Dovilas Petkus
Nors esame kaimynai, dažnai apie Lenkiją mūsų žiniasklaidos priemonėse girdime gana lėkštą ir vienpusę informaciją. Siekdami praplėsti savo matymo lauką ir suteikti mūsų klausytojams kuo platesnį pažinimo lauką, šiandien domėjomės kaip Lenkijai sekėsi dorotis su pandemija ir kodėl ši valstybė neįsivedė Lietuvą suskaldžiusio galimybių paso? Ar išties Lenkijoje iškilo grėsmė žiniasklaidos laisvei? Kaip valdžia ir gyventojai reaguoja į Europą krečiančias infliacijos ir energetikos krizes? Kokie pasikeitimai vyksta lenkų požiūryje į Europos Sąjungą, kas iš tiesų neleidžia uzurpuoti demokratijos ir kiek realūs yra Briuselio nuogąstavimai apie augančias autoritarizmo tendencijas šalyje?
Apie visą tai kalbamės su Lenkijoje gyvenančia žurnaliste Jolanta Miškinyte.
Pokalbio temos:
0:00 Intro
1:30 Kuo pandemijos valdymas skyrėsi Lenkijoje nuo to, ką turėjome Lietuvoje?
5:17 Kaip diskusija dėl pandemijos valdymo priemonių atsispindėjo Lenkijos žiniasklaidoje? Ar išties šioje sferoje vis labiau auga valdžios įtaka ir kuo žiniasklaida Lenkijoje skiriasi nuo žiniasklaidos mūsų šalyje?
8:18 Mokslu tiki visi, bet pandemijos valdymo priemonės kiekvienoje šalyje labai skyrėsi. Kodėl Lenkija liko tokia išskirtinė Europos kontekste ir ėjo liberaliu pandemijos valdymo keliu?
13:42 Po pandemijos pasaulį krečia infliacijos krizė. Kokių priemonių kovai su infliacija ėmėsi lenkų valdžia ir kaip tą vertina patys lenkai?
17:22 Pastaruoju metu vis labiau plečiantis žaliajai energetikai Lenkija sulaukia vis didesnio Briuselio nepasitenkinimo dėl nepažangių elektrinių, kuriose kūrenama anglis. Kaip į energetinius pokyčius reaguoja Lenkija?
20:36 Ar išties Lenkijoje stiprėja autoritarizmas, o valdžia naikina teismų nepriklausomumą? Kaip keičiasi lenkų požiūris į Europos Sąjungą?
27:38 Kodėl Lenkijos naujienos Lietuvos žiniasklaidoje yra pateikiamos taip vienpusiškai ir dažniausiai atspindint tik dabartinės Lenkijos opozicijos nuotaikas?
30:50 Ko lietuvių visuomenė ir politikai galėtų pasimokyti iš lenkų?