Nuo perlų ūkių Azijoje iki kaktusų plantacijų Pietų Amerikoje – pasaulyje klesti įvairiausi netradiciniai ūkiai. Ko iš jų gali pasimokyti lietuviai ir ar mūsų ūkininkai linkę semtis profesinių žinių svetur? Pasirodo, profesinis tobulėjimas yra neatsiejama ūkininkavimo ar darbo ūkyje dalis. Pažintinių, mokomųjų ir specialiai pritaikytų kelionių organizatoriai pasakoja, kad savotiškos ūkininkų komandiruotės arba agrokelionės populiarios jau daugiau nei 10 metų. O vykstama visur – Lietuvoje apžiūrėti šaltalankių ūkių ar net į Zambiją, kur vietos ūkininkams labiausiai kenkia… drambliai.
Profesionalams – agrokelionės
Šiuo metu Lietuvoje yra šiek tiek daugiau nei 86 tūkst. ūkių, kurie bendrai užima apie penktadalį šalies teritorijos – daugiau nei 1 mln. 337 tūkst. hektarų. Juose dirba tūkstančiai žmonių, taigi jų profesinio tobulėjimo tema yra itin aktuali. Vienas to tobulėjimo būdų – pasaulio ir profesinės veiklos pažinimas agrokelionių metu.
Kas yra agrokelionės ir kokie žmonės dažniausiai į jas vyksta, gali papasakoti Agrokeliones.lt projekto kūrėjai – Edvinas Samkus, Agnė Samkuvienė ir Rasa Slivkienė. Jie dar 2009-aisiais pradėjo organizuoti išvykas ūkininkams, kooperatyvams, kaimo bendruomenėms, agroverslo atstovams, žemės ūkio studentams ir visiems, su agro sritimis susijusiems žmonėms, norintiems pamatyti ir pažinti įvairiausius Lietuvos, kaimyninių šalių ir pasaulio ūkius.
„Agrokelionės ar išvykos yra nišinės – stipriai orientuotos tik į žemės ūkį, maisto pramonę ir joje dirbančius žmones. Mes orientuojamės į gamintoją-profesionalą, besidomintį profesinėmis patirtimis, žemės ūkio verslu, padedame jam plėsti akiratį ir gauti konkrečių žinių“, – pasakoja Edvinas Samkus.
Ūkininkai agrokelionėse susipažįsta su vietos iššūkiais, kuria naujus kontaktus ir net mokosi labai konkrečių dalykų: kaip naudotis tam tikrais agregatais, agro IT sistemomis ar kaip juos pritaikyti savo ūkyje.
Pažintinės, mokomosios ir komercinės agrokelionės
Edvino su komanda organizuojamos ūkininkų, kooperatyvų, kaimo bendruomenių, kitų su ūkiais susijusių žmonių kelionės ar komandiruotės gali būti kelių tipų: pažintinės, mokomosios, komercinės ar specialiai pritaikytos.
Pažintinės agrokelionės metu susipažįstama su šalies žemės ūkio ir maisto pramone, aiškėja kuo lankoma šalis ypatinga, kokių patirčių iš jos verta pasisemti, susitinkama su valstybinių įstaigų, mokslo ar verslo įmonių atstovais. Keliaujama ir į pasirinktus ūkius: augalininkystės – grūdų, aliejinių augalų, daržovių, vaisių. Taip pat ir gyvulininkystės – pieno, mėsinių galvijų, avių, kupranugarių ūkius, gyvulių aukcionus.
Mokomųjų agrokelionių metu, keičiamasi gerosiomis praktikomis, galima susipažinti su dominančiomis, pavyzdžiui, finansavimo galimybėmis.
„Įsivaizduokime – vienas kooperatyvas vienija tik daržovių, kitas – tik grūdų augintojus. Taigi, kooperatyvas, besiruošdamas perdirbti savo auginamus grūdus, važiuoja pasimokyti tokios veiklos. Taip pat kelionės metu aplankomas vienas kitas ūkis ir kooperatyvo bendras verslas: grūdų ir trąšų prekybos, technikos nuomos, taip pat ir finansavimo įstaigos – kredito unijos ir panašiai“, – apie kelionių tipus pasakoja E. Samkus.
Labai svarbios yra individualiai ir kruopščiai planuojamos, specialiai pritaikytos agrokelionės. Jų metu, įvardiję, kokios patirties konkrečiai nori įgauti, keliautojai įgyją itin vertingų žinių ir savo rankomis išbando techniką ir technologijas kuriomis domisi.
„Jei ūkio įmonė, tarkime, prekiauja populiaria „DeLaval“ melžimo įranga ir nori keliauti į Vokietiją kartu su klientais ir partneriais, specialiai pritaikytos agrokelionės metu aplankomi gyvulininkystės ūkiai, kurie naudoja būtent „DaLaval“ įrangą. Taip pat organizuojame ir susitikimus su šios įrangos atstovais ar pačiais naudotojais“, – pasakoja Agrokeliones.lt įkūrėjas.
Komercinės agrokelionės padeda plėsti pažinčių ir kontaktų ratą, keliaujant kartu su delegacija pradėti naujus verslo santykius su vietos gamintojais.
„Pavyzdžiui, ekologiško maisto augintojai ieško potencialių savo produkcijos pirkėjų, nori sužinoti apie realias eksporto galimybes. Tokios kelionės metu mes kartu dėliojame maršrutus taip, kad įvyktų visi reikalingi susitikimai, jei reikia, nukreipiame į reikiamas organizacijas ar bendruomenes“, – sako E. Samkus.
Tarptautinės agroparodos – ar jos įvyks 2021-aisiais?
Labai svarbios agrokelionės dažniausiai vyksta į tarptautines agroparodas: žemės ūkio, maisto ir gėrimų ir kt. pramonės. Jų metu galima parodyti savo produkciją arba apžiūrėti praktiškai viso pasaulio gamintojų produktus: nuo agrotechnikos iki maisto produktų, sužinoti apie naujausiais technologijas ir galbūt jas imti taikyti savo ūkiuose.
„Vykimas į tarptautines parodas yra itin populiari, gal net viena populiariausių agrokelionių rūšių. Žinoma, šiais metais viskas buvo kiek kitaip. Kai kurios agroprodos dar spėjo įvykti metų pradžioje: pavyzdžiui, kasmetinė gyvulininkystės paroda „Agros Expo“ vykstanti Rusijoje ir viena populiariausių pasaulyje maisto ir gėrimų pramonės paroda „Gulfood“ Jungtiniuose Arabų Emyratuose, o kai kurios buvo perkeltos ar vyko su ribojimais.
Kadangi dauguma ūkio parodų kasmet vyksta sausio-vasario mėnesiais, 2021-ųjų parodų organizatoriai jau informuoja apie pasikeitimus dėl Covid-19. Štai Danijoje vykstanti žemės ūkio paroda „Agromek“ jau atšaukta, o Vokietijos gyvulininkystės technologijų paroda „EuroTier“ savo datą buvo perkėlusi iš š.m. Lapkričio mėnesio į 2021 Vasario mėnesį, visgi atsižvelgdama į saugumą ir reguliavimus dėl COVID-19 parodą perkelia virtualiai. Artimiausiu metu, gali būti, kad kai kurie svarbūs agrorenginiai vyks internetu, tik bilietus į kai kurias tokias online parodas, aišku, vis tiek reikės nusipirkti“, – pasakoja agrokelionių ekspertas.
Jo teigimu, pandemija pakoregavo tarptautinių renginių ir išvykų grafikus, tačiau noro ir poreikio tobulėti iš ūkininkų – neatėmė. Pasaulinio karantino akivaizdoje žmonės dar labiau pajuto, kokie svarbūs yra tarptautiniai ryšiai tam, kad ūkiai ir jų darbuotojai liktų konkurencingi savo rinkose.
Pažinti ūkius – pažinti pasaulį
Paklaustas, kiek ir kokių įdomiausių ūkių teko pamatyti Lietuvoje ir pasaulyje, Edvinas mini gyvų mėsinių galvijų aukcioną Buenos Airėse, Argentinoje ir lietuviams itin egzotiška pasirodžiusią Zambijos ūkininkų problemą.
„Kadangi palaikome kontaktus su 50 pasaulio šalių, kelionių į įvairiausius pasaulio kraštus ir iš jų turėjome begalę. Neišdildomą įspūdį paliko patirtis Argentinoje: į galvijų aukcioną Buenos Airėse ūkininkai kasdien pristato tūkstančius galvijų – ten per parą parduodamas milžiniškas kiekis – net 10 tūkst. gyvulių, daugiausiai – angusai.
Dar viena išskirtinė patirtis aplankė organizuojant egzotinę agrokelionę į Zambiją-Zimbabvę-Bostvaną. Ten kartu su Afrikos ūkininkais ir Lietuvos delegacija lankėme afrikietiško tabako ir bananų plantacijas. Natūralu, kad kaip ir Lietuvoje, dažnas augintojas susiduria su kenkėjais ir turi ieškoti būdų, kaip išsaugoti savo auginamą kultūrą. Štai, pavyzdžiui, mūsų ūkininkai, nuėmę grūdų derlių turi kovoti su aruodiniais kenkėjais ir gali su afrikiečiais pasidalyti patirtimi kaip juos naikinti, o Zambijos ūkininkai, pasirodo, turi ieškoti būdų kaip kovoti su drambliais, nes jų kaimenės dažnai nusiaubia bananmedžius“, – pasakoja Agrokeliones.lt ekspertas.
Daugelį šalių apkeliavęs vyras teigia, kad tolimosiose kelionėse ūkininkai susipažįsta ne tik su naujomis kultūromis ar auginimo metodais, bet ir su pačiais savimi, prisimena savo darbo prasmę, kodėl vis dar užsiima ūkininkavimu, tampa dar labiau motyvuotais savo darbe.
„Ūkininkavimas yra išties ypatinga veikla, jai reikia daug nuoširdaus darbo ir atsidavimo. Keliaudami po ūkius, ne tik ilgamečiai javų ar galvijų augintojai tarsi iš naujo atranda savo sritį. Ūkiai sužavi daugelį, nieko bendra su žemės dirbimu ar kultūrų sėjimu neturinčių žmonių.
Dėl to ūkių lankymą laikome ypatingu būdu pažinti: kitas profesijas, kitus kraštus, save ir savo kelionių palydovus. Kadangi esame stipriai susiję su agroverslais, ūkių lankymą visuomet įtraukiame į pažintinių kelionių programą ar pasiūlome kaip komandos formavimo idėją kolektyvams mūsų turizmo projekte, skirtame plačiai visuomenei – Motyvacineskeliones.lt“, – pasakoja E. Samkus.
Motyvacineskeliones.lt pagal kiekvieno norus planuoja individualias keliones po Lietuvą, Baltijos šalis ir visą Europą. Tik užuot keliavę įprastais turistiniais maršrutais, žmonės čia kviečiami išsukti iš pabodusio kelio – išbandyti įvairiausias dirbtuves, aplankyti įdomius, pavyzdžiui, Latvijoje šaltalankių ūkį įkūrusius žmones.
„Į agroturizmą mes žiūrime netradiciškai – tai nėra vien tik sūrių degustacija kur nors ožkų ūkyje ar paprastas rodymas miesto žmogui kaip ant jo stalo atsiranda pienas. Ūkius ir ūkininkavimą mes suprantame kaip šalies pažinimo būdą: pabendravęs su ūkininku svečioje šalyje, pamatęs jo požiūrį į žemę, auginamą kultūrą ir darbo metodus, gali suprasti, kokios jo ir tos šalies vertybės. Tai itin įdomi sritis, dėl to turime kelis kelionių projektus. Visai plačiajai visuomenei skirtą Motyvacineskeliones.lt ir ūkininkams bei su ūkio veikla susijusiems profesionalams skirtą Agrokeliones.lt“, – mini E. Samkus.