2025-01-11, Šeštadienis
Naujienlaiškis

Garsiojo Jonny Greenwoodo iš grupės „Radiohead“ muzika – išskirtiniame koncerte Vilniuje

Lietuvoje pirmą kartą gyvai nuskambės „nepamirštama“ ir „beprotiškai gražia“ vadinama muzikinė siuita „There Will Be Blood“ („Bus kraujo“) pagal garso takelį kultiniam to paties pavadinimo filmui, kurį nufilmavo žymus kino režisierius Paul Thomas Anderson, o muziką sukūrė Jonny Greenwoodas – vienas iš legendinės grupės „Radiohead“ lyderių. Spalio 25 d. šį ypatingą Jonny Greenwoodo kūrinį Nacionalinėje filharmonijoje atliks Lietuvos kamerinis orkestras bei publikos pamiltas smuiko virtuozas ir dirigentas Hugo Ticciati (Švedija, JK), rengiantys išskirtinį koncertą festivaliui „Gaida 2024“.

Jonny Greenwoodas labiausiai išgarsėjo kaip „Radiohead“ gitaristas, šioje grupėje grojantis nuo mokyklos laikų. Jis buvo pradėjęs psichologijos ir muzikos studijas Oksfordo Brukso universitete, bet jas nutraukė, kai su grupe pasirašė leidyklos „EMI“ sutartį šešiems albumams. Su „Radiohead“ muzikantas koncertuoja iki šiol, o nuo 2021 m. groja ir su grupe „The Smile“.

Tačiau Jonny Greenwoodui nėra svetima ir klasikinio žanro muzika. Jis domisi Olivierio Messiaeno ir György Ligeti kūryba, o savo muzikinį kelią pradėjo kaip altininkas. Greenwoodas taip pat groja fortepijonu, violončele, išilgine fleita, armonika, vargonais, arfa, o ypač mėgsta Martenot bangas. Jis yra parašęs nemažai kūrinių klasikinei sudėčiai, tarp kurių ir kompozicijos Londono Contemporary Orchestra bei BBC Koncertiniam orkestrui.

2004 m. Jonny Greenwoodas buvo BBC simfoninio orkestro reziduojantis kompozitorius ir BBC užsakymu parašė kūrinį „Popcorn Superhet Receiver“. 2005 m. jis buvo kviestinis kompozitorius „Southbank“ centro rengiamame prestižiniame „Ether“ festivalyje, kur jo kūrinį „smear“ atliko Londono Sinfonietta. Taip pat BBC užsakymu kūrėjas parašė koncertą smuikui „Horror vacui“, kurio premjera įvyko 2019 m. festivalyje „BBC Proms“, o 2020 m. šis kūrinys laimėjo prestižinį „Ivors“ apdovanojimą.

Kompozicijos „Popcorn Superhet Receiver“ fragmentus Greenwoodas vėliau inkorporavo į garso takelį P. Th. Andersono filmui „There Will Be Blood“ (2007). Tarp jo vėlesnių darbų kino muzikos srityje – takeliai dar dviems garsiojo Paul Thomas Andersono juostoms „The Master“ ir „Inherent Vice“, rež. Tran Anh Hungo filmui „Norwegian Wood“, Lynne Ramsay juostai „We Need To Talk About Kevin“, psichologiniam trileriui „You Were Never Really Here“ su aktoriumi Joaquinu Phoenixu.

„There Will Be Blood“ – režisieriaus P. Th. Andresono drama-trileris, laisvai paremtas Uptono Sinclairo romanu „Oil!“ (1927). Juosta buvo nominuota aštuoniems „Oskarams“ ir pelnė du – geriausio aktoriaus (Daniel Day-Lewis) ir geriausios kinematografijos (Robert Elswit) kategorijose. Jame nagrinėjamos ambicijų, godumo, šeimos ir gadinančios galios bei turto įtakos temos. Tarp kitų žinomų P. Th. Andersono filmų – „Magnolija“ (1992), „Boogie Nights“ (1997), „Master“ (2012), „Inherent Vice“ (2014), „Phantom Thread“ (2017) ir kt. Jonny Greenwoodo sukurtas garso takelis filmui „There Will Be Blood“ sulaukė didžiulės sėkmės ir puikių įvertinimų. Žurnalas „Rolling Stone“ juostą „There Will Be Blood“ pavadino geriausiu dešimtmečio filmu ir apibūdino jį kaip „garsinį sprogimą, kuris naujai išrado, kokia galėtų būti kino muzika“, o 2016 m. vienas žymiausių kino muzikos kompozitorių Hansas Zimmeris sakė, kad Greenwoodo sukurtas garso takelis buvo „beatodairiškai, beprotiškai gražus“. Stephenas Thomasas Erlewine’as tuo tarpu rašė, jog „Greenwoodas žinomas kaip nuotaikos kūrimo meistras, būdamas „Radiohead“ gitaristu, tačiau „There Will Be Blood“ yra tarsi nutolęs nuo nuolatinių šios grupės eksperimentų su elektronine muzika. Tai didingai nerimą kelianti muzika – nesvarbu, ar skambėdama filme, ar atskirai nuo jo. Bet kuriuo atveju – šią muziką išgirdus, jos neįmanoma pamiršti.“

Jonny Greenwoodo siuitą „There Will Be Blood“ atliks Lietuvos kamerinis orkestras su dirigentu ir smuiko virtuozu Hugo Ticciati priešakyje. Garsusis muzikas ne kartą koncertavo Lietuvoje ir čia jau yra tapęs publikos numylėtiniu – jo koncertai sulaukia didžiulio žiūrovų dėmesio ir entuziazmo. H. Ticciati atliekamos ir kuriamos koncertų programos, rengiami festivaliai pasižymi „unikaliu posūkiu“, tam tikra originalia idėja. Žymiosios Londono koncertų salės „Wigmore Hall“ direktorius Johnas Gilhooly yra pavadinęs H. Ticciati vienu iš pačių talentingiausių jaunesniosios kartos dirigentų ir meno vadovų, kuriuos yra sutikęs. Muzikantas koncertuoja visame pasaulyje ir bendradarbiauja su geriausiais orkestrais, tokiais kaip „Kremerata Baltica“, Škotijos, Štutgarto ir Lietuvos kameriniai orkestrai.

Grupės „Radiohead“ gitaristo Jonny Greenwoodo kūrinys „There Will Be Blood“ – Lietuvos kamerinio orkestro ir smuiko virtuozo bei dirigento Hugo Ticciati koncerte – spalio 25 d. Nacionalinėje filharmonijoje. Bilietus platina „Kakava.lt“. Festivalį „Gaida“ finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus miesto savivaldybė.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Teresė Kezienė. APIE TIESĄ IR PRABUDIMĄ

  Būna įdomių atsitiktinumų. Vienas man nutiko prieš dvejus, gal trejus metus. Lukiškių aikštėje grupelė žmonių giedojo Lietuvos himną. Nors...

Edmundas Paškauskas. Visata po Didžiojo Sprogimo: intelektų margumynas ir humanistika (I)

Priešistorė 1. Visatą valdantys elgsenos dėsningumai Visatos istorija stebina ir žavi savo nepaprastu dinamiškumu bei sudėtingumu. Nuo pat Didžiojo Sprogimo Visata...

Jonas Ivoška. Kodėl mūsų politikai nenori tobulinti savo valstybės modelio?

Informacijos šaltinių įvairovė išryškina ne tik demografinės situacijos Lietuvoje apgailėtinumą, bet padeda aptikti ir kitų gyvenimo sričių ,,klampiąsias”...

Dominykas Vanhara. Pasvarstymai apie rastas mūsų valdovų laidojimo insignijas

Gerbiamieji, pratęskime praeito įrašo temą apie rastas mūsų valdovų laidojimo insignijas. Tai pažiūrėjau vieną populiariausių paskutiniu metu Neredaguota...