„Prezidentas turi pareigą ginti savo šalį. O kai primetamos žalingos taisyklės – turi teisę pasakyti: gana.“ Štai pagrindinė žinia, kurią siunčia JAV prezidentas Donaldas Trampas, paskelbdamas apie naujus muitus didžiausioms šalies prekybos partnerėms. Ir šį kartą – tai ne tik žodžiai, o konkretūs veiksmai.
Nuo balandžio 5 dienos visam importui į JAV taikomas 10 proc. bazinis muitas. Netrukus po to, nuo balandžio 9 dienos, įsigalios papildomi 20–54 proc. tarifai toms šalims, kurios, pasak Trumpo, ilgus metus naudojosi Amerikos atvirumu ir silpnumu.
Ką tai reiškia praktiškai? Kinijai bus taikomas 54 proc. tarifas. Europos Sąjungai – o kartu ir Lietuvai – 20 proc. Japonijai, Pietų Korėjai, Indijai, Vietnamui bei Taivanui – nuo 24 iki 46 proc. Visiems importuojamiems automobiliams bus pritaikytas papildomas 25 proc. muito tarifas.
Ar tai kerštas? Ne. Tai atsakymas. Kiekviena šalis gina savo interesus. Europos Sąjunga taiko griežtas subsidijas savo žemės ūkiui ir transporto sektoriui. Kinija riboja prieigą prie savo rinkos. Japonija remia strategines pramonės šakas. Visa tai traktuojama kaip valstybės pareiga rūpintis savo interesais. Tad kodėl, kai Trampas imasi tokių pačių veiksmų JAV vardu, jis staiga tampa „pavojumi pasaulio tvarkai“?
Prekybos balansas kalba garsiau nei bet kokie komentarai – JAV prekybos deficitas su pagrindinėmis partnerėmis jau viršija 1 trilijoną dolerių. Tai ne statistikos detalė, o rimtas signalas apie ilgalaikę struktūrinę nelygybę pasaulinėje prekyboje, kurią JAV pagaliau nusprendė pradėti taisyti.
Kas iš tiesų čia gina nacionalinius interesus? Europos Komisija skelbia, kad JAV elgiasi „agresyviai“. Kinija grasina „rimtomis pasekmėmis“. Tačiau ar kada nors šios institucijos paaiškino, kodėl JAV turi nuolat atsidurti nuostolingų prekybos sutarčių gale? Jei nacionalinių interesų gynimas ES institucijoms ar Kinijai yra savaime suprantama teisė, kodėl JAV prezidentui ši teisė staiga tampa grėsme?
Prekyba – tai galios išraiška. Muitai, žinoma, nėra stebuklinga lazdelė. Jie brangina importą, gali iššaukti atsakomuosius veiksmus. Tačiau tai – aiškus signalas: JAV gina savo interesus. Ir būtent tai labiausiai nepatinka senajai globalistinei tvarkai.
Reakcijos į Trampo politiką atskleidžia, kiek stipriai sujudėjo nusistovėję pamatiniai susitarimai. Europos Komisija paskelbė: „JAV vienašališki sprendimai kelia pavojų pasaulinei prekybai ir transatlantiniams santykiams. ES pasilieka teisę atsakyti proporcingai.“ Kinijos užsienio reikalų ministerija reagavo: „Šie tarifai yra aiškus protekcionizmo aktas, pažeidžiantis PPO principus. Kinija imsis visų būtinų atsakomųjų priemonių.“ Vokietijos ekonomikos ministras įspėjo, kad „Vokietijos pramonė bus tiesiogiai paveikta. Tai signalas, kad pasaulinė prekyba vis labiau tampa galios žaidimų aikštele.“
Tarptautinis valiutos fondas savo ruožtu pažymėjo: „Pasaulinis tarifas gali sustabdyti tiekimo grandines ir sukelti infliacinį spaudimą, tačiau valstybės turi teisę koreguoti savo pozicijas dėl strateginio saugumo.“ Lietuvos ūkio viceministras, komentuodamas „Verslo žinioms“, sakė: „Lietuvos eksportuotojai – ypač chemijos, baldų ir plastiko sektoriai – bus paveikti. Tačiau turime suprasti, kad tai – didžiųjų valstybių žaidimas, kur Lietuva turi rasti vietą derybų stalo pusėje.“ Lenkijos užsienio reikalų ministerija pateikė diplomatiškai subalansuotą poziciją: „Lenkija palaiko laisvos prekybos principus, bet taip pat pripažįsta JAV teisę apsaugoti savo strateginius interesus. Sieksime dialogo ES viduje ir su Vašingtonu.“
Donaldo Trampo žodžiai: „Jie dešimtmečius grobstė mūsų ekonomiką, o kai galiausiai pradedame ginti save – jie skundžiasi. Amerika atsibudo.“
Tikėtinas Traumpo tarifų poveikis Lietuvos ekonomikai
Dėl JAV prezidento Donaldo Trumpo įvestų tarifų Lietuvos BVP per artimiausius 3–4 metus gali sumažėti iki 0,65 proc. Tiesioginį poveikį patirs eksportuojančios įmonės, ypač veikiančios automobilių, chemijos ir pramonės sektoriuose, kurie įtraukti į ES tiekimo grandines.
Pagrindinės Lietuvos eksporto prekės į JAV:
Mineralinis kuras ir alyvos
Baldai ir medienos gaminiai
Lazeriai ir optinė įranga
Plastiko gaminiai
Elektros įranga
Pagrindinės importo prekės iš JAV:
Mašinos ir mechaninė įranga
Farmacijos ir medicinos produktai
Elektronika
Transporto priemonės ir dalys
Chemijos produktai
Kinija ,suktai per Vietnamą ir kitas kaimynines šalis prekiauja su JAV.