Praėjusios paros įvykiai įrodė, kad organų donorystė nepaiso sienų tarp šalių. Donorinėje ligoninėje paruošto donoro organai suteiks viltį pasveikti trims Lietuvos žmonėms, vienam Kroatijos ir vienam Vokietijos gyventojui.
Nacionalinio transplantacijos biuro koordinatorius, gavęs informaciją apie konstatuotą smegenų mirtį, kaip įprastai ėmė koordinuoti visą procesą. Kadangi Lietuvoje transplantacijos laukiančiųjų sąraše tinkamo recipiento plaučiams ir širdžiai nebuvo, šie organai buvo pasiūlyti kitoms šalims, dalyvaujančioms donorų organų mainų programoje. Kroatijoje ir Vokietijoje esantiems recipientams organai mediciniškai tiko, todėl buvo organizuojamos šių šalių gydytojų komandų kelionės į Vilnių. Donorų organų mainai vyksta neatlygintinai.
Suderinti gydytojų chirurgų atvykimo laiką, kad komandos atvyktų tuo pačiu laiku – vienas iš Nacionalinio transplantacijos biuro koordinatoriaus darbų. Kai užsienio šalims pasiūlomi donoro organai, šiose šalyse pagal medicininius organo parametrus laukiančiųjų sąrašuose ieškoma, ar bus tinkamų recipientų. Šie recipientai pakviečiami atvykti į transplantacijos centrą. Šįkart transplantacijos laukiančiam recipientui teko vykti į transplantacijos centrą, esantį net už keturių valandų kelio nuo gyvenamosios vietos. Atvykę recipientai tiriami, ar jiems transplantacija tuo metu galima. Dėl šios priežasties procesas išsitęsia, todėl donoras turi būti išlaikomas ilgesnį laiką.
Toks tarptautinis procesas vyko Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje. Susirinkus 4 komandoms, operacinėje dirbo beveik 30 žmonių. Dirbant tiek daug specialistų – iš skirtingų šalių, skirtingų specializacijų chirurgų ir viso medicinos personalo – labai svarbu susikalbėjimas, kad viskas vyktų sklandžiai. Prieš pradedant organų paėmimo operacijas, chirurgai trumpai aptarė proceso eigą, o tada dirbo beveik be žodžių. Lietuvos komandų instrumentatorės talkino visiems chirurgams. Gydytojai rezidentai taip pat įsiliejo į darbą. Tai įrodo, kad tikriems profesionalams tinkamai atlikti savo darbą jokių kliūčių nėra.
Kai vyksta tarptautinis organų donorystės procesas, kitų šalių medikų brigadas atskraidina lėktuvai, kurie leidžiasi oro uoste. Šįkart – tarptautiniame Vilniaus oro uoste. Visos patikros procedūros atliekamos pagal reikalavimus, šįkart viskas irgi vyko greitai, papildomo laiko gaišti neteko.
Policijos ekipažai lydėjo greitosios pagalbos automobilius, vežančius medikų komandas ir donorinius organus. Visos tarnybos – tiek oro uosto, tiek policijos – talkino organų donorystės procese, kad viskas pavyktų greitai ir saugiai.
Organų donorystė – galimybė padėti pasveikti sunkiai sergantiems žmonėms. Vienai gyvybei užgesus, suteikiama viltis pasveikti kitiems – kai mirusio žmogaus artimieji neišmatuojamo skausmo akivaizdoje sutinka padovanoti organus transplantacijai. Taip buvo ir šį kartą. Kilnūs žmonės viltį pasveikti suteikė penkiems žmonėms. Nacionalinis transplantacijos biuras nuoširdžiai užjaučia donoro šeimą ir dėkoja už kilnų poelgį.
Jei dar nesate išreiškę sutikimo donorystei, tai padaryti galite čia: https://ntb.lt.