Danas NAGELĖ
Europos Komisija pristatė pirmąją lesbiečių, gėjų, biseksualių, translyčių, interseksualių ir queer (LGBTIQ) asmenų lygybės ES strategiją, kurioje prirašyta daugybė baisių dalykų. Pavyzdžiui, Briuselis grasinasi pateikti teisėkūros iniciatyvą, kuri įpareigotų visas šalis pripažinti vaivorykštines šeimas, homoseksualus įdarbinti. Žmogaus teisių gynėjas Vytautas Budnikas sako, kad tai su žmogaus teisių gynimu niekaip nesusiję. Priešingai: būtent seksualinės mažumos įgis daugiau teisių nei tradicinės orientacijos asmenys.
Prirašė baisybių
Strategiją pristatė Europos Komisijos pirmininkė Ursula fon der Lejen (Ursula von der Leyen), paskelbusi savo 2020 m. pranešimą apie ES padėtį. Strategijoje siūloma išplėsti ES nusikaltimų sąrašą, į jį įtraukiant neapykantos prieš LGBTIQ kurstymą. Taip pat komisija atliks padėties vertinimą, koks šalyse narėse yra homoseksualų užimtumas.
Strategijoje pabrėžiama, kad dėl skirtingų įstatymų įvairiose valstybėse narėse vaivorykštės šeimoms kertant ES vidaus sienas šeimos ryšiai gali ne visada būti pripažįstami. Europos Komisija pateiks teisėkūros iniciatyvą šiuo klausimu ir „išnagrinės galimas priemones tos pačios lyties asmenų partnerystės tarpusavio pripažinimui valstybėse narėse remti”.
Strategijoje pripažįstama, kad už daugelį politikos sričių, susijusių su LGBTIQ lygybės didinimu, visų pirma yra atsakingos valstybės narės. „Tačiau ES tenka svarbus vaidmuo tokiose srityse, kaip valstybių narių veiksmų koordinavimas, įgyvendinimo ir pažangos stebėsena, paramos iš ES fondų teikimas”, – priduriama. Kitaip tariant, nedviprasmiškai grasinama, kad nepaklusnios šalys paramą iš ES fondų matys kaip žmonės savo ausis be veidrodžio.
Daugybė pavojų
Lietuvos žmogaus teisių asociacijos pirmininkas Vytautas Budnikas „Vakaro žinioms” sakė, kad tai, kuo grasina Europos Komisija, visiškai nesusiję su žmogaus teisių gynimu. Tai tik rodo, kad Europos Komisija viršija savo kompetencijas ir verčia šalis nares daryti tai, ko jos neprivalo daryti, nes tokie dalykai, kaip vaivorykštinės šeimos, nėra įrašyti į stojimo sutartis.
„Įvairios vaivorykštinės šeimos nei ES, nei tarptautiniuose žmogaus teisių dokumentuose net nėra įrašytos. Dabar naujos žmogaus teisės kuriamos tiesiog beprotišku greičiu. Atsirado vaivorykštinės ir kitokios šeimos – pavadinimų visokių galima prigalvoti. Bet kuo tai susiję su nacionalinių valstybių teise visa tai pripažinti ar nepripažinti?
Mūsų Konstitucijoje nėra jokių vaivorykštinių šeimų. Yra šeima, sudaroma vyro ir moters laisvu susitarimu. Tai ką, dabar turėsime priverstinai keisti Konstituciją? Mūsų Konstitucija faktiškai yra didžiausias slenkstis šioms įvairioms inovacijoms, kurias mėginama įdiegti. Todėl dabar įnirtingai svarstoma, kaip ją apeiti. O tam reikia, kad būtų ratifikuota Stambulo konvencija. Ją pasirašė buvęs užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, bet kol ji neratifikuota, ji mums nėra privaloma. Ratifikavęs Seimas kartu pripažintų, jog būtina keisti Konstituciją, nes Konvencijoje numatyta, kad šalis, pasirašiusi tarptautinę sutartį, įsipareigoja visus savo teisės aktus priderinti prie Konvencijos, vadinasi, įsipareigoja Konstituciją pakeisti. Tokiu būdu galima būtų apeiti tą slenkstį”, – dėstė V.Budnikas.
Anot pašnekovo, kol mūsų Konstitucija nėra pakeista, Lietuvoje įmanoma tik tradicinė šeima.
„Kol nesiseka prastumti Stambulo konvencijos, ES bandys rasti kitų būdų, kaip paspausti šalis nares pripažinti vienalytes šeimas. Nors mes turime teisę kaip suvereni valstybė remtis savąja Konstitucija, neatmesčiau, kad Europos Komisija bandys mus ir kitas valstybes, kurios priešinasi, paspausti per finansus.
Na, gerai, Konstitucija nėra tas dokumentas, kurio negalima kaitalioti. Bet tokiu atveju privaloma rengti referendumą. Tačiau visi suvokia, kad referendumu vaivorykštinių šeimų įteisinti nepavyks, tai tie, kurie suinteresuoti visomis šitomis inovacijomis, mėgina eiti kitais keliais, bando kitus būdus, kuriami įvairūs nauji mechanizmai. Šita Europos Komisijos paskelbta LGBTIQ asmenų lygybės ES strategija yra vienas tų naujų mėginimų”, – akcentavo žmogaus teisių gynėjas.
Neturi teisės kištis
Anot Lietuvos žmogaus teisių asociacijos pirmininko, tradicinių vertybių puoselėtojai negalės lengviau atsipūsti, net jei ši nauja iniciatyva ir žlugtų.
„Viskas daroma palaipsniui, metodiškai. Jeigu kas galvoja, vienu metu mes bangą atmušime ir viskas pasibaigs, tai labai klysta. Bus metodiškai einama toliau ir toliau. Svarbu, kad nacionalinės valstybės sugebėtų atsispirti.
Vengrija mėgina apskritai uždrausti tokius eksperimentus ir apginti savo Konstituciją, lenkai irgi labai smarkiai priešinasi, kitos valstybės jau įsiteisino, pasitvarkė. Nežinau, ar Lietuva atsilaikys. Turint galvoje dabartinę Seimo sudėtį, tikėtina, kad pas mus visa tai bus įdiegta”, – optimizmu netryško pašnekovas.
Pasak jo, dar būtų suprantama, jei mūsų Konstitucija kirstųsi su tuo, kas parašyta stojimo į ES sutartyje, nes mes besąlygiškai įsipareigojome paisyti visų sutartyje numatytų sąlygų. Tačiau apie jokias „vaivorykštes” joje nerašoma. Mes į ES įstojome visai kitokiomis sąlygomis, naujai primetamų įpareigojimų niekas negali priversti laikytis.
„Negana to, ES dokumentuose yra įrašyta, kad šeimos samprata yra nacionalinių valstybių diskrecija. Tai yra pabrėžta, kitaip tariant, jau pasakyta, kad negali būti kišamasi į šeimos reikalus, į šeimos sampratą, į mūsų kultūrines tradicijas ir visa kita. Bet mėginama įvairiai tai interpretuoti, štai ir Europos Žmogaus Teisių Teismas pasisako: savarankiškumas savarankiškumu, bet esą fundamentalios teisės neturi būti pažeidžiamos. Esą LGBTIQ asmenys neturi būti persekiojami. Bet jie pas mus ir nepersekiojami. Jei būtų persekiojami, tai, žinoma, nepaisant diskrecijos tai būtų nepateisinama. Tačiau fundamentalių teisių pažeidimu bandoma paversti tos pačios lyties šeimų neįteisinimą, draudimą joms įsivaikinti ir t.t. O tai tikrai nėra fundamentalių teisių pažeidimas, tai yra kiekvienos šalies pasirinkimo reikalas. Tačiau žingsnis po žingsnio einama viso to įteisinimo link.
Mūsų Konstitucinis Teismas jau išaiškino, kad šeima yra neutrali lyčiai, nors Konstitucijoje to nėra. Konstitucinis Teismas jau traktuoja, kad rašytinė Konstitucija yra vienas dalykas, o jos aiškinimas – yra kitas. Kad Konstitucija yra kuriama ir Konstitucinis Teismas ją kuria”, – baisėjosi V.Budnikas.
Propaganda nesiliaus
Jis priminė, kad Lietuvoje homoseksualizmo propagavimas prasidėjo nuo palyginti nekalto reikalavimo leisti eitynes. Seksualinės mažumos ir jų užtarėjai sakydavo: leiskit eitynes ir viskas bus gerai. Kitas žingsnis buvo reikalavimas tuoktis. Taip visuomenė buvo pratinama, kad visa tai yra normalu, toliau atsirado reikalavimas įvaikinti.
„Ideologija nuosekliai diegiama. Turime suvokti, kad šita ideologija nesustos”, – įspėjo V.Budnikas.
Pašnekovui siaubą kelia Briuselio ketinimas šalyse narėse atlikti padėties dėl homoseksualistų užimtumo įvertinimą.
„Kiekvienas darbdavys turi teisę nepriimti darbuotojo, kurio kompetencija netenkina, nepriklausomai nuo jo seksualinės orientacijos. Esu beveik tikras, kad netradicinės orientacijos žmonės puls skųstis, kad neturi darbo, ir pateiks save kaip diskriminuojamus asmenis. Darbdaviai tada dėl šventos ramybės, kad nebūtų persekiojami, pirmenybę įdarbinant teiks LGBTIQ. Taip jie taps išskirtiniai vien todėl, kad tokie yra. Tada atsiras diskriminacija jau tradicinės orientacijos žmonių atžvilgiu, kai lems ne kompetencija, o tai, kad tu esi LGBTIQ atstovas.
Jei Europos Komisija taip nerimauja dėl jų užimtumo, tai galime neabejoti, kad greitai visi jie bus užimti”, – reziumavo V.Budnikas.
Ačiū Lietuvos žmogaus teisių asociacijos pirmininkui Vytautui Budnikui už puikų straipsnį, t.y. Europos komisijos strategijos išaiškinimą. Būtų puiku, kad visi, ypač valdžios atstovai, perskatytų ir tai gerai įsisąmonintų, prie ko veda EK strategija, kuri negina daugumos nuomonės, o tik saujelės (LGBTIQ) norus pildo.