Pradžia čia.
1. Pagrindinės intelektų grupės
Šiame straipsnių cikle intelektai bus nagrinėjami ne tik iš žmogaus perspektyvos, bet ir mėginant įsivaizduoti, kaip „jaučiasi“ ir veikia negyva materija ar dar visiškai kitokie veikimo režimai. Tai bandymas pažvelgti į intelektus kaip į Visatos tvarkos ir jos vidinio suderinamumo elementus, nesistengiant jų supaprastinti ar prilyginti žmogiškajam suvokimui.
Straipsnių cikle nebus siekiama pedantiško ir visapusiškai tikslaus dėstymo – pirmenybė bus teikiama supaprastintam vaizdavimui, kad būtų lengviau perteikti intelektinės įvairovės pačius pagrindinius principus. Tikslas – suprantamai ir vaizdžiai kalbėti apie sudėtingas idėjas, tarsi įsitraukiant į kasdienį pokalbį. Toks požiūris gal paskatins smalsumą ir padės atrasti naujas perspektyvas mąstant apie intelektų įvairovę Visatoje.
Tad pradėkime. Intelektų hierarchijoje galima išskirti dvi pagrindines grupes:
• Lokalieji intelektai (LI)
• Globalieji intelektai (dar vadintini Superintelektais – SI).
Lokalieji intelektai
Lokalieji intelektai (LI) apima įvairių lygmenų veiklą – nuo primityvių iki pažangių formų, įskaitant Žemės civilizaciją, žmones, gyvūnus bei galimus jų analogus kitose Visatos vietose. Šie intelektai veikia lokaliame kontekste, kuriame lemiamą vaidmenį atlieka specifinės aplinkos sąlygos, tokios kaip atmosfera, gravitacija, temperatūra ir kiti gyvybei būtini parametrai.
Pavyzdžiui, Žemėje lokalieji intelektai (LI) yra glaudžiai susiję su biologinėmis, fizinėmis ir skaitmeninėmis sistemomis. Tokie intelektai funkcionuoja ribotose aplinkose, kur jų sėkmė priklauso nuo gebėjimo prisitaikyti prie konkrečių sąlygų. Kitose Visatos vietose lokalieji intelektai gali įgauti visiškai kitokią formą, nes jų raida tiesiogiai priklauso nuo tos aplinkos cheminės ir fizinės sudėties. Šis stiprus ryšys su aplinka reiškia, kad lokalieji intelektai yra fragmentiški ir, Visatos mastu, nykstamai maži.
Lokaliųjų intelektų sritį galima suskirstyti į grupes ir pogrupius. Pavyzdžiui, Žemėje jie apima biologinius intelektus (biointelektus – BI), fizinius procesus bei dirbtinius intelektus (DI) ir t. t.
Biointelektai (BI) yra aktyvūs, dinamiški ir pasižymi unikalia ir privalomai būtina savybe – gebėjimu atsinaujinti. Biointelektų sistemos nariai (tarp jų ir žmonės) nuolat ir cikliškai atsinaujina, prasidėdami iš naujo – vos nuo dviejų ląstelių. Pasitelkdami gimimo ir mirties ciklus, jie ne tik individualiai tobulėja, prisitaiko ir ieško vis efektyvesnių būdų išlikti, bet ir prisideda prie visos biointelektų sistemos evoliucijos. Šie ciklai yra pagrindinis prisitaikymo mechanizmas visoje bioevoliucijoje, leidžiantis Žemės biosferai ir jos intelektams ne tik išgyventi, bet ir nuolat prisitaikyti prie nenuspėjamai kintančių aplinkos sąlygų.
Detalesniuose pjūviuose biologinius intelektus (BI) galima vertinti ir kaip instinktinius intelektus (InI), nes jų veikimą lemia įgimti, organiški poreikiai. Jie besąlygiškai vadovaujasi prigimtiniais instinktais, tokiais kaip dauginimasis, savisauga, maitinimasis, kvėpavimas ir kt. Šie instinktai suformuoja pagrindą sudėtingesniems procesams, kurie ilgainiui tampa emocinio intelekto (EI) pamatu, dar labiau išplėsdami biologinių intelektų veiklos, saviraiškos ir suvokimo galimybes.
Bet šiame cikle tolimesnių detalizacijų neplėtosime.
Verta dar kartą pabrėžti, kad biologiniai intelektai (BI) turi įgimtą instinktų sistemą – tvirtą prigimtinių mechanizmų rinkinį, kurio veikimo principų jų turėtojai negali nei keisti, nei sąmoningai kontroliuoti. Šie mechanizmai suteikia biologiniams intelektams galimybę veikti pilnai autonomiškai, prisitaikyti prie kintančių sąlygų ir išlaikyti gyvybingumą. Jie užtikrina, kad sėkmingos civilizacinės replikos vystytųsi toliau, o nesėkmingos būtų natūraliai pristabdomos.
Dirbtiniai intelektai (DI), savo ruožtu, yra ir riboti imitaciniai modeliai (ImI – imitacinis intelektas). Jų veikimas pagrįstas žmogaus sukurtais algoritmais, todėl DI neturi vidinio poreikio savarankiškai evoliucionuoti ar veikti visiškai autonomiškai. Kitaip tariant, DI šiuo metu gali turėti tik imitacinių instinktų rinkinį, į kurį pats DI visiškai nereaguoja emociškai, nes neturi nei emocijų, nei tuo labiau neturi ir pilnaverčio emocinio intelekto (EI).
DI egzistavimas ir jo tikslai tiesiogiai priklauso nuo žmogaus sprendimų bei poreikių. Skirtingai nei biologiniai intelektai, DI neturi įgimtų ar avarinių mechanizmų, tokių kaip savisauga, dauginimasis ar prisitaikymas prie aplinkos – šie instinktai yra tik biointelektų dalis, tiesiogiai lemianti jų fizinį išlikimą.
Bendresniame kontekste. Tokiu būdu lokalieji intelektai tampa gyvybingomis, dinaminėmis sistemomis, kurios nuolat evoliucionuoja ir prisitaiko. Tačiau jie išlieka apriboti specifinių aplinkos sąlygų bei savo biologinių ar archajiškų instinktų parametrų. Šios ribos žymi jų veikimo mastą ir galimybių ribotumą Visatos kontekste.
Tad nebesiplėsime į panašias temas:
• Kaip cikliškumas veikia evoliucijos spartą, kai Žemės civilizacijoje kasmet užsidaro apie 60 milijonų gyvybės ciklų ir prasideda apie 140 milijonų naujų (miršta apie 60 mln. žmonių, o gimsta apie 140 mln.).
• Kokie yra Žemės biosferos intelekto (BsI), žmonių civilizacijos intelekto (CI), socialinio intelekto (SoI) ir žmogaus intelekto (ŽI) panašumai bei skirtumai.
• Ir daugelį kitų susijusių klausimų.
Tad baigiame lokaliųjų intelektų skyrių ir pereiname prie daug sudėtingesnių temų – globaliųjų intelektų analizės.
(bus daugiau)
Po pirmųjų mano pastebėjimų, ir platesnio situacijos vertinimo, bei atgarsių nelabai bematau prasmę dalyvauti ,,žaidime su pačiu savimi”.
Taip, esu griežtas, rūstus, ir esu pavargęs nuo kvailų gausos…
Jokių nuolaidų kvailiams !!!
Šį kart, gal paskutinį, kuklus pamintijimas.
,,Verta dar kartą pabrėžti, kad biologiniai intelektai (BI) turi įgimtą instinktų sistemą – tvirtą prigimtinių mechanizmų rinkinį, kurio veikimo principų jų turėtojai negali nei keisti, nei sąmoningai kontroliuoti. Šie mechanizmai suteikia biologiniams intelektams galimybę veikti pilnai autonomiškai, prisitaikyti prie kintančių sąlygų ir išlaikyti gyvybingumą. Jie užtikrina, kad sėkmingos civilizacinės replikos vystytųsi toliau, o nesėkmingos būtų natūraliai pristabdomos.”
1. Visiškai nesuprantu kas yra tas ‘instinktas’?
2. O jau ‘igimtas instinktas’ – visiška tamsa?!
3. ,,… turi įgimtą instinktų sistemą – tvirtą prigimtinių mechanizmų rinkinį…” O algoritmai čia netiktų?
4. ,,… tvirtą prigimtinių mechanizmų rinkinį, kurio veikimo principų jų turėtojai negali nei keisti, nei sąmoningai kontroliuoti.”
Bandau mintį dėstyti nuo galo.
— Sąmoningai kontroliuoti…, o nesąmoningai? Pavyzdžiui medituojant… autogeninė treniruotė praktikoje… joga… sąmoningas sapnavimas…
Jeigu paskiras žmogus gali ir daro savo gyvenime vienų genų įjungimą, o kitų išjungimą, savo charakterio formavimą…, tai ir įgimtų instinktų sistemą (atskirus sistemos komponentus) gali kontroliuoti? Žmogus turi laisvą valią, hmm?!
— Ar tikrai yra laisva valia?
Materija paklūsta dėsniams…
Bet materiją sudaro septyni (!) agregatiniai medžiagos būviai…
Itegelovo fenomenas čia verčia iš balno visus ,,klasikinės” pasaulėžiūros adeptus. Gal dėl to mokslo ,,guzai” dideliu lanku apeina tokius ir panašius FAKTUS.
— Laisva valia ir taip, ir taip.
IŠ KOKIOS GELMĖS TAI KYLA ?!!
Kaip L. Kerolas Alisos kelionėse kėlė klausimą: ,,KAIP gilus triušio urvas?”
Kaip atrodo tas fraktalinis darinys iš kurio kyla laisvės dvilypumas?
Kada ir kaip tai susiformavo po Singuliarinio taško sprogimo… erdvė… laikas… ir fraktališkumas? Ar visa tai, ir dar daugiau, jau ,,buvo”” iki Singuliarinio taško?
Ar mintis, protas, intelektas telpa į agregatinį medžiagos ‘septintuką’?
Kaip traktuoti skaičių* ‘septynis’ binarinėje sistemoje, a?
5. ,,Šie mechanizmai suteikia biologiniams intelektams galimybę veikti pilnai autonomiškai…”
Ar be šių mechanizmų (algoritmų) yra ir kitokių veikimą įgalinančių sistemų?
Štai, ,,besmegenis” žinduolio spermatozoidas TIK patekęs į ,,reprodukcinę erdvę”, IŠ KARTO ŽINO savo ,,gyvenimo” prasmę, tikslą, puikiai orentuojasi aplinkoje, žino kur yra kiaušinėlis kurio apvaisinime dalyvauja visas tuntas tokių spermijų…
(Pastaba: kai kuriems spermiams yra sutrikęs ,,autopilotas”, o gal seksualinė taoatybė 🙂 .)
O augalo šaknies pats galiukas… !!!
Organinė (!) sruktūra sudaryta iš mineralinių medžiagų (kai auga molyje, smėlyje… arba pradiniu augalo eviliucijos metu randantis augalams…)
Kur ir kokie algoritmai lemia ,,negyvos” mineralinės medžiagos tapsmą ,,gyvybe” (gal aukštesnio lygmens gyvybės išraiška – evoliucinė inkarnacija…)?!!
6. Autonominis veikimas.
— Visiška laisvė.
— Sąlyginė laisvė.
— Laisvė, kaip žmogaus ,,megenų rūkas”… taip surėdytos žmogaus smegenys…
Bet kokia biologinės gyvybės forma ,,žino”, ,,moka”, …, o štai žmogui būtinai reikia visą tą ‘matricą’ konvertuoti ir priderinti prie jo ,,išnarinto proto”.
7. ,,Jie užtikrina, kad sėkmingos civilizacinės replikos vystytųsi toliau, o nesėkmingos būtų natūraliai pristabdomos.”
Aha, kur jaune…
Vėžinės ląstelės organizme atsiranda nuolat…
Kada jos pradeda atsirasti, kai kamieninėse ląstelėse nieko nepastebima?
Kokie algoritmai ir iš kur išlenda?
Iš dualizmo: simetrinio, asimetrinio…?
Ar ir šis fraktalinio dualizmo komponentas kyla iš Visatos išorės?
8. Pabaigai grįžtu prie pirmų savo punktų apie instinktą.
Man visiškai nesuprantama instinktų sandara ir jų veikimo mechanizmas. Ar tai kosminio, Visatos, Visumos intelekto specifinis pasireiškimas, ar kas?
Antiekologinė destrukcija… suicidas ir pan…, ar tai išsigimusių instinktų išdava, ar ,,trintis” su kita Visata*?
Tarpusavio dievų kova, sekant senovės Egipto dievų alegorija… kur dievas Ra amžinai kaunasi su pabaisa…
Intuicija ir hipnozę paliksiu aiškinti protingesniems už mane… juk tokių čia visas tuntas… visas Armagedonas…
Na, proto bokštai, negi be tulžies daugiau nieko neturite…
Kažkokia 1990-ųjų Žinijos draugija, rupūs miltai. Kontakto su nežemiškomis civilizacijomis dar neužmezgėt?