2025-01-11, Šeštadienis
Naujienlaiškis

I. Šimonytė: Stambulo konvenciją reikia ratifikuoti dar šioje kadencijoje

laikmetis.lt

Premjerė Ingrida Šimonytė norėtų, jog šios kadencijos metu pavyktų ratifikuoti Stambulo konvenciją.

„Norėčiau, nes šiaip jau konvencija yra Seime. Ji buvo pateikta Seimui prezidentės Grybauskaitės, jos dekretu ji buvo perduota į Seimą, ir ratifikavimo procesas galėtų prasidėti“, – Žinių radijui ketvirtadienį kalbėjo ministrė pirmininkė.

„Taip yra ten diskusijų apie vertimą, kuris gal kažkam skamba taip, tarsi ten sukuria kažkokį 150 lyčių ar kažkokių kitų keistų interpretacijų, kurias mes girdime ir kitose šalyse ir kurių šaltinis, man atrodo, yra į rytus, nes tai yra lygiai tas pats naratyvas, kuris klaidžioja visur po Europą, kad ratifikavus šią konvenciją atsiras kažkokios keistos lytis, kurių šiaip gamtoje nėra, ta prasme toks nesusipratimas, visiškas neigimas tikros konvencijos esmės“, – dėstė ji.

Stambulo konvenciją 2011 metais parengė Europos Taryba – su Europos Sąjunga nesusijusi tarptautinė žmogaus teisių organizacija. Pagal šį dokumentą, kuris įsigaliojo 2014 metais, reikalaujama, kad jį pasirašiusios šalys parengtų įstatymus, skirtus smurto prieš moteris prevencijai ir baudžiamajam persekiojimui už tokią veiką.

Trečiadienį konvencijai pritarė ir Europos Parlamentas (EP).

Nors Europos Komisija dar 2016 metais pasiūlė, kad ES prisijungtų prie šios konvencijos, 27 valstybes vienijantis blokas to dar nėra padaręs, nes ją ratifikavo ne visos valstybės narės, įskaitant Lietuvą.

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen ketvirtadienį žurnalistams sakė, kad toks EP žingsnis „yra dar vienas paraginimas“ Lietuvai.

„Mano vertinimu, tai yra labai svarbus sprendimas. Jis dar kartą pakartoja įpareigojimą šalims, dar neratifikavusioms, turint galvoje, kad Lietuva jau prieš dešimtmetį pasirašė ir mums liko tik vienas žingsnis“, – kalbėjo parlamento vadovė.

Ji pabrėžė, kad galutinį sprendimą turi priimti Seimas, tačiau čia „ta diskusija dar nėra pasibaigusi“.

Lietuvos Seimui ratifikuoti Stambulo konvenciją pateikė buvusi prezidentė Dalia Grybauskaitė, tačiau procesas įstrigo politikams nesutariant dėl kai kurių dokumento nuostatų

Lietuvos Seimui ratifikuoti Stambulo konvenciją pateikė buvusi prezidentė Dalia Grybauskaitė, tačiau procesas įstrigo politikams nesutariant dėl kai kurių dokumento nuostatų.

Pasak premjerės, reikėtų pagreitinti konvencijos lietuviško vertimo kokybę, tai pasak jos, paliktų mažiau vietos interpretacijomis.

Be Lietuvos ratifikuoti konvenciją vis dar delsia Bulgarija, Čekija, Vengrija, Latvija bei Slovakija. Europos Parlamentas trečiadienį paragino šias valstybes nares nedelsiant tai padaryti.

„Tikrai manau, kad Lietuva šiuo klausimu atrodo ne kaži kaip būdama tokioje labai aiškioje mažumoje“, – kalbėjo premjerė.

ES pagrindinių teisių agentūros 2014 metų duomenimis, fizinį ar seksualinį smurtą buvo patyrusi kas trečia moteris Europos Sąjungoje, arba 62 mln. moterų, o pusė moterų bloke, sulaukusios 15-os, buvo bent kartą patyrusios seksualinį priekabiavimą.

Stambulo konvenciją iki šiol ratifikavo 37 šalys, vėliausiai prie jų 2022 metais prisijungė Jungtinė Karalystė ir Ukraina.

Iš konvencijos 2021 metais pasitraukė Turkija, kuri kol kas yra vienintelė tokį žingsnį žengusi šalis.

laikmetis.lt

Prierašas: kai kurios konvencijos nuostatos yra kontraversiškos, pvz.,Konvencijos 4 straipsnis įpareigoja  įgyvendinti priemones nediskriminuoti asmens dėl socialinės lyties, lytinės orientacijos, lyties tapatybės arba kito statuso. Tokiu būdu teisiškai įtvirtinama socialinės lyties sąvoka, o tokių lyčių gali būti kelios  dešimtys…

4 KOMENTARAI

  1. Atvirai pasakytų, kad dėl smurto prieš translyčius ir kt. Tada reikėtų svarstyti. Kodėl meluoja, kad prieš moteris? Pačiame tekste yra taip: viena pastraipa sako „prieš moteris”, o kita pastaraipa – „moteris yra bet kas, kas taip apie save sako”.

  2. Tie, kurie nemoka valdyti valstybės reiškiasi tik tuose dalykuose, kuriuos ir tai ribotai supranta. Pavyzdžiu gali būti šunų nukakinimo kalnelio statybos stūmimas jėga, Lukiškių aikštės pavertimas subinių demonstravimo podiumu, paspirtukų protegavimas, kurių įteisinančius popierėlius ir tai reikia koreguoti. Dabar jiems niežti Stambulo konvencija. O tai, kad valstybė be ekonomikos atstatymo (procesą palikus tik privataus kapitalo, be Maskvos pagalbos nesugebančio vystyti ekonomikos, malonei) , arba valstybės praskolinimo bankams, neįgalės stiprinti gynybinių pajėgumų, jiems nesuprantama. Jie nesuvokia, kad patys kiša Lietuvą į kilpą, kurioje, kaip sovietmečio himne, kur pakeitus žodžius, būtų: Europos sąjungoj šlovingoj, tarp lygių lygi ir „laisva”, gyvuok per amžius, būk laiminga liberastiška Lietuva. Todėl, baigiantis išsidirbinėjimų kadencijai, nori Lietuvą kuo giliau nuskandinti vakarietiškų blogybių liūne. Manau, kad vienintele išeitimi Lietuvai galėtų būti Nacionalinio susivienijimo partija. Tačiau ar tauta, 30 metų save leidusi mulkinti, šitą supras?

Komentarai nepriimami.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Karas Ukrainoje. Tūkstantis penkiasdešimt antroji (sausio 10) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Ukrainos pajėgos vėl dronais atakavo agresoriaus teritoriją. Sprogimai fiksuoti Gatchina acetono gamyklos teritorijoje (Leningrado sritis),...

Vytautas Sinica. Politiniai nekrologai ir Trampo imperializmas?

Ne visada pasidalinu „Už balos“ laidomis, kuriose aptariam pasaulio politikos reikalus su JAV lietuviu advokatu Povilu Žumbakiu. Manau,...

Naujųjų metų išvakarėse chaosą esą sukėlę „vokiečiai“ – beveik visi vardu Abdul ar panašiai

Policija trimitavo, kad net 60 proc. suimtųjų per šių metų naujametinį chaosą Berlyne yra „vokiečiai“. Tačiau laikraštis Nius...

Ilonas Maskas apie Švedijos arabų prievartavimus: „Oho“

„Oho“ – taip Ilonas Maskas (Elon Musk) komentavo Švedijoje atliktą tyrimą, kuris parodė, kad išprievartavimų statistikoje Švedijoje vyrauja...