2025-01-15, Trečiadienis
Naujienlaiškis

Generalinė prokuratūra įspėjo Vilniaus merą ir administracijos direktorių

Generalinės prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus (prokuroras Vytenis Kasparavičius) išnagrinėjo Leonoros Žukienės, „Kauno forumo” vadovo Algimanto Rusteikos, Astros Genovaitės Astrauskės ir Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos valdybos pirmininko Lino Mažono skundus dėl to, kad Vilniaus apygardos prokuratūra 2019 m. rugpjūčio 27 d nutarimu atsisakė taikyti viešojo intereso gynimo priemones dėl paminklinės lentos Jonui Noreikai-Generolui Vėtrai demontavimo.

Pareiškėjų nuomone, kol nėra priimtas teismo sprendimas, bet koks pavienių atminimo ženklų naikinimas yra savavališkas veikimas, o tokie veiksmai laikytini piktnaudžiavimu padėtimi, jie pažeidžia viešąjį interesą.  O UAB „Grinda” veiksmai nuimant minėtą lentą be jokio administracinio akto  vertintini kaip savavaldžiavimas, nes teisės aktai nenumato žodinių nei mero, nei savivaldybės administracijos direktoriaus nurodymų.

Pareiškėjai teigė, kad Vilniaus apygardos prokuratūra, atsisakydama ginti viešąjį interesą dėl  Generolo Vėtros atminimo lentos pašalinimo, vadovavosi ne Lietuvos gyventojų genocido centro oficialia išvada, o teisinės galios neturinčiais Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti Nacių okupacinio režimo nusikaltimų ir Holokausto tyrimo pakomisės  laiškais.

Generalinė prokuratūra (GP) taip pat nagrinėjo skundus dėl Vilniaus miesto savivaldybės tarybos sprendimo pakeisti Kazio Škirpos alėjos pavadinimą į Trispalvės.

GP nustatė, kad pagal Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro istorikai visapusiškai yra išnagrinėję Kazio Škirpos veiklą Antrojo pasaulinio karo metais. Išvadose K, Škirpos kaip istorinės asmenybės veikla vertintina nevienareikšmiškai. K. Škirpai, jo vadovaujamai organizacijai galima prikišti tai, kad Berlyno LAF organizacijos veikloje antisemitizmas buvo iškeltas į politinį lygmenį ir tai galėjo paskatinti dalį Lietuvos gyventojų įsitraukti į Holokaustą.

Kita vertus pastebėta, kad Berlyno LAF organizacija siūlė „žydų klausimą” spręsti ne genocido, o išvarymo iš Lietuvos būdu. Taip pat pastebėta ir tai, kad Berlyno Lietuvos aktyvistų fronto organizacijos nariams karo išvakarėse nebuvo žinoma, kad naciai yra suplanavę vykdyti totalinį žydų genocidą.

GP atmetė skundus dėl Kazio Škirpos alėjos pavadinimo keitimo, pripažindama pagrįstais skundus  dėl atminimo lentos Jonui Noreikai-Generolui Vėtrai demontavimo.

GP pažymėjo, kad viešojo administravimo subjektų, skirtingai nei privačių asmenų, veikloje taikomas principas – „viskas, kas aiškiai nėra leista, yra draudžiama”. Tad viešojo administravimo subjekto atlikti viešojo administravimo veiksmai, viršijant jam suteiktus įgaliojimus, taip pat ir administracinių aktų leidimas, viršijant suteiktą kompetenciją, yra neteisėti.

GP taip pat pažymėjo, kad Vietos savivaldos įstatymas nenumatyto mero kompetencijos vienasmeniškai spręsti klausimus dėl atminimo lentų demontavimo, jų naudojimo tikslingumo politiniu aspektu. O Vilniaus savivaldybės taryba nėra nustačiusi, kad bet kuris tarybos narys ar meras gali vienasmeniškai priiminėti sprendimus dėl tokių lentų demontavimo. Todėl Vilniaus savivaldybės mero veiksmai, vienašališkai priimant politinį sprendimą dėl atminimo lentos Jonui Noreikai-Generolui Vėtrai nuėmimo vertintini kaip nurodytų vietos savivaldos principų pažeidimas.

Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus žodinio mero nurodymo dėl atminimo lentos demontavimo vykdymas vertintinas kaip neteisėto nurodymo vykdymas.

GP nustatė, kad paminklinės lentos Jonui Noreikai-Generolui Vėtrai nuėmimas, sukėlęs didelį rezonansą visuomenėje, yra svarbus didelei visuomenės daliai, todėl laikytinas viešuoju interesu.

Taip pat nustatė, kad ant Mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos pastato sienos toje pačioje vietoje kaip ir buvo anksčiau yra pritvirtinta fiziniams asmenims nuosavybės teisėmis priklausanti nauja atminimo lenta Jonui Noreikai-Generolui Vėtrai, todėl klausimo dėl Vilniaus miesto savivaldybei nuosavybės teisėmis priklausančios lentos grąžinimo svarstymas yra netikslingas.

Generalinė prokuratūra panaikino Vilniaus apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokuroro nutarimą atsisakyti taikyti viešojo intereso gynimo priemones dalyje dėl atminimo lentos Jonui Noreikai-Generolui Vėtrai demontavimo. O siekdama, kad ateityje analogiški veiksmai nepasikartotų – Vilniaus miesto savivaldybės merą bei administracijos direktorių įspėjo, kad pastarieji nedarytų tokių teisės pažeidimų.

Visas nutarimo tekstas ČIA

1 KOMENTARAS

  1. Vien įspėti už tokį nusižengimą,t.y. Lietuvos istorinės atminties juodinimą, yra per maža!!!

Komentarai nepriimami.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Vytautas Sinica: negalime leisti be teismo pasmerkti partizano J. Krikštaponio

Seimo narys Vytautas Sinica sekmadienį dalyvavo Vyčio apygardos partizanų vado Juozo Krikštaponio 80-ųjų žūties metinių minėjime Ukmergėje. „Lietuvoje teisingumą...

Arvydas Akstinavičius. „Šalin rankas nuo „Sodros“!

Jau ne vieną dešimtmetį privatus verslas gašliai dairosi į „Sodrą“, siekdamas pabizniauti Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto sąskaita....

Meloni: „Pavojus demokratijai kelia Sorosas, o ne Muskas“

Zoltán Kottász Konservatyvioji Italijos ministrė pirmininkė Giorgia Meloni užsitraukė kritikų nemalonę dėl teiginių, kad jos vyriausybė pasidavė užsienio...

Jonas Ivoška. Kodėl mūsų politikai nenori tobulinti savo valstybės modelio?

Informacijos šaltinių įvairovė išryškina ne tik demografinės situacijos Lietuvoje apgailėtinumą, bet padeda aptikti ir kitų gyvenimo sričių „klampiąsias“...