Žmogaus teisių asociacija kreipėsi į Vyriausiąją rinkimų komisiją (VRK) dėl piliečių pareiškimo, kuriame reiškiamos abejonės dėl Antano Guogos galimybių kandidatuoti rinkimuose į Europos Parlamentą.
Vakar žmogaus teisių organizacijoms adresuotame pareiškime nurodoma, kad 2016 m. A. Guoga buvo viešai pareiškęs, jog yra pradėjęs Australijos pilietybės atsisakymo procedūrą. Tačiau pareiškėjų žiniomis, nėra duomenų, kad A. Guoga būtų pateikęs dokumentus dėl Australijos pilietybės atsisakymo, Lietuvos Respublikos Migracijos Departamentas neturi. Atitinkamai jie mano, kad A. Guoga, kaip Australijos pilietis, yra susijęs su pasižadėjimu ne Europos Sąjungos valstybei ir negali būti laikomas visiškai politiškai lojaliu Lietuvos Respublikai ir Europos Sąjungai. Todėl neatsisakęs Australijos pilietybės A. Guoga neturėtų kandidatuoti į Europos Parlamento narius.
Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas 1998 m. lapkričio 11 d. nutarime byloje Nr. 17/97 yra išaiškinęs, kad „bet kokie politinio pobūdžio įsipareigojimai užsienio valstybei – tiek kylantys iš formaliai duotos priesaikos ar pasižadėjimo, tiek atsirandantys kaip politinė pareiga ar politinio lojalumo reikalavimas, susijęs su kitos valstybės pilietybės turėjimu, turėtų būti traktuojami kaip pasižadėjimas užsienio valstybei. Konstitucinis Teismas pabrėžia, kad svarbiausias būdas konstitucinei sąlygai – būti „nesusijusiam priesaika ar pasižadėjimu užsienio valstybei“ – įvykdyti yra užsienio valstybės pilietybės atsisakymas.“
A.Guoga yra įtrauktas į Centro partijos kandidatų į Europos Parlamentą sąrašą. Pareiškėjų nuomone, VRK turi atidžiai išnagrinėti aplinkybes dėl Europos Parlamento nario A. Guogos kandidatūros į Europos Parlamentą galimos neatitikties teisės aktų reikalavimams ir bendriems sąžiningumo, skaidrumo ir moralės principams, nes A. Guoga, kaip esamas Europos Parlamento narys, 2018 m. rugsėjo 19 d. Parlamento narių finansinių interesų deklaracijoje yra pateikęs duomenis, bylojančius apie A. Guogos gautas pajamas, susietas su kita nei Europos Parlamento nario veikla. A. Guoga yra Lympo patarėju sąraše bei gauna už tai finansinį atlygį.
Pareiškime teigiama, kad A. Guoga galimai pateikė klaidinančią informaciją apie savo išsilavinimą, kad nėra žinių, jog jis būtų įgijęs bakalauro diplomą Lietuvoje ar kad būtų kreipęsis į Studijų kokybės vertinimo centrą dėl ne Lietuvoje įgyto bakalauro diplomo pripažinimo tam, kad galėtų pradėti magistro studijas Lietuvos sporto universitete.
Atsižvelgdami į tai pareiškėjai prašo žmogaus teisių organizacijas kreiptis į VRK, kad ši pašalinti iš kandidatų sąrašo į Europos Parlamentą Antano Guogos kandidatūrą, kaip neatitinkančią Lietuvos Respublikos rinkimų į Europos Parlamentą įstatymo reikalavimų dėl prieštaravimų Lietuvos Respublikos Konstitucijos nuostatoms. Minėtas asmuo išdėstytomis aplinkybėmis negali dalyvauti rinkimuose, nes tai pažeistų Lietuvos Respublikos viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymą ir kitų teisės aktų nuostatas.
Visas nuasmeninto pareiškimo tekstas ČIA