Ričardas ČEKUTIS
Pastarosiomis dienomis padaugėjo JAV įstatymų leidėjų, nesiruošiančių dalyvauti Donaldo Trampo (Donald Trump) inauguracijos iškilmėse po to, kai išrinktasis prezidentas sukritikavo Atstovų Rūmų narį Džoną Liuisą (John Lewis). Įtampa šalyje didėja dar ir dėl to, kad Dž.Liuisas savo valstijoje kursto juodaodžių protestus
Vadimas Volovojus, politologas:
Amerikoje daugelis politologų pastebi nemenką visuomenės susiskaldymą ir susipriešinimą – juos akivaizdžiai dar labiau aštrina tos jėgos, kurios kategoriškai nusistačiusios prieš D.Trampą. Vieniems jis tiesiog nepatinka, kiti tai daro dėl politinių motyvų ir simpatijų. Bet kokiu atveju matyti, kad šįkart įtampa JAV yra didesnė, nei įprastai būna po prezidento rinkimų, nors daugelis politologų sako, kad amerikiečiams būdinga patriukšmauti, paprotestuoti ar juodaodžių kvartaluose padeginėti automobilius… Tokie proveržiai po kurio laiko aprimsta, tačiau šiuo atveju JAV egzistuoja tam tikros elito grupuotės, kurios yra suinteresuotos tokiu nuolatiniu įtampos kurstymu.
Kad ir visos tos kalbos apie rasinę segregaciją… Dabar mėginama pateikti, kad šis klausimas paaštrėjo dėl D.Trampo kaltės, tačiau kažkodėl užmirštama, kad D.Trampas dar nevaldė šalies nė sekundės, o 8 metus kaip tik valdžioje buvo juodaodis prezidentas. Tačiau pretenzijų jo adresu kažkodėl negirdėti… Daugelis žmonių tiesiog nekreipia dėmesio į reikšmingas detales, o aklai tiki tuo, ką rašo D.Trampo priešininkų, dažniausiai demokratų kontroliuojama žiniasklaida. Na, pavyzdžiui, kiek buvo triukšmo dėl to, kad D.Trampas pasisakė už gamybos Amerikoje išsaugojimą. O kas čia blogo? Štai dabar jau „General Motors“ atidarė naują gamyklą Mičigane ir vietos žmonės, įskaitant juodaodžius, viešai komentuoja, kad niekas netikėjo, jog tokia gamykla bus atidaryta ten, o ne Meksikoje. Vadinasi, savo pažadus D.Trampas vykdo, kad ir kaip tai nepatiktų jo priešininkams.
Absoliuti dauguma žiniasklaidos priemonių priklauso D.Trampo priešininkams ir per tai bandoma kurstyti nepasitikėjimą išrinktuoju prezidentu. Galutinis tikslas toks ir yra – kaišyti pagalius į ratus, kad D.Trampas negalėtų vykdyti to, ką suplanavęs ar pažadėjęs. Tuomet bus galima apkaltinti jį, kad nesilaiko duotų pažadų… Pavyzdžiui, jo santykių su Rusija klausimas apskritai yra toks, kad ką jis bedarytų, visada bus blogai. Galbūt tai netgi gali tapti įrankiu būsimai interpeliacijai. Jam priešiška žiniasklaida jau dabar aiškina, kad D.Trampas visai nenori branduolinio nusiginklavimo, o tik ieško būdų, kaip atšaukti sankcijas Rusijai, o tai esą yra nacionalinių interesų išdavystė… Bet kurį klausimą visada galima pasukti į kurią tik nori pusę, o labiausiai bus girdimi tie, kurie kontroliuoja žiniasklaidą, – D.Trampas bus nuolat spaudžiamas į kampą, galbūt bus mėginama apriboti sprendimų priėmimo galią arba netgi paruošti visuomenę interpeliacijai, ieškant tam tinkamo momento.