Kauno apygardos teismas nusprendė panaikinti žemesnės instancijos teismo sprendimą skirti baudą menininkui Vyteniui Jakui, kuris su bendražygiais protestavo prieš medžių iškirtimą Kauno A.Smetonos alėjoje. Visi protestuotojai policijos buvo sulaikyti panaudojus prievartos veiksmus, jų atžvilgiu pradėtos administracinės bylos.
Incidentas, kuriame dalyvavo ir policijos pareigūnai, įvyko pernai rugpjūtį, kai grupė kauniečių bandė sustabdyti A.Smetonos alėjoje augančių medžių pjovimą. Įvykio metu policija prieš žmones panaudojo prievartą, o tris asmenis – menininkus Vytenį Jaką ir Auksę Petrulienę bei jiems atstovavusį advokatą Saulių Dambrauską – sulaikė. Vėliau prieš šiuos asmenis buvo pradėtos trys atskiros administracinio nusižengimo bylos. Visiems trims medžių gynėjams apylinkės teismas paskyrė baudas. Vėliau A.Petrulienės ir S.Dambrausko apeliaciniai skundai buvo atmesti, tad baudas jie susimokėjo.
Po to, kai teismai už tuos pačius veiksmus du iš trijų asmenų pripažino kaltais, atrodė, kad toks pat likimas laukia ir V.Jako. Tačiau Kauno apygardos teismo teisėja Danutė Giačaitė, apeliacine tvarka išnagrinėjusi paskutiniojo iš Kauno medžių gynėjų bylą, pirmosios instancijos teismo paskirtą baudą panaikino ir bylą nutraukė.
Bylą nagrinėjanti teisėja žinojo apie kitų dviejų medžių gynėjų apeliacinių skundų atmetimą, tačiau tą pačią situaciją išnagrinėjo, nepriklausomai nuo jau paskelbtų verdiktų. Teisėja pripažino, kad visuomenės veiksmai, siekiant apsaugoti paskutinius kertamus medžius A.Smetonos alėjoje, buvo pagrįsti ir teisėti, o policijos veiksmai – skuboti ir neteisėti.
Susidarė paradoksali situacija: to paties lygio teismo teisėjai dėl to paties įvykio priėmė visiškai priešingus sprendimus nei kolegos ir abu jie galioja. Du asmenys buvo uždaryti į areštinę, patraukti administracinėn atsakomybėn, vėliau nubausti ir susimokėjo baudas už tai, dėl ko V.Jakas buvo išteisintas, o jo veiksmai įvardinti teisėtais bei pilietinėmis teisėmis.
Paskutinio teismo sprendimui suteikus naujos vilties, S.Dambrauskas patvirtino, kad jau pasibaigusiose administracinių nusižengimų bylose, kuriose kiti du asmenys yra nubausti, bus siekiama atnaujinti teismo procesus. Tokią teisę turi Aukščiausiasis teismas – tiek pats tiesiogiai, tiek ir remdamasis Jungtinių Tautų Žmogaus teisių komiteto ar Europos Žmogaus Teisių Teismo išvadomis.
Anot visus šiuos teisminius procesus vedančio advokato
S.Dambrausko, toks paskutinis teismo sprendimas ne tik sukūrė prielaidas sugriauti šiame procese įsigalėjusią neteisėtumo piramidę, tačiau ir įprasmino pilietiškumą bei sugrąžino pasitikėjimą teismu kaip Teisingumo institucija. Advokatas prisipažino, kad savo paskutinėje ginamojoje kalboje jis neslėpė pagiežos ir visiško nebepasitikėjimo teismu, o prisimindamas, kaip kantriai ir atidžiai teisėja jį išklausė, pridūrė: „Štai ką gali vienas sąžiningas žmogus“.
Tokį teismo sprendimą su džiaugsmu sutiko ir kitas aktyvus šio medžių naikinimo įplieksto pilietinio konflikto dalyvis, režisierius Gytis Padegimas. Siekdamas, kad žinia įkvėptų nepasiduoti ir kovoti prieš valdžios savivalę ir kitus kauniečius, Kauno Rotušėje vykusiame renginyje jis pakvietė visus dalyvius paploti teisėjai D.Giačaitei. „Aplodismentai tikrai buvo gausūs ir nuoširdūs“ – savo laiške advokatui džiaugėsi maestro. Savo palaikymą pilietiškų kauniečių pastangoms taip pat perdavė praeitų metų J.Basanavičiaus premijos laureatas, mitologas Dainius Razauskas, žinomi aktoriai Algirdas Latėnas, Gediminas Storpirštis, Rolandas Kazlas, alpinistas ir fotomenininkas Vladas Vitkauskas, smuiko virtuozas Vilhelmas Čepinskis, garsūs Lietuvos dendrologai ir arboristai. Tokia parama gaivina pasitikėjimą ir teikia naujo ryžto.