2024-12-27, Penktadienis
naujienlaiškis

Jerzy Kwasniewski. Apgaulingas ES vaikų apsaugos reglamentas

Jerzy Kwasniewski yra Lenkijos teisinės kultūros instituto „Ordo Iuris“ pirmininkas

Europos Sąjungos reglamento dėl seksualinės prievartos prieš vaikus prevencijos projektas kaip tik rengiamas. Kaip jau atspėjote, ir šį kartą dokumento pavadinimu siekiama paslėpti tikrąjį jo turinį.

ES pareigūnų parengtas reglamentas atveria kelią visų Europos Sąjungoje gyvenančių asmenų stebėjimui. Prisidengdami vaikų apsauga, projekto autoriai siūlo įvesti neribotą valdžios institucijų prieigą prie kiekvienos internetu siunčiamos žinutės.

Tuo pat metu Europos Komisijos pateiktame projekte visiškai nesprendžiamas klausimas dėl lengvo vaikų priėjimo prie pornografijos. Jame taip pat nenagrinėjamos vaikų seksualinio išnaudojimo priežastys ir nesistengiama kovoti su didėjančiu vaikų seksualizavimu, kurį, be kita ko, vykdo pramogų pramonė ar mados dizaineriai.

Dar ne per vėlu daryti įtaką reglamento formai. Šiuo metu vyriausybės rengia valstybių narių pozicijos dėl šio dokumento projektą. Europos Parlamento nariai netrukus dėl jo balsuos.

Prieš balsavimą Europos Parlamento nariams bus pateiktas „Ordo Iuris“ teisininkų parengtas memorandumas, kuriame nurodysime, kokias realias pasekmes gali sukelti šio iš pirmo žvilgsnio nesutarimų keliančio reglamento priėmimas.

Jei dėl dokumento bus balsuojama, bandysime daryti įtaką valstybių narių vyriausybėms, kad jos pasipriešintų

Jei dėl dokumento bus balsuojama, bandysime daryti įtaką valstybių narių vyriausybėms, kad jos pasipriešintų stebėjimui ES Tarybos lygmeniu. Taip pat sukursime tarptautinę opozicijos koaliciją.

„Ordo Iuris“ teisininkai jau baigė analizuoti minėtą ES reglamento projektą, kuris teoriškai turėtų būti skirtas kovai su „seksualine prievarta prieš vaikus“ ir jos prevencijai, tačiau jo tikrasis poveikis gali būti neribotas interneto stebėjimas ir kontrolė.

Projekte daroma prielaida, kad kiekvienas veiksmas, informacija, žinutė, failas, paskelbtas skaitmeninėse platformose, bus vertinamas kaip potenciali grėsmė, kurios turinį reikia patikrinti ir išanalizuoti. Visas internete skelbiamas turinys, įskaitant privatų šeimos narių ir draugų susirašinėjimą, darbuotojų siunčiamas žinutes ir komercinį įmonių susirašinėjimą, būtų iššifruojamas ir įvertinamas.

Tai turi būti daroma naudojant technologiją, kuri nuskaito pranešimus ir nustato seksualinę prievartą prieš vaikus. Taigi projekte kiekvienas asmuo laikomas potencialiu nusikaltėliu, o interneto paslaugų teikėjai privalės perduoti interneto naudotojų privatų susirašinėjimą teisėsaugos ir kitoms valstybės tarnyboms.

Analizėje atkreipiame dėmesį, kad reglamentas yra smūgis ne tik asmens laisvei ir privatumui, bet ir, pavyzdžiui, žiniasklaidos laisvei, kur informacijos šaltinių apsauga yra labai svarbi žurnalistų darbui, ir profesinei paslapčiai, kuri yra labai svarbi, pavyzdžiui, teisininkų ir gydytojų, perduodančių jautrią informaciją apie savo pacientų sveikatą, darbui.

ES reglamento projektas kelia rimtą grėsmę teisei į privatumą, saviraiškos laisvę, profesinę, verslo ar susirašinėjimo paslaptį. Įsigaliojus reglamento projektui taip pat sumažės skaitmeninių paslaugų ir asmens duomenų saugumas.

Priėmus šį projektą bus žengtas pirmas žingsnis į būsimą visų gyventojų elgesio kontrolę, grindžiamą dirbtinio intelekto algoritmais, analizuojančiais stebėjimo metu gautus duomenis. Jos sukurti mechanizmai ir procesai leis lengvai įvesti papildomus skenavimo kriterijus ieškant turinio, neatitinkančio valdančiųjų valios.

tikrieji nusikaltėliai ir taip dažniausiai naudojasi vadinamuoju darknetu, kurio šiandien niekas nekontroliuoja.

Be to, tai galėtų būti paskata ne Europos šalių vyriausybėms, ypač mažiau demokratiškoms, naudotis projekte numatytais mechanizmais kovojant, pavyzdžiui, su politine opozicija ar Bažnyčia.

Taigi, galima rizika yra didžiulė, o siūlomų sprendimų nauda abejotina, nes tikrieji nusikaltėliai ir taip dažniausiai naudojasi vadinamuoju darknetu, kurio šiandien niekas nekontroliuoja.

Be to, pabrėžiame pavojų piliečių teisėms ir laisvėms, susijusį su naujų technologijų naudojimu pasauliniuose socialiniuose tinkluose, kurie ne tik kaupia didžiulius kiekius duomenų apie naudotojus, bet ir nuolat vykdo neteisėtą prevencinę turinio cenzūrą. Todėl šiame tyrime pateikiamos konkrečios rekomendacijos, kaip būtų galima reguliuoti socialinių tinklų svetaines, įskaitant ES teisės aktus.

Piliečių laisvė ir privatumas yra būtini, kad jie galėtų veiksmingai pasipriešinti blogoms vyriausybėms ir nesąžiningiems pareigūnams. Jei į radikalų rankas patektų dar daugiau vyriausybės priežiūros priemonių, kiltų grėsmė daugelio organizacijų, ypač organizacijų, pasisakančių už gyvybę ar šeimą, veiklai. Taip pat kaip ir įmonių ar Bažnyčios veiklai.

Štai kodėl mūsų prieštaravimas, pagrįstas išsamia teisės analize, kurią parengė „Ordo Iuris“ teisininkai, yra toks svarbus.

Jei Europos Parlamentas priims šią iniciatyvą, įtikinsime Europos vyriausybes atmesti ją Taryboje.

Reklama

Susiję straipsniai

Prof. Jonas Grigas. Senatvės privilegija

Kai lipant gyvenimo ratu žemyn mūsų pečius slegianti vienos tonos oro masė tampa per sunki ir gravitacija jau...

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Kokias šeimas ginti? Atsakymas P. Gritėnui

Nėra rimtesnių problemų? Tai dažnai skambantis pasipiktinimas, kai vėl ir vėl kalbame apie civilinės sąjungos įteisinimą. Išties, keista...

Karas Ukrainoje. Tūkstantis trisdešimt septintoji (gruodžio 26) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Niekada nebuvo, štai ir vėl. Prieš šešias dienas ukrainiečiai atakavo agresoriaus kietojo raketinio kuro gamyklą...