2025-04-26, Šeštadienis
Tautos Forumas

Europos autoriai stoja į kovą su interneto milžinais. O lietuviai?

Vytautas Žeimantas

Apie internete panaudotą kitų autorių kūrybą jau ne kartą buvo rašyta. Dažnai autorius net nežino, kad jis yra plagijuojamas, už jo kūrybos skelbimą nieko nemokama. Tai ne tik Lietuvos, tai pasaulinė problema. Dabar nuskambėjęs kandidato į JAV prezidentus žmonos plagiatas – tik akivaizdus šios negerovės pavyzdys.

Be abejo, kūrėjai negali būti patenkinti, kai jų kūryba internete skelbiama be jų žinios, o už tai dar ir honorarai nueina nežinia kur. Tačiau, atrodo, kūrėjų kantrybė jau baigiasi.

Per 1000 Europos įvairių šalių kūrėjų, tarp kurių yra ir Pedro Almodóvaras, Charles Aznavouras, Andrea Bocelli, Danielis Burenas, Ennio Morricone, bei kitos įžymybės parašė ir pasirašė bendrą atvirą laišką, kurį nusiuntė Europos Komisijai. Laiške kūrėjai ragina politikus imtis reikiamų veiksmų užtikrinant teisingą atlygį autoriams už jų kūrinių viešą skelbimą internetinėje erdvėje.

Pasak laišką išplatinusios Europos autorių bendrijas vienijančios organizacijos CISAC (The International Confederation of Authors and Composers Societies), kuriai priklauso ir Asociacija ir mūsų LATGA, Europos Komisija jaučia vis didesnį spaudimą iš kultūros sektoriaus. Prieš mėnesį Europos Komisijos vadovui Jean-Claude Junckeriui ir viceprezidentams atvirą laišką parašė 58 europarlamentarai. Jame buvo akcentuojama,  kad interneto gigantai, tokie kaip „Google”, „Apple” ir kiti nepakankamai sąžiningai dalijasi su autoriais savo uždarbiu. Laiške atkreiptas dėmesys į tai, kad turinį sukuria ir vertę generuoja autoriai, bet didžiausią uždarbį pasiima jų kūrybą viešinančios korporacijos. Ypatingą dėmesį siūlyta  atkreipti dėmesį į tokias platformas kaip „Youtube”, kuriose naudotojai patys dalijasi turiniu.

Naujausias laiškas, kurį pasirašė svarbiausi ir įtakingiausi Europos kultūros veikėjai, ragina Europos Komisijos prezidentą Jean-Claude Junckerį kaip įmanoma greičiau rasti sprendimą, kuris nebeleis interneto gigantams slėptis už pasenusių įstatymų ir pasiimti didžiąją dalį pinigų už autorių sukurtą turinį.

Autoriai laiške teigia, kad ši problema aktuali ne tik pop žvaigždėms ir muzikos sektoriui, bet ir visai kūrybinei ekosistemai, kurią sudaro kompozitoriai, rašytojai, žurnalistai, režisieriai, scenaristai, fotografai, skulptoriai ir kiti kūrėjai.

Dominuojančios rinkos dalyvės, tokios kaip „Youtube”, gyvena iš vartotojų įkelto turinio. Jos  menkai, o dažnai ir visai neatlygina už mūsų darbą, sakoma laiške. Pasak autorių, „tai tempia visą kūrybinės rinkos vertę žemyn”.

Asociacijos GEMA narys, kompozitorius ir vokiečių grupės „Scorpions” dainininkas Klausas Meine sakė, kad „Komisija negali praleisti galimybės išspręsti didžiausio šio dešimtmečio iššūkio. Mūsų darbas yra naudojamas interneto milžinų gigantų pelnui kurti. Jie dangstosi pasenusiais teisės aktais, siekdami išvengti mokėti autoriams už jų kūrinius. Ateities kartų menininkų labui tai reikia pakeisti jau dabar.”

Laišką jau pasirašė daugiau nei 1000 kūrėjų.  Pasirašiusiųjų delegacija paprašė susitikimo su Jean-Claude Junckeriu, kad galėtų  pareikšti savo nuomonę asmeniškai. Naują autorines ir gretutines teises reglamentuojančių įstatymų paketą planuojama išleisti šį rudenį.

„Nors Europos Komisija dabar turi gerokai svarbesnių reikalų (omenyje turiu su Didžiosios Britanijos išstojimu iš ES susijusius klausimus), norisi tikėtis, kad ruošiant įstatymų pataisas į šiuos laiškus bus atsižvelgta. Juk visi Europos Komisijos priimti sprendimai tiesiogiai palies ir mūsų šalies kūrėjus”, – sako Marius Kuzminas, Asociacijos LATGA Muzikos kūrinių skyriaus vadovas.

„Be abejo, tokia padėtis, kai internete gali netikėtai pamatyti savo straipsnį, ar ištrauką iš kokios nors savo knygos, yra netoleruotina. Kažkas neatsiklausęs ir už tai nesumokėjęs naudojasi svetima kūryba ir lieka nenubaustas. Ir viskas dangstoma įstatymų nebuvimu ar jų spragomis. Todėl pritariu Europos kūrėjų laiško reikalavimas. Manau, kad ir Lietuvos kūrėjai turėtų aktyviau protestuoti,” – sako rašytojas ir leidėjas Jeronimas Laucius.

Taigi, pavienių protesto iššūkių laikas, atrodo, jau baigiasi. Kūrėjai konsoliduojasi ir stoja į kovą su interneto gigantais. Manau, kad kova bus ilga ir nelengva, nes nugalėjus kūrėjams, interneto gigantai bus priversti dalytis pelnu. O to daryti  savo noru niekas nenori.

Red.pastaba:

Vytautas Žeimantas – Lietuvos žurnalistas, redaktorius, rašytojas, vertėjas. Jis yra Lietuvos žurnalistų sąjungos, Lietuvos sporto žurnalistų federacijos, Lietuvos meno kūrėjų asociacijos,  Baltarusijos rašytojų sąjungos,  Lietuvos baltarusistų asociacijos narys.

www.lzs.lt
nuotr.iš www.teviskesgamta.weebly.com

Kviečiame paremti

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Baltieji rūmai pašalino Baideno į skiepus orientuotą COVID-19 svetainę ir pakeitė ją „tikrosios viruso kilmės“ vadovu

FOX: D. Trumpo administracija penktadienį pristatė atnaujintą svetainę COVID.gov, kurioje pateikiama „tikroji koronaviruso kilmė“. Tuo pat metu kritikuojami...

Ukrainos ir Europos pozicija dėl D. Trumpo taikos pasiūlymo: „Reuters“ paskelbė visą dokumentą

Olegas Davygora Teritoriniai klausimai bus aptariami ir sprendžiami tik po visiško ir besąlygiško paliaubų. Ukraina ir Europos partneriai savo pataisose...

JEI LIETUVOS POLITIKAI IR ŽINIASKLAIDA NORĖJO PAKENKTI SANTYKIAMS SU JAV – JIE TĄ DARĖ VEIKSMINGAI

Povilas Žumbakis – JAV lietuvis advokatas, teisės mokslų daktaras, aktyvus visuomenininkas ir politinis komentatorius. Šaltojo karo metais jis...

Vatikano camerlengo kardinolas pranešė: mirė 88 metų popiežius Pranciškus

Taip, šiandien, 2025 m. balandžio 21 d., Vatikano camerlengo kardinolas Kevinas Ferrellas oficialiai paskelbė apie popiežiaus Pranciškaus mirtį....