Danas NAGELĖ
Šalies vadovas Gitanas Nausėda vakar apžvelgė savo antruosius prezidentavimo metus. Jis įvardijo tris geriausius nuveiktus darbus ir pripažino vieną savo klaidą. Tačiau daugiausiai dėmesio skyrė kovai su pandemija ir ypač stringančiam vakcinavimui, dėl kurio apkaltino Sveikatos apsaugos ministeriją (SAM) ir net pasvarstė, ar ji tokia iš viso reikalinga.
G.Nausėda savo metinėje konferencijoje griežtai sukritikavo SAM, kuri, pasak jo, neturi jokio vakcinavimo plano. Tačiau šalies vadovas skeptiškai vertina galimybę privalomai skiepyti šalies gyventojus.
„Aš niekada netikiu, kad problemą galima spręsti dekretais, gąsdinimais ir privalomumais. Aš visada tikiu motyvacijos nauda. Mes toli gražu neišnaudojome visų motyvacinių mechanizmų, kurie paskatintų žmones skiepytis, o ne eiti iš karto prie stipresnės priemonės. Šiandien turėtume nekalbėti ir neerzinti visuomenės apie tai, kad mes kažkur visus surikiuosime prie sienos ir suvakcinuosime”, – teigė prezidentas.
Šalies vadovas patikino, kad prezidentūra kels klausimą dėl to, kokį planą yra parengusi SAM, kad skiepijimo apimtys padidėtų, ir kėlė klausimą, kam ji tokia iš viso reikalinga.
„Puikiai prisimenu, kaip man prieš tris mėnesius žmonės sakė: sutvarkykite tiekimą, mes suvakcinuosime. Tiekimą sutvarkėme, Europos Vadovų Taryboje priimti reikalingi sprendimai, Europos Komisija pasirūpino, kad su tais tiekėjais, su kuriais galima pasiekti didesnio tiekimo, susitarta ir viskas vyksta pagal planą. Kitaip tariant, mes galime nors ir šiandien sukvietę likusius gyventojus ir paskiepiję tiek, kiek turime vakcinų šaldytuvuose, pasiekti 70 proc. suaugusių šalies gyventojų lygį, bet šiuo metu turime 55 proc.” – sakė G.Nausėda.
Jis sulaukė klausimo, ar galvoja apie antrą kadenciją.
„Na, šiandien aš tikrai labai atvirai pasakysiu, apie tai negalvoju, nes man, tiesą sakant, tai yra neįdomu dėl daugelio aplinkybių.
Pirma, mes neįgyvendinome to, ką pažadėjome žmonėms prieš pirmąją kadenciją, ir aš turiu dar gerus trejus metus. Mes jau šį bei tą padarėme, nepaisant to, kad nebuvo lengva, buvo kitos institucijos su savo įsivaizdavimais. Manau, kad dar daug padarysime ir per likusius trejus metus”, – tvirtino šalies vadovas, įvardindamas, kokie pagrindiniai tikslai ateinantiems trejiems metams: pandemijos suvaldymas, valstybės saugumo užtikrinimas, gyventojų gerovės didinimas, teismų reformų įgyvendinimas, pensijų, kurios esą ir taip jau padidėjo 20 proc., didinimas.
Paklaustas, ar būtų pasirašęs Partnerystės įstatymą, prezidentas atsakė neigiamai.
„Būčiau jo nepasirašęs dėl to, kad jame buvo beveik suniveliuotas santuokos ir partnerystės apibrėžimas. Kitaip tariant, tas apibrėžimas, kuris buvo ten pateiktas, iš esmės yra beveik prilygstantis santuokai”, – atsakė prezidentas.
Išgirdęs klausimą, kokia didžiausia padaryta klaida, G.Nausėda atsakė, kad tai, jog kadencijos pradžioje pernelyg žiūrėdavo, ką apie jį skelbia žiniasklaida. O paprašytas įvardinti geriausią darbą, įvardino net 3: pavyko pasiekti, kad 2023 m. NATO viršūnių susitikimas bus organizuojamas Vilniuje; lygaus starto paketas švietimo srityje; vis daugiau galimybių turi neįgalieji.
Komentuoja politologas Vytautas Dumbliauskas:
„Na, dėl geriausių nuveiktų darbų su prezidentu nenorėčiau ginčytis, tik akcentuočiau, kad demonstruojamas rūpinimasis pensininkais yra labiau parodomasis, nes pensijos vis tiek yra mažos ir atsilieka nuo pensijų kitose šalyse. O kaip didžiausią klaidą, kuri kainavo žmonių gyvybes, aš nurodyčiau tai, kad prezidentas labai ilgai – net dvi savaites – tvirtino Ingridos Šimonytės sudėtį. Čia – moralinis klausimas. Tuo metu Sauliaus Skvernelio Vyriausybė jau nieko nebedarė, buvo 4000 užsikrėtimų per dieną, mirdavo po 25 žmones kasdien. Ir tik pradėjus veikti I.Šimonytės Vyriausybei prasidėjo mažėjimas.
Aišku, mirtys pirmiausiai krinta ant Aurelijaus Verygos ir S.Skvernelio sąžinės, tačiau G.Nausėda tikrai galėjo paskubėti: pasakyti, kad turi pretenzijų kai kuriems ministrams, bet tokia situacija, kad reikia kuo greičiau dirbti. Toks parodomasis veiksmas maro metu, kai žmonės vien nuo „kovido” mirė kas valandą, tikrai buvo klaida”, – įvertino V.Dumbliauskas.
Politologas paties prezidento įvardintą klaidą irgi pripažino klaida.
„Gal kai kam atrodo, kad prezidentas turi sekti žiniasklaidą ir reaguoti į kritiką. Tačiau aš jį suprantu žmogiškai. Nėra lengva prezidentui skaityti tekstus, kokių buvo apie G.Nausėdą – įžeidžiančių, netgi niekinančių. Manau, pagrindinę informaciją, prafiltruodami įžeidimus, patarėjai jam vis tiek pateikia. Ypač pastaruoju metu, po išreikšto palaikymo Šeimų maršui, dalyje žiniasklaidos pasipylė daug G.Nausėdą įžeidžiančių tekstų, nors kreipimasis į Šeimų maršą buvo labai išlaikytas, neutralus.
Tačiau mūsų liberalai labai nekantrūs, visko nori čia ir dabar. Save laiko pažangiais, o visi kiti – atsilikėliai. Lygiai taip pat sovietmečiu elgėsi bolševikai. Didžioji visuomenės dalis nepalaikė vienalytės partnerystės, prezidentas jaučia situaciją ir elgiasi atitinkamai. Ir jam gerai sekasi. Pažiūrėkite, kokie dabar jo reitingai.
Aš gana kritiškai visą laiką vertinau G.Nausėdą, tačiau dabar matau, kad jis elgiasi protingai ir augina reitingus, nes rūpinasi būsima karjera. O I.Šimonytės reitingai krinta. Ir Tėvynės sąjungos krinta. Vadinasi, G.Nausėda pataikė, užčiuopė kelią, kuriuo reikia eiti. Laviruoja, nes prezidentas, kuris turi būti aukščiau partijų, turi būti vienytojas. O dabar matome, kad vienytojo reikia, nes visuomenė kyla, prasidėjo vertybiniai karai”, – akcentavo V.Dumbliauskas
Pagrindinė prezidento klada buvo tai, kad patvirtino į Premjerio postą Intrigą Šimo0ytę ir jos profanus ministrus!
Dumbliausko komentarai vien dumblas.
Pritariame ir norim pabrėžti, kad idiotiškiausias sakinys yra: „Ir tik pradėjus veikti I.Šimonytės Vyriausybei prasidėjo mažėjimas.”!!! O juk buvo viskas atvirkščiai! S. Skvernelis ir A. Veryga jau negalėjo niekuo padėti, nes 1) Išrinkus naują daugumą, jo pradėjo visai neklausyti konservų statytiniai SAM’e ir ligoninėse bei savivaldybėse, tiesiog sabotavo pagal konservų prikazą! Prie užsikrėtimų šuolio daug prisidėjo ir pseudo „Baltijos kelias”, kur dalyvavo visas Lietuvos dvaras su savo pakalikais!