Asta Katutė
Nelegalios migracijos srautai per valstybinę sieną yra suvaldyti. Ar pasienio tarnyboms ramios dienos? Anaiptol. Naudinga žinoti kokie išaugusios legalios migracijos iššūkiai pasienio pareigūnų akimis.
Grėsmė Lietuvos saugumui. Nacionalinės pasienio pareigūnų profesinės sąjungos atstovai Ž. Kalpokas ir R. Liepa tinklalaidėje „Neredaguota“. Kelios mintys iš laidos.
Lietuva neturi bendro vaizdo, kad galėtų realiai įvertinti esamą padėtį dėl atvykusių į Lietuvą gyventi ir dirbti užsieniečių.
Klausimas ar tinkamai renkame statistiką. Turime institucijoms patogią statistiką, kuri neatitinka tikrovės arba ją atitinka iš dalies. Pasieniečiai n metų dirba su eile duombazių, vadinasi vienoje vietoje visos reikalingos informacijos nėra.
Didžiausia šiuo metu grėsmė, kad nekontroliuojame kiek įsileidžiame ir kiek asmenų išvyksta.
Leidimų gyventi netekę atvykėliai nėra kontroliuojami, pavyzdžiui Migracijos departamentas praneša apie 8000 panaikintų leidimų laikinai gyventi Lietuvoje. O kur tie asmenys, kas su jais toliau vyksta, ar jie ir toliau cirkuliuoja tame sraute, tik mes juos išminusuojame iš statistikos? Kitaip tariant, legaliai esantys Lietuvoje yra pervedami į nelegalų statusą, nes panaikinti leidimai gyventi. Kiek yra tokių nelegalų Lietuvoje? Niekas nežino.
2023 m. nustatyta keliančių grėsmę virš 1000, išsiųsta – 219. Priimta sprendimų dėl grąžinimo [2024 – ? A.V.K.] 3616, kiek išsiųsta – informacija nepaviešinta. Daugiausia pas mus atvyksta iš Baltarusijos ir Centrinės Azijos šalių, o indikacijų, kad šios valstybės nepriima atgal savo piliečių – nėra.
Vyksta žongliravimas statistika, į viešumą išmetama visuomenę nuraminanti informacija. Sunku suprasti kodėl visu tuo nesidomi žurnalistai. Kodėl neužduodamas klausimas, kas yra padaryta su žmonėmis, kurie neturi teisės gyventi Lietuvoje.
Prie išdidėjusių legalios migracijos srautų, vienam migracijos pareigūnui tenka patikrinti ~6000 atvykėlių. Ar tai logiški skaičiai?
Lietuvoje trūksta politinės valios, kad būtų ne tik sužinoti realūs skaičiai, bet ir imama suvaldyti situaciją.
Didžiojo Trejeto projekto dalis – Lietuva be lietuvių vykdomas sparčiai. Keista, bet tai labai patinka mūsų rinkėjams, patyrinėjus ką jie renka į valdžią ir kam atidavė Lietuvos ūkį – į kieno rankas?