JAV pagaminti ginklai Ukrainoje kovoja su Rusijos trikdžiais


Pasak laikraščio “The Washington Post”, Ukrainoje naudojami JAV pagaminti palydovinio valdymo šaudmenys neatlaiko Rusijos trukdymo technologijų, todėl Kijevas nutraukė tam tikrų Vakarų tiekiamos ginkluotės rūšių naudojimą, kai jų efektyvumas smarkiai sumažėjo.

Rusijai trikdant modernių Vakarų ginklų, įskaitant GPS valdomus artilerijos sviedinius “Excalibur” ir didelio judrumo artilerijos raketų sistemą (HIMARS) nukreipimo sistemas, sumažėjo Ukrainos gebėjimas ginti savo teritoriją. Dėl to Kijevo pareigūnai skubiai kreipėsi į Pentagoną pagalbos, kad ginklų gamintojai galėtų gauti modernizuotus ginklus.

Pvz., JAV sukurtų “Excalibur” sviedinių sėkmės rodiklis sumažėjo iki mažiau nei 10 proc. pataikymo į taikinius, kol Ukrainos kariuomenė praėjusiais metais jų atsisakė. Ataskaitose pabrėžiama, kad dabartinės “Excalibur” technologijos versijos prarado savo potencialą, paneigdamos savo, kaip “vieno šūvio ir vieno taikinio” ginklo, reputaciją.

Ukrainiečiams pranešus apie problemą Vašingtonas prieš šešis mėnesius dėl didelio gedimų skaičiaus nutraukė “Excalibur” šovinių tiekimą. Kitais atvejais, pavyzdžiui, lėktuvais numetamų bombų, vadinamų JDAM, gamintojas pateikė patobulinimus, ir Ukraina toliau jas naudoja.

Ukrainos karinė vadovybė parengė ataskaitas nuo 2023 m. rudens iki 2024 m. balandžio mėn. ir pasidalijo jomis su JAV bei kitais rėmėjais, tikėdamasi rasti sprendimus ir užmegzti tiesioginius ryšius su ginklų gamintojais. Ukrainos pareigūnai, kad būtų patobulinta neveikianti ginkluotė, nurodė į pernelyg didelį biurokratinį procesą, kuris apsunkina kelią link skubiai būtinų pakeitimų.

Pentagonas numatė, kad kai kuriuos tiksliai valdomus šaudmenis Rusijos elektroninė gynyba įveiks, ir bendradarbiavo su Ukraina, siekdamas patobulinti taktiką bei metodus,-  sakė aukštas JAV gynybos pareigūnas. Pareigūnas pažymėjo, kad Rusija toliau plečia elektroninio karo priemonių naudojimą, o JAV toliau tobulina savo veiksmus, siekdamos užtikrinti Ukrainos  veiksmingus pajėgumus.

JAV gynybos pareigūnas atmetė teiginius, kad atsaką sulėtino biurokratija, teigdamas, jog Pentagonas ir ginklų gamintojai sprendimus kartais pateikdavo per kelias valandas ar dienas, tačiau pavyzdžių nenurodė. Ukrainos gynybos ministerija pareiškė, kad reguliariai bendradarbiauja su Pentagonu ir taip pat tiesiogiai bendrauja su ginklų gamintojais, siekdama greitai spręsti technines problemas.

Ukrainai tiekiama JAV pagaminta valdomoji amunicija paprastai buvo sėkminga, kai buvo pradėta naudoti, bet vėliau tapo mažiau sėkminga, nes Rusijos pajėgos prie jos prisitaikė. Dabar kai kurie ginklai, kadaise laikyti galingomis priemonėmis, nebesuteikia pranašumo.

Įprastiniame kare JAV kariuomenė gali nesusidurti su tokiais pat sunkumais kaip Ukraina, nes ji turi pažangesnes oro pajėgas ir patikimas elektronines atsakomąsias priemones. Tačiau Rusijos pajėgumai vis dėlto daro didelį spaudimą Vašingtonui ir jo NATO sąjungininkams, versdami  toliau diegti naujoves.

Rusijos invazija į Ukrainą sukūrė modernų poligoną Vakarų ginkluotei, kuri niekada nebuvo naudojama prieš priešą, turintį Maskvos gebėjimą trikdyti GPS navigaciją. Inovacijos yra beveik kiekvieno konflikto bruožas, ir karas Ukrainoje nėra išimtis. Kiekviena pusė naudoja technologijas ir naujus pokyčius, kad pergudrautų kitą pusę ir pasinaudotų pažeidžiamomis vietomis.

Tikslusis artilerijos sviedinys “Excalibur” yra daugelio JAV ginklų pavyzdys: brangus ir sudėtingas, bet tikslus. Ukraina naudojo šiuos šovinius, šaudomus iš JAV artilerijos sistemų, tokių kaip M777, naikindama taikinius, pavyzdžiui, priešo artileriją ir šarvuotąsias transporto priemones, maždaug už 15-24 mylių. Tačiau per kelis mėnesius sėkmės rodiklis sumažėjo žemiau 10 procentų, visų pirma dėl Rusijos GPS trikdžių.

Ukrainos kariuomenės dokumentuose taip pat pažymima, kad sunkumų kyla ir dėl kitų Vakarų šalių pateiktų 155 mm kalibro valdomų sviedinių, kai kurie iš jų taip pat tapo mažiau veiksmingi, nors juose buvo naudojamas ne tik GPS, bet ir kitoks valdymas.
Pirmaisiais Rusijos invazijos metais HIMARS paleidimo įrenginiai buvo giriami dėl to, kad sėkmingai smogė į šaudmenų sandėlius ir valdymo punktus priešo užnugaryje.

Tačiau antraisiais karo metais dėl Rusijos elektroninio karo pajėgumų HIMARS tapo mažiau veiksmingi, todėl Ukrainos kariuomenė ėmė ieškoti alternatyvų, pavyzdžiui, kasetinių šaudmenų M26.

Nepaisant tam tikrų pastangų kovoti su trikdžiais, atrodo, kad galimos pataisos yra ribotos, kol Vakarai nepristatys naikintuvų F-16, kurie leistų Ukrainos karinėms oro pajėgoms nustumti rusų pilotus atgal ir naudoti kitokius ginklus, turinčius didesnį nuotolį ir atsparesnius elektroninei kovai.

Ukrainos pareigūnai sakė, jog dabar mūšio lauke veiksmingi ginklai per metus taip pat praras savo pranašumą, nes rusai ir toliau prisitaikys prie naujų technologijų ir jas neutralizuos.

 defence-blog.com

Reklama

Susiję straipsniai

Prieš rinkimus valdžia užblokavo Nacionalinį susivienijimą palaikantį portalą

Daugelis nustemba, kurie kasdien skaito skelbiamas publikacijas portale www.tiesos.lt, išvydę tokio turinio šią iškabą: Nenustebkite. Tokių priemonių ėmėsi valdžia,...

Trūkumo olimpiados čempionai (I)

Edvardas Čiuldė Jeigu dar negirdėjote, skubu pranešti, kad „kompetentingos“ institucijos užblokavo Tiesos.lt internetinį dienraštį. Nieko detaliau nežinau apie šitokio...

Karas Ukrainoje. Devyni šimtai keturiasdešimt septintoji (rugsėjo 27) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Kaip ir spėta, rusai ėmė atakuoti tiekimo kelią iš Rumunijos į Ukrainą. Šią naktį rusai...

Kandidatų į Seimą debatai Antakalnio apygardoje

Debatuose dalyvavo: Liutauras Gudžinskas (Lietuvos socialdemokratų partija); Stanislavas Jarmalavičius (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga); Audrius Jukna (Lietuvos regionų...