Vytautas Sinica
Sausio viduryje Europos Liaudies Partijos (ELP) lyderiai susirinko Berlyne, kur aptarė priemones, turinčias padėti didinti ES ekonomikos konkurencingumą pasaulinėje arenoje. Natūralu, didžiausias dėmesys skirtas perteklinio reguliavimo ir biurokratinės naštos mažinimui.
Šiame susitikime didžiausios Europos partijos atstovai Europos Komisijai pateikė keletą konkrečių pasiūlymų. Pirmiausiai jie susiję su Europos žaliojo kurso įgyvendinimu bei pertekliniu verslų reguliavimu vadinamojo tvarumo klausimais. ELP lyderiai siūlo dviem metams atidėti tvarumo direktyvos, išsamaus patikrinimo direktyvos, taksonomijos reglamento, o taip pat ir pasienio anglies dioksido korekcinio mechanizmo teisės aktų įgyvendinimą. Dar daugiau – ELP lyderiai pabrėžė, kad naujasis reguliavimas turėtų būti taikomas tik didžiausioms bendrovėms, kuriose dirba daugiau kaip 1000 darbuotojų, tačiau bent 50 proc. sumažinus joms ataskaitų teikimo prievoles.
Nors tvarumo direktyvų ir reglamentų atžvilgiu esu daug kritiškesnis (jų išvis nereikia), iš esmės pritariu šiai pozicijai. Priminsiu, kad dar 2024-ųjų pabaigoje Seime registravau Įmonių ir įmonių grupių atskaitomybės įstatymo pataisą, kuria siūlau atidėti ES tvarumo direktyvos įgyvendinimą Lietuvoje bent dviem metams.
Akivaizdu, kad Europos Komisija gerokai paskubėjo versdama verslus rinkti ir pateikti didžiulius informacijos kiekius, kurie nekuria jokios vertės nei pačiam verslui, nei jo veikla suinteresuotoms šalims. Tai popierizmas dėl popierizmo, kuris dėl privalomo audito daugeliui verslų tampa ypač brangia perteklinės biurokratijos našta.
Ne perteklinio popierizmo ir praktiškai niekam neįdomių ataskaitų rengimas, bet įmonių efektyvumas, inovacijos ir itin paprasta bei aiški reguliacinė aplinka turi vėl tapti tiek Europos konkurencingumo, tiek ir jos tvaraus (tikrąją, ne ideologine prasme) ekonominio augimo pagrindu.
Žinia, jau nutekinta informacija, kad Europos Komisija apskritai atsisako prioriteto Žaliajam kursui. Kol kas neužbėgam už akių, apie tai pakalbėsim atskirai.
Toliau savo kišenės ir tarnavimo Troikei apsišaukėliai – Didžiojo Trejeto statytiniai nemato.
„ES tvarumo direktyvos įgyvendinimą Lietuvoje bent dviem metams“ – ES neleidžia direktyvų. Čia, matyt, kalbama apie EP ir Tarybos direktyvą […] dėl įmonių informacijos apie tvarumą teikimo?
Politikai ateina į valdžią 4(8) metams , spręsti visų pirma šios dienos problemų ,visų pirma ekonominių, ir gali palikti vėlesniems politikams artimiausių 40 metų problemas , tegu nuo atidėliojimo tik sunkėjančias. Prie tokių priklauso ir ekologinės. .Uraganai, potvyniai,miškų gaisrai negali priversti šios dienos politikus atidėti vėlesniam laikui šios dienos ūkines, ekonomines problemas…O politikai, bent jau dalis jų, mato toliau už tų politikų rinkėjus.