2025-01-11, Šeštadienis
Naujienlaiškis

Garsiausias pasaulio cirkas vėl demonstruoja neįtikėtinas žmogaus galimybes

Cirque du Soleil Vilniuje

Vilniuje jau šeštąjį kartą savo pasirodymus rengia įžymiausio mūsų planetos cirko – „Cirque du Soleil“ – artistai. Žiūrovai gėrisi daugybe sudėtingiausių akrobatinių numerių pasižyminčiu „Corteo“ šou.

Šis šou išsiskiria iš kitų cirko pasirodymų, jau matytų mūsų šalies žiūrovų. O Lietuvos cirko gerbėjai jau yra regėję „Saltimbanco“, „Alegria“, „Quidam“, „Varekai“, „Toruk“ šou. Dėl pandemijos šio cirko trupė buvo priversta ne sykį keisti savo gastrolių pasaulyje datas. Pirmąjį „Corteo“ šou artistai šiemet demonstravo Kroatijoje, vėliau vyko į Airiją, Belgiją, Ispaniją, Jungtinę Karalystę, Prancūziją.

Corteo premjera (Maja Prgomet nuotr.)

„Corteo“ šou, nepaliekantis nei vieno žiūrovo abejingu, pirmąsyk buvo pristatytas dar 2005 metais Kanadoje, Monrealyje. Per tuos septyniolika metų, prabėgusių nuo pirmojo šou demonstravimo, jį spėjo pamatyti per 9 mln. žiūrovų dvidešimtyje planetos valstybių. Cirko trupė gastroliuoja itin aktyviai, taigi šiemet per penkis mėnesius surengs per 100 pasirodymų skirtingose šalyse.

Kaip pažymėjo savo pranešimuose žiniasklaidai cirko spaudos atstovai, šiame pasirodyme tradiciškai demonstruojami žmogaus galimybių ribas peržengiantys akrobatiniai numeriai, vienijami bendros siužetinės linijos. Vis dėlto pagrindinis dėmesys dabar teikiamas klounui Maurui, kurio gyvenimo saulėlydis nenumaldomai artėja. „Corteo“ yra Mauro gyvenimo paradas, jo gyvenimo šventė cirke. Pasak „Corteo“ meno vadovo Marko Schaubo, kartu tai yra ir savotiška odė visam cirko menui: šou demonstruojami itin sudėtingi ir populiarūs numeriai.

„Corteo“ šou sudaro 16 atskirų akrobatinių numerių, atskleidžiančių skirtingus klouno Mauro gyvenimo laikotarpius. Štai vaikystę įkūnija vaikų įvaizdžiu pasipuošę akrobatai, šokinėjantys ant batutą menančios lovos. Mauro jaunystės meiles rodo sudėtingi akrobatiniai numeriai ant krištolinių sietynų.
„Nors iš pirmo žvilgsnio „Corteo“ siužetinė linija gali atrodyti sudėtinga, sunki ir liūdna, iš tiesų „Corteo“ yra labai linksmas šou“, – sakoma pranešime žiniasklaidai.

Pasirodymas dabar pritaikytas arenoms

Daugiau kaip dešimtį metų „Corteo“ buvo rodomas didžiojoje palapinėje, o prieš kelerius metus jo pasirodymas buvo pritaikytas arenoms. Tokiu būdu trupė gali su juo apkeliauti daugiau miestų.

Corteo premjera

Tikrai, iš kitų „Cirque du Soleil“ areninių pastatymų „Corteo“ išsiskiria unikalia scena, primenančia cirko palapinę. Daugeliui akrobatinių triukų atlikti naudojama itin sudėtinga akrobatinė įranga, kurią specialiai šiam šou sukūrė cirko inžinieriai. Scenos koncepcija ir išdėstymas arenoje sukuria teatro atmosferą. Eifelio bokšto įkvėpta scenografija ir meistrų rankomis išpieštos didžiulės užuolaidos scenai suteikia didingumo, o pačiam šou – poetiško tono. Meno vadovas M. Schaubas džiaugiasi, kad keičiant šou formatą, pavyko išlaikyti tam tikrus didžiosios palapinės elementus.

Kiekvieną numerį lydi gyvos melodijos, kurių amplitudė labai įvairi – nuo flamenko, tango ritmų iki liaudiškos muzikos. Pasirodymo metu įrašai naudojami tik kelis kartus, visą likusį laiką trupės muzikantai groja gyvai. Tą daryti labai nelengva: juk reikia atidžiai sekti, kokie veiksmai tuo metu atliekami scenoje ir pritaikyti melodijas prie jų eigos. O artistų veiksmus ne visada lengva nuspėti. Kartais prisieina melodiją pratęsti arba paskubėti.

Svarbiausia – scenoje dirbantis žmogus

Lietuvos žiniasklaidos atstovams „Cirque du Soleil“ pasiūlė susipažinti su visu cirko ūkiu: pabuvoti jo užkulisiuose ir išvysti ne tik repetuojančius artistus, bet ir tuos žmones, kurie užtikrina sklandų artistų pasirodymą. „Cirque du Soleil“ principas – artistui neturi rūpėti niekas daugiau – tik jo paties meistriškumas, tad jo buitimi rūpinasi kartu su trupe keliaujantis gausus aptarnaujantis personalas. Išvydome, kaip atrodo virtuvė, drabužinė, skalbykla, džiovykla, siuvykla ir kt. ūkinės patalpos. Sužinojome: jei tą pačią dieną numatyti du pasirodymai, artistas identiško kostiumo dukart nedėvi – pasipuošia kitu.

Cirque du Soleil šou CORTEO

Daugelio mūsų vaizduotėje tvirtai įstrigęs vaizdas: cirko gyvenimas verda tik vagonėliuose ir skersvėjų perpučiamame manieže. Deja, taip jau seniai nėra: „Cirque du Soleil“ artistai gyvena puikiuose viešbučiuose, jiems ir jų šeimoms sudaromos kuo geriausios buitinės sąlygos. O tai negali nevilioti, kaip ir solidūs atlyginimai, garantuotas darbas keleriems metams į priekį ir galimybė pakeliauti po pasaulį. Šis cirkas gastroliuoja po visus žemynus, išskyrus Antarktidą.

Cirko atstovai ištisus metus pasaulyje ieško naujų talentų, o dukart per metus „Cirque du Soleil“ būstinėje Monrealyje organizuojamos artistų peržiūros. Cirko archyvuose – per 20 tūkstančių asmenų, sudarančių savotišką rezervą. Jie gali būti pakviesti vienam ar didesniam skaičiui spektaklių.
O atrinktieji artistai, prieš pasirodydami publikai, apie pusmetį intensyviai treniruojasi Monrealio būstinėje, užsiiminėja choreografija, įvaldo grimo paslaptis.

„Pozicijos“ inf.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Kodėl negalima tikėti istorija?

Šis tekstas yra VU TSPMI prof. Alvydo Jokubaičio paskaita skaityta Ateitininkų federacijos, Laisvos visuomenės instituto ir Krikščionių profsąjungos...

Edvardas Čiuldė. Viešas džentelmeno skundas dėl moterų nepatikimumo

Moteris reikia gerbti net tada, kai baigiasi meilė! Užkeikimas tapęs niekiniu, subanalėjęs ir susidėvėjęs dėl pernelyg dažno vartojimo,...

Kviečiama į paminėjimą: nekaltumą vertina ne komisijos ar istorikai, o tik teismas

2025 m sausio 12 d. Ukmergėje, Lėno miestelyje ir Lėno miške minimas žymiausias Vyčio apygardos partizanų mūšis su...

Prof. Jonas Grigas. Ar galima pasiskolinti energijos iš kosmoso?

Energija yra pažangos varomoji jėga. Jos reikia vis daugiau. Ar galima pasiskolinti energijos iš kosmoso? Jei taip, ar turime...