2025-01-15, Trečiadienis
Naujienlaiškis

Energetikos stebuklai: Kodėl žmonės gauna tūkstantines sąskaitas už elektrą po skaitiklių keitimo

Olava STRIKULIENĖ

AB „Elektros skirstymo operatorius” (ESO) masinį naujų išmaniųjų elektros skaitiklių diegimą pradėjo tik rugsėjį, o eiliniai žmonės, gyvenantys standartiniuose daugiabučiuose ar kukliose sodybose, sulaukia tokių sąskaitų už neva neapmokėtą elektrą, tarsi turėtų pogrindinius fabrikus. Ar gali sodyba, kurioje net du sujungti elektriniai radiatoriai išmuša saugiklio kamščius, per mėnesį sunaudoti elektros tiek pat, kiek medžio apdirbimo cechas? Ar gali tuščias butas, kuriame jo 90-metė šeimininkė negyvena kelis metus, išdeginti kilovatvalandžių už 20 000 eurų?

Kiek šokiruotų gyventojų bus 2025-aisiais, kai ESO jau bus įdiegusi 1,2 milijonus išmaniųjų elektros skaitiklių. Eltos nuotr.

Deja, tai nėra tik pavieniai atvejai! O kiek jų bus iki 2025-ųjų, kai ESO jau bus įdiegusi 1,2 milijonus tokių skaitiklių? Todėl kartais atrodo, kad valstybei priklausančios įmonės daro viską, kad pakenktų valstybei. Nes kelia papildomą chaosą ir skatina piliečių nepasitikėjimą valdžia.

Sodyba „dirba” kaip fabrikas

Vilnietė menininkė (pavardė redakcijai žinoma – aut. past.), turinti provincijoje sodybą, tiesiog apstulbo, kai ESO jai priskaičiavo beveik 18 000 eurų įsiskolinimą. Nors moteris tvarkingai mokėjo už elektrą ir netgi turėjo šiokią tokią permoką. Moteris papasakojo:

„Tik po penkių darbo dienų prasimušiau iki tiek, kad su manimi pradėjo kalbėtis. Jie rišliai negalėjo paaiškinti, kaip aš galėjau suvartoti tiek elektros. Medienos apdirbimo cechas per vieną mėnesį sumoka 600 eurų už elektrą dabartinėmis, jau užkeltomis kainomis. Nuo 2019 metų vasaros sudariau elektros tiekimo sutartį, o ESO man priskaičiavo 25 000 kilovatvalandžių. Sodyboje, kurioje būnu tik 3-4 mėnesius per metus!

Iš pradžių man buvo labai didelis šokas, o paskui matematinis mąstymas suveikė. ESO viduje taip pat atsirado žmogus, kuris vienintelis su manimi nekalbėjo telefonu kaip „biorobotas”. Kartu ėmėme skaičiuoti, ar tikrai aš galėjau sunaudoti tiek elektros.

Man apskritai ši suma – beveik 18 tūkstančių eurų skola visgi susidarė per tris metus, o kitiems atėjo baisios sąskaitos už pusę metų gyvenant bute!

Nesu konspiracijos teorijų šalininkė, bet gal tai atviras ESO pasipinigavimas? Tegul „pasiguglina”, kiek paprastas namų ūkis vidutiniškai išnaudoja elektros, nes prigalvos nebūtų skolų, o tada ateis antstoliai ir atims namus iš žmonių.

Sistema vis žiauriau tyčiojasi iš ją išlaikančio žmogaus. ESO, nors aiškinausi su jais nuo pirmadienio iki penktadienio, atidavė mane antstoliams jau ketvirtadienį. Koks tai cinizmas! Girdėjau, kad ir 90 metų močiutė, savo bute kelis metus negyvenusi, gavo didžiulę sąskaitą. Aš kovosiu, o 90 metų močiutę taip gali ir iki laidotuvių privesti.

Jeigu aš iš tikrųjų būčiau skolinga, tai ir susimokėčiau, bet kaip ESO įrodys, kad aš išnaudojau tiek elektros, kiek išnaudoja fabrikas? Jei pas mus naktį į namus ateitų aferistas, pasakytų, kad mes jam skolingi, ar atiduotume jam savo pinigus be jokių rimtų įrodymų?

Man iki šiol grasina, kad iki spalio 28 d. turiu apmokėti skolą už 25 000 kilovatvalandžių, kitaip atjungs elektrą. Tai manipuliaciniai mechanizmai, bandant žmogų išgąsdinti ir palaužti.

Labai svarbu žmones šviesti, kur jiems kreiptis, nes niekas nekreipia dėmesio į vieną žmogų ar vieną jo verslą. Iškart, vos pabandžius gintis, sulauki grasinimų ar šantažo. Žmogus iš anksto apkaltinamas, jog vagia iš valstybės. Nėra jokios nekaltumo prezumpcijos. Bauginimas antstoliais – žiauriai nemalonus motyvas, o kai dar negali visą savaitę elektros paskirstytojui prisiskambinti… Tai visiškas sistemos beveidiškumas.”

Gynėjų šimtai, bet negina niekas

Labai svarbu žinoti, kad nuimtas senasis skaitiklis saugomas tik porą mėnesių, o vėliau utilizuojamas,. Tad jei žmogus per vėlai susizgrimba ieškoti teisybės, po dviejų mėnesių jau neturės įrodymo, kad senajame skaitiklyje buvo teisingai nurodytas elektros sunaudojimas.

Kitas dalykas – o kur žmogui kreiptis pagalbos? Jei yra įsitikinęs savo teisumu, o elektros tiekėjai ar paskirstytojai yra kitokios nuomonės ir jau grasina antstoliais? Nepatenkintam elektros vartotojui logiškiausia būtų ieškoti pagalbos Valstybinėje vartotojų teisių apsaugos tarnyboje. Tačiau šios tarnybos atstovė Dalia Malinauskienė paaiškino, jog pagal Vartotojų teisių apsaugos įstatymą ginčus, susijusius su energetika, nagrinėja Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT). Būtent VERT ne teismo tvarka nagrinėja ir ginčus dėl apmokėjimo už sunaudotą elektrą.

Tad eilinis elektros vartotojas turi Lietuvoje tiek daug elektros tiekėjų bei gynėjų, kad, kol įrodys savo teisumą, į duris spės pasibelsti antstoliai.

Ne laiku deklaruoja

VERT tokiems ginčams nagrinėti turi Vartotojų teisių gynimo ir informavimo skyrių. VERT atstovė Aira Pikčiūnienė informavo, kad pernai į VERT kreipėsi 1282 vartotojai, o šiemet, metams nepasibaigus, jau kreipėsi 1399 vartotojai. A.Pikčiūnienė priminė, kad teisės aktuose yra įtvirtinta vartotojo pareiga deklaruoti faktinį sunaudotą elektros kiekį iki mėnesio pabaigos. Bet pasitaiko atvejų, kai vartotojas deklaruoja elektros skaitiklio rodmenis jau kito mėnesio pirmą ar antrą dieną ir per ilgą laiką gali susikaupti tam tikras skirtumas tarp deklaruoto ir faktinio elektros suvartojimo. ESO, keisdama skaitiklius, tai pastebi.

„Nėra taip, kad elektros sunaudojimas yra nustatinėjamas „iš lempos”, – patikino A.Pikčiūnienė. – Nesutinkantys su nurodytomis sumomis, turėtų kreiptis į ESO ir prašyti išklotinių, už ką tokias sumas priskaičiavo. Labai retai būna klaidų atvejų, bet ESO, jei bus klaida, tikrai grąžins permoką. O jei nesuklydo, galėtų detaliau išaiškinti vartotojui, iš kur tokios sumos susidarė.”

Jei įtari vagystę, kreipkis į policiją

Tačiau, peržvelgus VERT per pastarąjį pusmetį nagrinėtus ginčus dėl elektros skaitiklių rodmenų, tampa aišku, jog VERT išsprendžia ginčus dažniausiai ne taip, kaip tikisi pareiškėjas.

Pavyzdžiui, į VERT kreipėsi verslininkas, kuris per pandemiją nevykdė jokios ūkinės veiklos. Žmogus nusirašė paskutinius elektros skaitiklio rodmenis, o vėliau pastebėjo, kad skaitiklis rodo visiškai kitus rodmenis. Ir teko už šią, verslininko teigimu, jo nesunaudotą elektrą, mokėti ESO. Verslininkas įtarė, jog kažkas vagia iš jo elektrą ir pageidavo, kad ESO tai išsiaiškintų. Bet ne. Jei koks nors kaimynas, prisijungęs prie jūsų tinklų, ims vogti elektrą, ESO to nesiaiškins. Neturi tokių įgaliojimų. Jei elektra buvo vagiama, už ją vis vien turės sumokėti apvogtasis, nes kilovatvalandes skaičiavo būtent jo skaitiklis.

Precedentas jau sukurtas. Šių metų rugpjūtį VERT nusprendė, kad ESO teisėtai nesiėmė veiksmų nustatyti asmenis, galimai vagiančius elektrą iš kliento ir pagrįstai pasiūlė klientui kreiptis į policiją. (Matyt, policijoje dirba profesionalesni elektrikai). VERT taip pat nusprendė, kad ESO neprivalo nustatinėti priežasčių, dėl kurių klientui atitinkamu laikotarpiu padidėjo elektros energijos suvartojimas. Mat už skaitiklio rodmenis yra atsakingas pats elektros vartotojas. Suprask, jei laiku nepastebėjai elektros vagystės – tai tavo bėdos.

Mokestis už pernai suvalgytą dešrą

Tarkime, žmogus tikrai skolingas. Tačiau kodėl jo skola, susidariusi per pusmetį ar kelis metus, skaičiuojama dabartinėmis kainomis, kai elektra gerokai pabrangusi? Nors prieš metus ta pati kilovatvalandė kainavo daug pigiau?

Ir kaip specialistai logiškai paaiškintų, jog žmogus, nesiverčiantis gamyba, per mėnesį savo buityje supleškina tiek kilovatvalandžių, kiek ir visu pajėgumu veikianti lentpjūvė?

ESO atstovas Paulius Kalmantas atsakė, jog, vadovaujantis galiojančiu reguliavimu, už neapmokėtas elektros energijos kilovatvalandes yra taikomos skaitiklio duomenų nurašymo metu galiojančios elektros tiekėjų kainos, nes tiekėjai elektros energiją perka ir apskaitą vykdo tą mėnesį, kurį tos kilovatvalandės buvo deklaruotos.

Logiška ar užslėptas pasipinigavimas? Jei žmogus pernai pirko dešrą už 6 eurus, ją suvalgė, bet nedeklaravo, ar galima sakyti, kad dešra dar visus metus buvo nesuvalgyta ir kainuoja 18 eurų?

Ta neapskaičiuota elektros energija jau seniai pagaminta, nupirkta, paskirstyta ir sunaudota. O jei tik šiemet visa įrašyta į ESO vieno mėnesio apskaitą, tai jos padaugėjo tik popieriuje. Iš naujo nei gaminti, nei pirkti, nei perskirstyti nereikia.

ESO ir „Ignitis” virto nekontroliuojama „valstybe valstybėje”

Remdamiesi savivaldybių informacija apie įtartinas ESO ir „Ignitis” kainodaros praktikas, kai išrašomos, o po skundo atšaukiamos milžiniškos sąskaitos, socialdemokratai reiškia susirūpinimą dėl to, kad šios įmonės tapo „praktiškai neprieinamos kontrolei, o valdžia tai toleruoja”.

Socialdemokratų partijos Seimo frakcija raštu kreipėsi į milijonus eurų pelno uždirbančią valstybės valdomo holdingo bendrovę ESO.

„Įmonė – valstybės valdoma, taigi turtas – mūsų visų. Neaišku, kuo jie ten taip užsiėmę, kad visi darbai vėluoja. Pvz., po paraiškos pateikimo vartotojas turi būti prijungtas prie tinklo per nustatytą terminą, bet nepanašu, kad terminų būtų laikomasi. Paprašėme pateikti išsamią informaciją, kiek vidutiniškai truko tokie darbai per pastaruosius trejus metus”, – sako frakcijos seniūnas Gintautas Paluckas.

Kreipimesi prašoma atsakyti, „kas ir kodėl jūsų bendrovėje taip dažnai ir taip masiškai klysta? Kodėl jūsų klientams taip sunku su jumis susisiekti? Kodėl taip sudėtinga nustatyti ir ištaisyti klaidas?”

Net ir gavę savo klientų skundą dėl klaidingų sąskaitų, ESO ir „Ignitis” jiems grasina baudomis. „Kokių aptarnavimo patobulinimų ketinate įdiegti, kad klaidos būtų operatyviai ištaisomos, o žmonės nebūtų persekiojami?” – klausiama kreipimesi.

Socialdemokratai aiškinasi, kodėl Jonavos rajono savivaldybės Šilų seniūnijai suabejojus ESO išrašytos sąskaitos – 7500 Eur – pagrįstumu, netrukus gauta nauja, sąskaita – tik 300 Eur – ir paprašyta atsiimti skundą.

1 KOMENTARAS

  1. AB „Elektros skirstymo operatorius“ (ESO) piktnaudžiauja diegdamas taip vadinamus „išmaniuosius” sveikatą žalojančius skaitiklius prieš žmonių valią ir apiplėšdamas žmones.

Komentarai nepriimami.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Linas Karpavičius. Kaip vyksta iškrypimų normalizavimas

Bet kokio reiškinio, ligos, nepriimtino gyvenimo būdo normalizavimas turi pereiti kelias stadijas. Pirmas tikslas išjudinti temą iš nenormalumo būsenos....

Musulmonų prievartautojų grupės – religinio karo dalyviai

Sarah Cain Didžioji Britanija vėl atsidūrė naujienų sūkuryje dėl nereagavimo į vaikų grupinio išprievartavimo skandalus. Tai yra krizės, kuri...

Karas Ukrainoje. Tūkstantis penkiasdešimt šeštoji (sausio 14) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Ukraina surengė intensyvius smūgius agresoriaus teritorijoje. Vos rusai spėjo pasidžiaugti, kad baigia užgesinti gaisrą strateginiams...

Trampo nacionalinio saugumo patarėjas nori, kad Ukraina sumažintų šaukimo į kariuomenę amžių

Pranešama, kad išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas ketina siekti, kad Kijevas sumažintų šaukimo į kariuomenę amžių nuo 25...