XXI a. idėja – laimės ekonomika. Ji atsako į daugelį šių dienų klausimų. Ją remdamiesi paaiškinsime kodėl gerovei būtina nacionalinė valstybė, kodėl turi didėti mokesčiai turtingiesiems ir mažėti mokytojams, medikams, policininkams t. y. vidurinei klasei, kodėl norint geriau gyventi reikia plėsti piliečių dalyvavimą valdyme.
Įtakingų rupių, kurioms laimės ekonomika tarsi ašaka gerklėje tikrai netrūksta. Ką šiandieną jos gali padaryti? Ne taip jau daug, bet ir nemažai. Gali pasirūpinti, kad laimės ekonomikos principai kuo ilgiau liktų nežinomi žmonėms. Nacionalinė iniciatyva „Idėja Lietuvai“ apardė tokio veikimo galimybę. Vis daugiau žmonių skaitė apie ją ir balsavo už ją. Teka sugalvoti kažką naujo. Tai ir buvo padaryta. Tarp „Idėjų Lietuvai“ atsirado net keletas tekstų paimti iš mano straipsnių, pasirašyti mano vardu ir pavarde. Nežinomas „geradaris“ pasistengė, kad besidomintys skaitytų bet ką, pritartų bet kam ir nepastebėtų laimės ekonomikos siūlymo.
Galiausiai atėjo diena kai apibendrinti balsavimo už idėjas rezultatai. Apibendrino išmintinga komisija. Tokių komisijų Lietuvoje netrūksta. Lietuvos piliečiams nuolat siūloma balsuoti. Jie ir balsuoja. Po to komisija suskaičiuoja jų balsus, sumąsto kaip juos vertinti ir nusprendžia kas laimėjo. Už Vyčio paminklą balsavo daugiau nei už, atkartojančią užsienio autorių projektus, kalvelę. Komisija nusprendė – piliečių balsų persvarą nežymi ir pasirinko kalvelę. Įsivaizduokime – grįžome į 2004 metus. Prezidento rinkimuose už V. Adamkų balsuoja tik 51, 89 proc. rinkėjų. Komisija sako: per mažai. Ir skiria prezidentų ką nors kitą. Regis, net ir lakiausios vaizduotės žmogus neįstengs sukurti tokio vaizdelio.
Šiandieną mus moko įsivaizduoti kaip tik tokį kokį balsų skaičiavimą ir greitai galime „pasidžiaugti“ dar viena dar vienos komisijos ekspertų išmone.
Daug kam pasirodė patrauklia nacionalinė iniciatyva „Idėja Lietuvai“. Buvo linksmų ir kiek mažiau esminių idėjų galinčių pagerinti visų mūsų gyvenimą. Paslaptingų ekspertų komisija atrinko trisdešimt, kurias toliau svarstys. (Labai panašu į Lukiškių aikštės konkursą). Regis atrinkti neturėjo būti sunku. Prie kiekvienos idėjos rasime ją palaikančių skaičių. Gal kai kurias labai panašias idėjas derėjo jungti, gal kai kurias būtų pravertę patikslinti, ką veikiausiai autoriai sugebėtų padaryti. Bet ir šį kartą komisijai balsavimas nerūpėjo. Ji iš anksto žinojo kas turi laimėti. O kai žinai, tai ir darbą lengvai padarai.
Kiekvienas dar neuždarytame tinkalapyje „Idėja Lietuvai“ lengvai ras, kad siūlymui egzaminuoti visus kandidatus į Seimą pritarė 35 balsavusieji, siūlymui atsisakyti gyventojų pajamų mokesčių, didinti PVM – 29, siūlymui padaryti Lietuva – duomenų centrų šalimi ir „Blockchain“ technologijų lydere – 35, siūlymui įteisinti elektroninį balsavimą – 37, siūlymui pritraukti į Lietuvos universitetus 50 profesorių iš top-50 pasaulio universitetų – 51. Regis skaičiai labai aiškūs ir tiksliai rodo idėjos populiarumą. Taigi visos komisijos atmesto idėjos turėtų surinkti mažiau palaikančių.
Siūlymo sukurti laimės ekonomiką, kurį palaikė 135, nėra tarp komisijos atrinktų… O jei prie jo prijungtume siūlymą – gyventi pagal laimės ekonomikos principus – sulaukusį 46 palaikymų, turėtume bent jau svarstytina idėją.
Tačiau balsavimas sau, komisijos nuomone, kurią visada atsiras kuo pagrįsti (pavyzdžiui skaitomumu, kurio matavimai niekur neskelbiami) – sau.
Vienas praėjusio amžiaus totalitarinis lyderis prasitarė;“ Nesvarbu kas balsuoja, svarbu kas skaičiuoja.“ Veikiausiai jam patiktų iniciatyvos, kurios globėja Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, vertinimo komisijos „miklumas“.
Autorius yra Mykolo Romerio universiteto profesorius
SRTF remiama programa
būtų tik liūdna, jei nebūtų labai apmaudu.
Blaiviai mąstančiam žmogui nesuvokiama, kaip tai gali vykti, kad komisijai balsavimai nerūpėjo. Ji iš anksto žinojo, kas turi laimėti. Tai kuo gi laiko mus ta saujelė „gudročių” – kažkieno padlaižių – kuriems visai nerūpi LIETUVOS ateitis?
Aš iš karto to ir tikėjausi, nes tas pats atsitiko jau su anksčiau buvusia panašia inicityva 2009 metais, Kai į pateiktas įdėjas, net ir su labai išsamiais aiškinimais buvo nusispjauta, ir vežimas toliau važiavo „galingiesiems reikalingu keliu”, Tas pats vyskta nuolatos, nes galią turintys „savaime protingi”. Mes tik labai aiškiai matome, kad visa ugdymo sistema nusišalinusi nuo vertybinio žmogaus ugdymo ir orientuota į technokratiją, galutinai sugriaus valstybę ir sunaikins tautą.
To ir buvo galima laukti. Vldžiažmogiai visą kas protinga naikina