2021 m. ES pristatė plataus užmojo programą, skirtą klimatui gelbėti. Ji pavadinta „Fit for 55“, o tai reiškia, kad iki 2030 m. energijos suvartojimas turės būti sumažintas bent 55 proc. Manoma, kad drakoniškos priemonės, turinčios įtakos visoms gyvenimo sritims, padės. Tačiau dauguma žmonių tikriausiai nukentės nuo priemonių, dėl kurių būstas taps brangesnis ar net neįmanomas. Dėl to, kad padidės nuomos mokestis, tai de facto prilygs būsto savininkų ekspropriacijai.
2021 m. pranešime spaudai aprašoma priemonių taikymo sritis. 2.2 punkte matome, kad priemonės „Fit for 55“ bus taikomos pramonės, transporto, pastatų ir energetikos srityse.
Prekybos apyvartiniais taršos leidimais taikymas pastatų sektoriuje turėtų padėti į rinką tiekti švaresnį šildymo kurą, sutrumpinti investicijų į renovaciją atsipirkimo laiką ir pagreitinti esamų pastatų šildymo ir vėsinimo kuro keitimą. …
Todėl Komisija siūlo nuo 2026 m. taikyti prekybos apyvartiniais taršos leidimais sistemą kelių transporto ir pastatų sektoriuose.“
Europos Vadovų Tarybos svetainėje galima rasti daugiau paaiškinimų apie programą „Fit for 55“:
„Europos klimato kaitos akte teisiškai įpareigojama siekti ES klimato kaitos tikslo – iki 2030 m. sumažinti išmetamųjų teršalų kiekį ES bent 55 proc.“
KAS PSIKEIS?
Nauji pastatai:
Nauji pastatai, kuriuose turi būti neišmetama teršalų:
– nuo 2028 m. – nauji viešosioms įstaigoms priklausantys pastatai.
– nuo 2030 m. – visi nauji pastatai.
Nuo 2030 m. visiems naujiems pastatams bus privalomi energinio naudingumo sertifikatai.
Esami pastatai:
Negyvenamieji pastatai:
Valstybės narės turės nustatyti minimalius energinio naudingumo tikslus, t. y. didžiausią energijos kiekį, kurį pastatai gali sunaudoti vienam m2 per metus (remiantis visu pastatų fondu 2020 m. sausio mėn.). Nacionaliniam pastatų fondui, viršijančiam šias ribas, bus nustatytos dvi ribos: 15 % ir 25 %.
– iki 2030 m. visi negyvenamieji pastatai turi neviršyti 15 % ribos.
– iki 2034 m. visi negyvenamieji pastatai turi neviršyti 25 % ribos.
Gyvenamieji pastatai:
Vidutinis pirminės energijos suvartojimas visuose gyvenamuosiuose pastatuose turi būti ne mažesnis kaip
– iki 2033 m. pasiekti bent D energinio naudingumo klasės lygį.
– iki 2040 m. – bent jau tiek, kiek kiekviena šalis nustatė, kad iki 2050 m. būtų pasiektas nulinės taršos pastatų fondas.
Nuo 2050 m. visi esami pastatai turėtų būti pertvarkyti į nulinės taršos pastatus.
Pasibaigė svajonė turėti savo keturias sienas?
Savininkų asociacija „Haus & Grund“ griežtai kritikavo planuojamą direktyvą, teigdama, kad tai reikštų milijonų pastatų Europoje pabaigą. Asociacijos skaičiavimais, Vokietijoje yra apie tris milijonus namų, kurie gali būti nebenaudojami dviem etapais nuo 2030 m. ir 2033 m., kaip pranešė „Spiegel Wirtschaft“. „Daugeliui F ir G energinės klasės pastatų renovacija nebus išeitis“, – sakė „Haus-&Grund“ prezidentas Kai Warnecke. „Daugeliui privačių namų savininkų dėl ES baigiasi svajonė turėti nuosavas keturias sienas.“
Žinoma, tai vėl palies skurdesnius gyventojų sluoksnius, kaip nutiko su „Corona“ priemonėmis, CO2 kainodara, sankcijomis Rusijai ar energijos rinkų reguliavimo panaikinimu.
Taip ES tiksliai laikosi Pasaulio ekonomikos forumo 0,01 tūkstančio turtingųjų gairių: „Jums nieko daugiau nepriklausys ir jūs būsite laimingi“. Tačiau šiuo atveju taikoma tik pirmoji dalis.
Priverstinis esamų būstų atnaujinimas neišvengiamai didins nuomos kainas. Amatininkai uždirbs pinigų iš renovacijos ir bus sukurta naujų darbo vietų, tačiau liūto dalis atiteks didelėms korporacijoms, gaminančioms medžiagas, kurios bus naudojamos renovacijai.
Seniausių namų renovacija turėtų būti pradėta praktiškai nedelsiant. Kol kas dar leidžiama G energinio naudingumo klasė, iki 2030 m. turi būti pasiekta F energinio naudingumo klasė, o vėliausiai iki 2033 m. – net E energinio naudingumo klasė. Tai susiję su milijonais namų, kurių daugelio nebus galima atnaujinti žingsnis po žingsnio. Didelei daliai senų namų iki 2050 m. nebus įmanoma pasiekti nulinės taršos tikslo, todėl vėliausiai nuo 2040 m. juose nebebus galima gyventi; Vokietijoje iki 2033 m. tai jau palies 3 mln. namų.
Esmė ta, kad tai prilygsta didelio masto ekspropriacijai – būtent to siekia WEF ir milijardieriai bei oligarchai, kurie naudojasi WEF kaip viešųjų ryšių mašina. Dėl šios priežasties žemės nuosavybė taip pat bus koncentruota.
Visa tai reiškia turto ir nuosavybės perskirstymą iš apačios į viršų. „Fit for 55“ turi tiek pat mažai bendro su klimatu, kiek „Corona“ priemonės turi bendro su sveikata.
sapereaude.lt
Visada yra pasirinkimo laisvė: susitaikyti su primetamomis taisyklėmis, ar pačiam prisidėti
prie taisyklių kūrimo. Prisidėti bent minimaliai – tai keisti požiūrį į rinkimus. Ateisti ir nubalsuoti netgi jei visi sąrašai netenkina. Kuo daugiau balsuojančių, tuo didesnė partijų įvairovė, tuo sunkiau susitarti… Bus chaosas? Puiku! Kuo greičiau nusivilsime pažadukais, pasaulio gelbėtojais tuo greičiau ištrauksime save iš „išmoktos bejėgystės”, tuo greičiau prisiimsime atsakomybes už savo gyvenimus. Norime žmogiškos gyvenimo kokybės, tai susikurkime ją. Jei susitaikome su naminio gyvūno statusu, tai su šeimininkais visaip būna…
Nauji būstai turės būti kompaktiški dėl šilumos taupymo todėl, kiek galima labiau suglausti viens prie kito, ne daugiau, kaip 6 kv. metrai vienam žmogui, be langų ir lauko durų su įėjimu iš požemio ir šviesos patekimu į butą šviesolaidžiu… įrengti panašiai skrusdėlyno principu.
Tvirtai ir užtikrintai komunizmo link.