Pastaruoju metu tapo labai madinga skaičiuoti, kiek uždirba mūsų išrinktieji, kokiomis mašinomis važinėja ar kokius kailinius vilki. Laimingiausiems pavyksta ir su žvake lovos kojūgaly pastovėti.
Dvigubi standartai?
Aš šį kartą tokių gelmių nesieksiu, tiesiog nutariau patikrinti, kiek tiesos pasako ar nutyli politikai savo rinkėjams, kai juos ištinka viešuma? Kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos naujoji Seimo narė Greta Kildišienė, jau pažadėjusi atsistatydinti, yra ne vieniša, buvo galima tik nujausti, tačiau šiomis dienomis paaiškėjo, kad jai į kompaniją peršasi net Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkas Algirdas Butkevičius. Pasirodo, ekspremjeras automobilį „Audi Q 7“ taip pat nuomojasi iš privataus verslo – iš Marijampolėje įsikūrusios energetikos ir nekilnojamojo turto bendrovės „Alavera“. Kaip tą bendrovę A.Butkevičius susirado, kas, kam, ką ir už ką pasiūlė, kol kas neatskleidžiama, bet viena jau aišku: šios įmonės dokumentuose nenurodoma, kad ji turi teisę verstis dar ir automobilių nuoma…
Ilgamečio politikos vilko jaunatvišku nepatyrimu neapkaltinsi. Kiekvienam aišku – ekspremjeras ne Seimo naujokėlis, be to, ir energetikos sektorius jam ne svetimas. Manote, šiems faktams paaiškėjus, A.Butkevičius neš Z. Vaigauskui Seimo nario mandatą grąžinti?
Ką jūs! Ką jūs? Ką jūs…
Socialdemokratai – lyg niekur nieko – išplatino pareiškimą, smerkiantį savo koalicijos partnerių Valstiečių ir žaliųjų sąjungos narės G.Kildišienės elgesį: „Skaidrumas neturėtų būti deklaruojamas tiktai programoje. Juolab kad viešojoje erdvėje manipuliuojama tokiomis sąvokomis kaip korupcijos požymiai, poveikis Seimo nariams, Seimo nario papirkimas ir panašiai.“
Argi šie Lietuvos socialdemokratų partijos pareiškimo žodžiai, paaiškėjus „audinės“ nuomos faktams, netaikytini ir jų lyderiui A.Butkevičiui?
Ir ne tik jam vienam. Automobilių nuomos bei deklaracijų skandalui įsibėgėjus, – pamenat, kaip lapė vaikiškoje pasakoje uodega savo pėdsakus sniege maskavo? – transporto priemonių nuomos, lizingines bei kitokias sutartis puolė „traukyti“ bei deklaracijas taisyti ir garsiausiai valstiečių lyderį bei jo buvusią pavaduotoją kritikavę opozicijos atstovai. Parėkavus sąžinė prabudo ir konservatoriui Andriui Kubiliui, ir jo bendrapartiečiui Dainiui Kreiviui…
„Dar ne viskas, dar ne galas, dar ne pabaiga“, – smagiai traukia užstalėse tautiečiai, kol svaigalų vis dar galima kiekviename kaime nusipirkti. Ant Seimo naujoko, juolab moters – ir šapas matyti, o senbuviai staiga patapo tokiais skaidrumo įsikūnijimais, tarsi ne jie daugiau nei 20 metų parlamento įvaizdį darkė.
Taigi, nieko asmeniško. G.Kildišienės ir A.Butkevičiaus nepažįstu. Abu mačiau tik per televizorių, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai nepriklausau, o jų koalicijos partneriams socialdemokratams niekada jokių sentimentų neturėjau. Tiesa, A.Kubilius – buvęs bendrapartietis, tačiau prieš dešimtmetį jis dar atrodė protingas ir daug žadantis… Tačiau mums, rinkėjams, aišku ir kitka: jeigu jau Seimo naujokams taikomi tokie griežti skaidrumo standartai, tai senbuvius derėtų „skalpuoti“ dvigubai. Nors, manau, tai tik laiko klausimas: ir vieni, ir kiti pasidarė sau „politinį charakirį“. Tačiau politikus, po kilusio skandalo suskubusius ar dar suskubsiančius taisyti dokumentus, rinkėjams verta įsiminti ir artimiausiuose rinkimuose pasiųsti juos padirbėti pameistriais „Greta Gretos“ ateljė.
Kaip danguje, taip ir ant žemės
Provincijos socialdemokratai nuo sostinės neatsilieka. Praėjusios savaitės vietinės „spaudos žvaigždė“, dabartinis Raseinių socdemų vedlys Antanas Kilčauskas teigė, esą jie visi „paprasti žmonės“.
Taigi, dėmesio, siūlau mažytį eksperimentą – ramiai, be didesnių aistrų paskaičiuokime politikų, kaip jie sakosi, „paprastų“ žmonių, pinigus: visa tai jau seniai jokia paslaptis tiems, kas dirba kompiuteriais.
Taigi pradėdami šią kadenciją Raseinių taryboje, „paprasti žmonės“ deklaravo tokius turtus:
ONA BABONIENĖ. Buvusi Seimo narė. Jos nekilnojamasis turtas buvo vertinamas 174 703 litais, juodai dienai turėjo susitaupiusi apie 8 000 litų. Metinės deklaruotos pajamos – 29 404,07 lito, mokesčių sumokėta – 4 159 litai. Politikę tąkart slėgė beveik 60 000 litų paskola.
LINAS BIELSKIS. Nurodė turįs nekilnojamojo turto už 89 700 litų, per 21 373 litus buvo atsidėjęs, uždirbo per metus apie 30 258 litus, sumokėjo mokesčių 4 313 litų.
KAZYS GEDIMINAS GALUBAUSKAS valdo nekilnojamojo turto už 256 999 litus, susitaupė 169 854 litus, vertybinių popierių ir kt. įsigijo už 1 500 litų, uždirbo apie 62 337,39 lito, sumokėjo mokesčių apie 9 351 litą.
DIANA KAUPAITIENĖ nekilnojamojo turto turėjo už 12 000 litų, sutaupė 21 050 litų, metinės pajamos – 46 713,13 lito, mokesčių sumokėta 6 713 litų. Nemanykite, kad ši tarybos narė žeminėje gyvena, todėl, kad nuraminčiau jos gerbėjus, neslėpsiu, kad Gražvydas Kaupaitis deklaruoja nekilnojamojo turto už 152 000 litų.
Dabartinio Raseinių socialdemokratų lyderio ANTANO KILČAUSKO nekilnojamasis turtas vertinamas 141 454, santaupos – 233 471, metinės pajamos – 90 439 litais, sumokėta mokesčių 13 566 litai.
MATAS SKAMARAKAS nekilnojamojo turto, registruoto savo vardu, neturėjo, per metus uždirbo 18 850,55 lito, sumokėjo mokesčių 1 694 litus, tačiau labai taupiai gyvendamas, sukaupė 29 000 litų piniginių lėšų.
JONAS VAZGYS nekilnojamojo turto turėjo už 107 017 litų, santaupų – 5000 litų, metinės pajamos – 25442,27 lito, sumokėta mokesčių 2146 litai.
(Turto ir pajamų deklaracijos pildytos prieš 2014 metų savivaldos rinkimus už 2013-uosius, todėl sumos nurodomos litais).
Gyvenimas gerėja?
Pažvelgus į dar „paprastesnių žmonių“, kandidatavusių Seimo rinkimuose, A.Kilčausko bendrapartiečių socdemų turto ir pajamų deklaracijas, galima patikėti Lietuvos statistikos departamento pateiktais duomenimis, kad mūsų šalies žmonių gyvenimas gerėja ne dienom, o valandom. Ir pasidaro nebeaišku, ko tie lietuviai taip masiškai iš Tėvynės bėga. Po pusantro šimto mūsų tautiečių kasdien išvyksta svetur laimės ieškoti.
Ekseimūnas EDMUNDAS JONYLA deklaruoja nekilnojamojo turto turįs už 94 232 eurus, o pinigų juodai dienai atsidėjęs – 42 641 eurą. Galima, ko gero, kiek pasitaupyti, kai metinės pajamos – 122 169,2 euro, o mokesčių sumokėta 5 259 eurai. Visai nedaug nuo E.Jonylos privalomu registruoti turtu atsilieka žmona – ji turto valdo už 74 780 eurų, o susitaupiusi turi 6 000 eurų.
Po pralaimėtų Seimo rinkimų E.Jonyla prisipažino ūkininkaująs, ruošiąs techniką pavasario darbams, tačiau nei vyro, nei žmonos deklaracijose žemės ūkio technikos parko neaptikau… Gal nuomojasi žmonės, o gal labai jau nusidėvėjusi…
Buvęs E.Jonylos Seimo kolega GINTAUTAS MIKOLAITIS savo bendrapartietį ūkininką nekilnojamojo turto verte kiek „apšoko“ – valdo jo už 177 670 eurų. Tiesa, santaupomis ženkliai atsilieka, nes turi tik 9 086 eurus. G.Mikolaitis deklaruoja ir metinių pajamų gavęs kukliau, nei jo bendrapartietis praėjusią Seimo kadenciją – 34 212,25 euro, sumokėta mokesčių – 4965 eurai. Ponia Angelė Mykolaitienė atsilieka nuo vyro valdomu registruoti privalomu turtu – teturi jo už 56 500 eurų, tačiau šio paprasto socialdemokrato santaupos ten, kur ir privalo būti, – moters rankose: 15 879 eurai.
(Turto ir pajamų deklaracijos pildytos prieš 2016 metų Seimo rinkimus už 2015-uosius metus).
Ko D. Bradauskas jau nebepaskaičiuos?
Tiesa, tose deklaracijose ne tik paprastas žmogus, bet ir velnias sprandą nusisuktų. Tarkime, Seime dirbęs ūkininkas E.Jonyla deklaruoja vos ne keturis kartus didesnes metines pajamas nei jo bičiulis G.Mikolaitis, tačiau mokesčius valstybei atseikėja mažne vienodus. Kaip tai įmanoma?
Kitomis aplinkybėmis kreipčiausi paaiškinimų į jų bendrapartiečio Broniaus Bradausko sūnų Dainorą Bradauską, tik kad jis jau nebe Lietuvos mokesčių inspekcijos vadas. Mat tas sūnaitėlis tol „skersą ant visų“, kaip pats prisipažino, dėjo, kol į jo nešvankias blevyzgas ir kitokią „poveikinę veiklą“ dėmesį atkreipė naujasis Finansų ministras Vilius Šapoka ir išmetė bradauskiuką iš darbo – kaip pasitikėjimo nevertą.
Tad po mokesčių deklaracijų šabakštynus teks klaidžioti patiems, mat skaičiukai rodo, jog ne tokie jau „paprasti žmonės“ yra išrinkti į Raseinių Tarybą ar Seiman kandidatavo.
Sunku skaičiuoti svetimus pinigus
Gerbiamieji skaitytojai, politikų pinigus skaičiuosime bei viešinsime ir ateityje, nes įdomiausia dalis liko … deklaracijose pereinamuoju laikotarpiu, kai kiekvienas Lietuvos mirtingasis, sutaupęs daugiau nei minimalų atlygį, stengėsi labai „išradingai“ turimas lėšas investuoti ir dar dailiau deklaruoti. Taigi laukite tęsinio.
O kol politikai skuodžia deklaracijų koreguoti, rinkėjai prie televizorių ekranų aimanuoja: visi jie tokie… Argi? Kiek jūsų išties tiki, kad maklės prasideda Seime, o baigiasi vietinėje valdžioje? O idealiai geri rinkėjai visokiems netikėliams savo konstitucines galias valdyti valstybę deleguoja iš sąžiningumo?
Teks iš naujo mokytis… skaityti?
Pakliuvo liberalų sąjūdžio Eligijus Masiulis su šimtais tūkstančių eurų – viens du, ir ramu. Net rinkėjai pamiršo. „Užsikoldūnino“ Petras Gražulis, pasilinksmino žiniasklaida bei vardinius koldūnus turėjęs Andrius Užkalnis, ir vėl – nieko. Jokių atgarsių ar tyrimo rezultatų. O visų Lietuvos skandalų laidininke tapo Seimo valstiečių kailiniuotoji. Porą savaičių buvo baugoka net lygintuvą įsijungti – kad ir tas E.Jakilaičio balsu neprabiltų.
Šimtą kartų teisus rašytojas Liudvikas Jakimavičius, savo veidaknygėje (liaudiškai tariant, Fb profilyje) pasiūlęs skaitant mąstyti, kodėl vienaip ar kitaip rašoma ir, svarbiausia, apie ką nutylima. Jei dar sužinotume, kodėl vieni skandalai, netikėtai pakliuvę į viešąją erdvę, akimirksniu užgniaužiami, o kiti didžiojoje periodikoje bei portaluose tąsomi, kol ne vieną skaitytoją suvimdo…
Buvęs Lietuvos Saugumo departamento darbuotojas, vieno iš Seimo narių padėjėjas Kastytis Braziulis turėjo unikalią galimybę patyrinėti, kiek vien energetikos įmonės išleidžia valstybės pinigų įvairioms konsultacijoms bei viešiesiems ryšiams, išvertus į eilinių žmonių kalbą – žiniasklaidos papirkinėjimui. Portalas http://www.tiesos.lt spausdina visą K.Braziulio komentarą tuo klausimu. Tačiau visiems skaitytojams pravartu atkreipti dėmesį į kvapą gniaužiančius skaičius: vien Lietuvos energetikos įmonės 2009–2012 metais konsultacijoms, viešinimui ir kt. išleido 252 milijonus arba ketvirtį milijardo litų (beveik 73 mln. eurų) valstybės biudžeto lėšų.
Pagalvokim – paprastai ir ūkiškai: kai tokie pinigai „vaikšto“, tai gali ne tik „Audi Q7“ lengvatinėmis sąlygomis iš energetikos įmonės išsinuomoti ar kokį nori straipsnį bet kurioje didžiosios žiniasklaidos priemonėje „užsisakyti“. Už tokias sumas gali drąsiai ir valstybėje lyg nuosavame darže tvarkytis, ir rinkėjus mulkinti, iš jų pasirinkimo 2016 metų Seimo rinkimuose tyčiotis. Juk išties paprastas, vos minimalų atlyginimą susiskrebenantis žmogus nepuls aiškintis, kad valdžioje metų metus tupintys politikai ir patys iš valstybės lėšų minta, ir žiniasklaidai mokesčių mokėtojų pinigėlių desertui mesteli.
Matyt, būtent tai šiuose garsiuose skandaluose ir yra svarbiausia: priblokšti rinkėjus tokiomis sumomis, kokių „žmogus iš gatvės“ jau nė susapnuoti nebesitiki, ir į rinkėjo sąmonę įdiegti bet kokią viltį blokuojančią nuostatą – visi jie vienodi ir nieko čia, Lietuvoje, jau nebepakeisi…
P.S. Suprantu – nelengva savo kailiu viešą, totalų taršymą patirti. Tokio „malonumo“ skonis man pažįstamas. Tačiau, jei nori, kad apie tave nerašytų, tiesiog būk privatus asmuo, niekur ir niekam neužkliūk ir nesidžiauk, kai prieš kitą pradedamos viešųjų ryšių egzekucijos. Ir, žinoma, mokykis skaityti iš naujo: suprask ne tik tai, kas parašyta ar parodyta, bet ir tai, kas liko „tarp eilučių“ ar „už kadro“…
Politiku ir valdininkų, jų sutuoktinių, tevų ir vaikų turtai, pajamos ir mokesčiai turetų buti viešinami kas metą priverstinai. Tuomet padidėtų galimybė suvaldyti kyšininkavimą. Skaidrumas. Jei nevagi, tai ko slėpti? Gal visų žmonių ir bendrovių finansiniai duomenys turėtų būti viešos. Gyventume šviesiau ir aiškiau.