Nida Vasiliauskaitė
„Iš mūsų buvo bandoma atimti konstitucines teises ir tai bandoma daryti toliau. Bet mes esame čia. Tada klausimas – kas tie „mes”? Čia susirinkę patys įvairiausi žmonės, turintys pačias įvairiausias politines ir religines pažiūras. Atėjo net tie, kurie iki šiol nenorėjo veltis politiką, bet dabar mato, kad kitaip – nebeįmanoma. Jie visi yra čia, todėl jų nebeįmanoma pateikti nei kaip komunistų, nei kaip prorusiškų, nei kaip radikalų, nei kaip nieko konkretaus vieno, nes jie yra įvairūs. Ir visi jie yra čia.”
Nida Vasiliauskaitė. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.
„Visi jaučiame, kad tai, kas mus skiria, yra gerokai mažiau svarbu, negu tai, kas mus vienija. Vienija jausmas, kad šalis atsidūrė pavojuje, o iš mūsų atimamos bazinės konstitucinės teisės. Šalis, kurios Vyriausybė drįsta teigti, kad ji yra teisėta, nors teisėtumą bando įrodyti tankais – net dviem prie Seimo. Tai yra pirmas kartas mūsų istorijoje, kai Vyriausybė savo požiūrį į piliečius išreiškia tvoromis ir tankais”, – sakė filosofė.
Ji pajuokavo, kad tankų galėjo būti ir daugiau. Tam esą būtų užtekę paprašyti diktatoriaus iš Baltarusijos, tačiau kadangi net su juo buvo susipykta, teko apsiriboti dviem turimais.
„Šiandieninę situaciją galima įvardinti kaip terorą ir diktatūrą. Tai nėra hiperbolė, metafora ar radikalus kalbėjimas. Dabar radikalai ne susirinkę aikštėje, o sėdi Vyriausybėje. Plintantis teroras ir diktatūra yra mūsų realybė. Mūsų akyse yra sugriautos pagrindinės konstitucinės teisės ir laisvės. Pagal visus formalius požiūrius, net iš tolo nesame demokratija. Lietuva dabar yra režimas. Totalitarinis ir totalitarėjantis. Jis toks bus, jeigu mes nepasipriešinsime”, – perspėjo N.Vasiliauskaitė.
Ji pabrėžė, kad susirinkusieji yra prieš tą, nes jie nori gyventi demokratinėje ir teisinėje valstybėje.
„Esame už Respubliką, už konstitucinių pagrindų atstatymą, todėl pagrindiniai reikalavimai būtų tokie. Be jokių išlygų ir visa apimtimi panaikinti Galimybių pasą. Panaikinti nuo rugsėjo 13-osios numatytus, o nuo lapkričio 1-osios papildomai pridedamus ribojimus, draudimus ir segregaciją. Nuolaidėlės, kad esą šis bei tas bus galima, yra niekingas ir gėdingas atsikalbinėjimas. To nepakanka.
Naikinti reikia viską, iki paskutinės smulkmenos. Tai nėra malonė, kurią „geroji” valdžia gali mums padovanoti. Jie neturėjo teisės to siūlyti. Siūlymas yra nusikaltimas. Teisės, kurias iš mūsų ketina atimti, valdžiai nepriklauso. Mes niekam jų neatidavėme ir nedelegavome. Jie bando atimti smurtu, bet mes jų neatiduosime.
Antras reikalavimas – panaikinti prievartinį testavimą bei vakcinaciją ir visą, su šiuo žmonių rūšiavimu susijusią, sistemą. Trečias – atšaukti valstybinę dezinformacijos, patyčių, melo ir propagandos kampaniją, kuri sklinda sisteminėse medijose, ir visus samdytus įtakotukus.
Taip pat atleidžiame Vyriausybę nuo pareigos rūpintis pandemijos valdymu. Ačiū, pasirūpinote, daugiau nereikia. Teisė į saugumą, sveikatą, gyvybę ir mirtį priklauso mums, piliečiams, o ne Vyriausybei. Sirgsime. Gąsdinate, kad mirsime? Tikrai nereikia mūsų saugoti nuo mūsų pačių ir padėti mums sirgti bei mirti.
Mes nesiderame. Tai nėra prašymas. Nekalbame apie kompromisus. Visi šie reikalavimai turi būti patenkinti, o juos patenkinus (arba ne), Vyriausybė turi atsistatydinti. Besąlygiška kapituliacija. Tam bandoma prieštarauti teigiant, kad tai – teisėta Vyriausybė ir negalima reikalauti, kad ji trauktųsi. Tai esą antivalstybinė veikla. Aš sakyčiau, kad vienintelė antivalstybinė veikla yra tapatinti Vyriausybę su Valstybe ir reikalauti liautis ją kritikuoti, grasinant apšaukti valstybės priešu. Tai yra antivalstybinė veikla ir ją vykdo Vyriausybė.
Argumentas apie teisėtą išrinkimą yra niekinis. Vyriausybė nėra rinkta, nes niekas jos nerinko. Renkami Seimo nariai, o vyriausybė – formuojama frakcijų susitarimu ir derybų keliu. Gerai, tarkim, per rinkimus ji susiformavo kaip teisėta, bet tai nereiškia, kad ji turi įgaliojimus daryti, ką nori. Ji turi įgaliojimus veikti įstatymų ribose, gerbti Konstituciją ir būti atsakinga piliečiams, kurie yra tikroji Lietuva. Jeigu ji elgiasi kaip despotas, kuris atsidūrė valdžioje ir daro, ką nori bei spjaudo ant kitų, tokia Vyriausybė yra neteisėta. Ir jeigu ji dar drįsta mojuoti tuo kvailu, nuvalkiotu argumentu apie „teisėtą” išrinkimą, tai priminsiu, kad Hitleris į valdžią irgi atėjo per teisėtus rinkimus, tik kas iš to?” – retoriškai paklausė N.Vasiliauskaitė.
Ačiū, Vasiliauskaitei.