2025-01-18, Šeštadienis
Naujienlaiškis

Gediminas Merkys. Raudonos linijos mano straipsnyje tikrai neperžengtos

Sveikinu Redakcijos laikyseną, kuomet spausdinamos įvairios nuomonės ir tekstai nėra cenzūruojami.

Pagirtina, kad išspausdintas ne tik mano, bet ir gerb. R. Dargio tekstas. Beje, aš niekur tiesiogiai nerašau, kad pats Dargis ar jo verslas kažką tikrai nupirko.

Žinoma, cituoju R. Janutienės viešai pagarsintą nuomonę. Beje, Janutienė vertina situaciją dar aštriau nei aš. Aš tik kalbu apie skaidrumo stoką .

Sudėjus į vieną krūvelę žinomus objektyvius faktus: a) Dargio sėdėjimą dviejose tarybose vienu metu (o juk tarybų nariai sprendžia dėl finansų ir turto strategijos); b) Dargis nedekalaravo VTEK savo interesų (nors, pvz. Mykolo Romerio universiteto tarybos nariai yra visi deklaravę); c) Dargis, jo verslas yra stambūs nekilnojamo turto vystytojai.

Šių trijų faktų simbiozė ir leidžia mums kelti nepatogius klausimus p. Dargiui. Ne teiginius, kad jis būtinai kažką privatizavo, ne teiginį, kad jis galimai korumpuotas, galimai nusikaltėlis ir pan., bet klausimus dėl skaidrumo stokos, dėl galimo interesų konflikto arba jo regimybės visuomenėje.

Viešiems asmenims taikomi kiti, gerokai aštresni, asmens kritikos režimo standartai, o viešo asmens privataus gyvenimo teisinė apsauga gerokai yra menkesnė nei eilinio asmens.

P. Dargiui ateityje, manau, reiktų pasilikti tik vienoje taryboje ir deklaruoti interesus. Ir viskas. Nebūtų tada jokių aštrių straipsnių su nepatogiais klausimais.

Korupcija tikėtinai prasideda ten, kur stinga skaidrumo. Savo ruožtu deklaravimas yra pagrindinis skaidrinimo įrankis. Tam demokratijose ir įvestas viešo deklaravimo institutas bei prievolė, kad visuomenė, piliečiai viską matytų, galėtų kontroliuoti aukštus viešus asmenis ir užduoti jiems klausimus.

Raudonos linijos mano straipsnyje tikrai neperžengtos. Tiesiog, pilietinė veikla ir pilietinė kontrolė demokratijos sąlygomis. Aštrus, temperamentingas publicistinio rašymo stilius yra asmens saviraiškos laisvė, kurią gina LR Konstitucija ir EŽTT.

Europoje tai turi gilias tradicijas nuo Voltero aštriųjų politinių pamfletų, kurie kėlė valdančiųjų įsiūtį. Nejau grįšime į sovietmetį, į cenzūrą ir savicenzūrą, kaip dabartinėje Rusijoje?

Sveikinu drąsią portalo Pozicija.org laikyseną.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Edvardas Čiuldė. Kas gins Lietuvą?

Iš vienos pusės, lyginti saugumo požiūriu Vasario 16-osios ir Kovo 11-osios, tą pačią, bet drauge skirtingą Lietuvą, yra...

Ar pagaliau jau dugnas, ar vis dar ne?

Jūratė Sofija Laučiūtė. Ar pagaliau jau dugnas, ar vis dar ne? Nuo šiol už musmirių turėjimą grės baudžiamoji atsakomybė...

Linas Karpavičius. „Čipų“ karas, arba kodėl Lietuva negamins lustų

Pradžioje susitarkime dėl sąvokų. Čipai ir lustai yra vienas ir tas pats. Čipai daugiau vartojami šnekamojoje kalboje, lustais...

Tomas Viluckas. LGBT revoliucija stoja

Praėjusių metų lapkričio 5 d. Donaldas Trumpas buvo išrinktas Jungtinių Valstijų prezidentu. Jo rinkimų programa reiškė nedviprasmišką atsisakymą...