2024-11-22, Penktadienis

Edvardas Čiuldė. Ar už santuokinę neištikimybę reikia bausti mirtimi?

Neeikvodamas laiko tuštiems išvedžiojimams, iškart prisipažinsiu, kad nesu didelis Salomėjos Nėries poetinio talento gerbėjas. Tiesa sakant, nesu to dalyko, kuris manęs niekados pernelyg nedomino, t. y. S. Nėries poetikos žinovas, tačiau jau vien bendro išsilavinimo pagrindu drįsčiau forsuoti prielaidą, kad lakštingala sovietiniais laikais pramintos poetės kūrybiniai iškovojimai toli gražu neprilygsta nei Donelaičio, nei Maironio, nei Mačernio iš anų laikų, nei Nykos-Nilūno, nei Martinaičio, nei to paties Tomo Venclovos kūrybinio palikimo svoriui kitais laikais, per šviesmečius atsilieka nuo Justino Marcinkevičiaus kaip lietuviško epo kūrėjo įnašo į tautos istorinės atminties puoselėjimo lobyną.

Salomėjos Neries paminklas | Gretos Skaraitienės nuotr.

Kitas dalykas, kad kai kurie S. Nėries eilėraščiai, be pretenzijų atspindėti gilesnius žmogaus sąmonės sluoksnius, yra virtę liaudies dainomis, ogi dainuojami užustalėse (pats esu tai girdėjęs ne kartą), o to nepamatyti arba bandyti nutylėti faktą, kad tauta yra linkusi mistifikuoti Nėrį kaip poetiškumo etaloną, yra baisi kvailybė. Tokiais pat debilais laikyčiau ir Komisijos (tikro anosios pavadinimo neatsimenu) dalyvius, kurie nusprendė demontuoti S. Nėries paminklą ir tokiu būdu suteikti dviprasmiškos reputacijos poetei nekaltos kankinės statusą. Negaliu nepastebėti, kad debilų komisija pasielgė dar bjauriau nei sovietinių laikų paveldo komisijos, nes nesame girdėję, kad, tarkime, sovietmečiu buvo imtasi naikinti svetimo sovietiniam mentalitetui Maironio bareljefus ir kitus memorialinius ženklus.

Tačiau jau girdžiu kaip jūros bangos ūžimą atošiantį pasipiktinusios žmonių minios klausimą – ar ir toliau garbinsime Tėvynės išdavikę, poemos apie Staliną autorę, tarsi niekas nieko miestų aikštėse eksponuodami anosios paminklus, ar tokiu būdu nepakenksime jaunosios kartos patriotiniam auklėjimui, a? Kartais ta proga dar prisimenama, kad štai norvegai sugebėjo nuversti nuo postamento iš tikrųjų didelį kūrėją, Nobelio premijos laureatą Hamsuną, uždarę jį į kalėjimą, pavadintą ligonine, taip nubausdami rašytoją už jo pronacistinius pasisakymus.

Edvardas Čiuldė

Dėl pastarojo argumento nepraleisiu progos pastebėti, kad – šiukštu! – niekados nereikėtų sekti norvegų pavyzdžiu, apie norvegų pasirinkimus verta žinoti nebent tik dėl to, kad turėtume prieš nosį orientyrą, kas yra tikrai blogas pasirinkimas. Su Hamsuno nuskalpavimu šios tautos klystkeliai nesibaigia, verta dar prisiminti, kad po II-ojo pasaulinio karo Norvegijoje buvo prievarta sterilizuojamos visos nepavyzdinio socialinio elgesio moterys, o net ir mūsų dienomis čia legaliai veikia iš tiesų pronacistinė Barnevernet organizacija.

Kas be ko, Hamsuno ir Nėries pavyzdžiai yra nelygintini. Kita vertus, kaip atrodo bent man, visiems mums palengvėtų, jeigu bent truputį pakeistume S. Nėries „bylos“ akcentus, imdami painų Nėries gyvenimo atvejį kaip pavyzdį – kur nuveda posūkis į kairę? Taigi, pirma buvo „posūkis“, o po to – išdavystė, ar ne? „Posūkio į kairę“ idioma taip ir yra suprantama – kaip išdavystės nusakymas, ar jūs manote kitaip? Kaip atrodo, toks nusakymas labai tinka ir mūsų dienų leftistams, ne kitaip.

Kaip visiems daugmaž žinoma, S. Nėrį toli į kairę nusitraukė toks trečiafrontininkas Raila, išvaizdus bernas, suviliojęs meilės ištroškusią mergiotę. Pasakojama dar ir tai, kad Raila buvo nepriklausomos Lietuvos saugumo agentas, infiltruotas tarp trečiafrotininkų. Ar pastaroji aplinkybė bent iš dalies švelnina S. Nėries kaltę? Kažin kažin…

Taigi – kas buvo ta S. Nėris? Turint galvoje tai, kad karo metais Rusijoje anoji, be visa ko kito, dar kartą ištekėjo, neišsiskyrusi su pirmuoju vyru, būtų galima pasakyti, kad Salomėja Nėris buvo talentinga kekšelė…

5 KOMENTARAI

  1. sustokim prie šio teiginio: „‘ imdami painų Nėries gyvenimo atvejį kaip pavyzdį – kur nuveda posūkis į kairę? Taigi, pirma buvo „posūkis“, o po to – išdavystė, ar ne? „Posūkio į kairę“ idioma taip ir yra suprantama – kaip išdavystės nusakymas, ar jūs manote kitaip?’ Taigi: „painus S.Nėries, dar PAKANKAMAI JAUNOS posūkis… Gi labai skambiai užvadintas „tautos epo kūrėju” J.Marcinkevičius labai sąmoningai ne vieną kadenciją buvo LTSR Parlamento narys. Vadinasi, SĄMONINGAI tarnavo okupantui, naudojosi iš to plaukiančiomis privilegijomis, nebuvo girdėti, kad būtų stengęsis dėl „nepilnapročių”, kurie kovojo prieš sovietiją..Bet vos kažkas protingas tai pasakė garsiai, oi kokia armija „gynėjų” sukruto..Kaži, kodėl??? Tautos epo kūrėjų turime ir be Marcinkevičiaus. Bet jie šiame tekste nepaminėti..Irgi :kažin, kodėl?

    • Buvo ir melžėjų, kurios šalia J. Marcinkevičiaus LTSR AT sėdėjo, o tai kuo čia blogai, gal ruso kokio iš maskovijos norėjai kad sėdėtų?

  2. Klausimėlis: Už kokius nuopelnus tas paminklas? Už poeziją ar už pataikavimą okupantui?

  3. Poetus surikiavo, pagal savo suopratį suklasifikavo, ir, būdamas tikras sovietinis mužikas, neapsiėjo moters neišvadinęs kekšele





Komentarai nepriimami.

Reklama

Susiję straipsniai

Kodėl Vidurio Europa turi susivienyti

Charles A. Coulombe Ten, Kakanijoje, toje išnykusioje valstybėje, kurios niekas nesuprato, daugeliu atžvilgių pavyzdinėje, nors ir neįvertintoje valstybėje, taip...

Žalimo pasisakymai socialiniame tinkle sulaukė teisėsaugos dėmesio

Europarlamentaro Dainiaus Žalimo pasisakymai apie kontroversiškai vertinamą naujai sudarytą valdančiąją koaliciją socialiniame tinkle „Facebook“ sulaukė  teisėsaugos dėmesio. Kaip...

Restauruoti Lietuvos partizanų dokumentai, daugiau kaip 70 metų išbuvę po žeme

Po metus trukusių darbų restauruoti Lietuvos partizanų Tauro apygardos Geležinio Vilko ir Žalgirio rinktinių dokumentai. 2022 m. balandžio mėn....

Roberto de Mattei: Donaldas Trampas ir Europos ateitis. Ar JAV gali susidoroti su „naujuoju“ komunizmu?

Donaldas Trumpas turi labai stiprų valdžios mandatą, tačiau Vakarų pasauliui tenkantys iššūkiai yra milžiniški. Komunistinės Šiaurės Korėjos kariai...