2025-02-19, Trečiadienis
Naujienlaiškis

Jonas Grigas. Įdomūs faktai apie Žemę

Žemė yra vienintelė Saulės sistemos planeta, kurioje yra atmosfera su laisvu deguonimi, skysto vandens vandenynai ir gyvybė.
Net stovėdami mes greitai judame. Remiantis Space.com, ties pusiauju sukamės apie Žemės ašį 465 m/s (Vilniuje – 268 m/s), apie Saulę sukamės – 30 km/s greičiu, o su visa Saulės sistema skriejame apie Galaktikos centrą apie 250 km/s greičiu. Jei mūsų nelaikytų gravitacija, akimirksniu išlėktume į kosmosą.

chinese.fansshare.com

Žemės amžius, apskaičiuotas pagal seniausias uolienas ir aptiktus meteoritus, yra apie 4,54 mlrd. metų.

Mėnulis atrodo neaktyvus. Tačiau vyksta Mėnulio drebėjimai, nors ne tokie intensyvūs kaip Žemėje. Remiantis fizinių mokslų ir technologijų enciklopedija, Mėnulio išskiriama seisminė energija yra maždaug 80 kartų mažesnė nei Žemės. Žurnalo „Journal of Geophysical Research“ duomenimis, Mėnulio drebėjimus sukelia įtempiai dėl skirtingo atstumo tarp Žemės ir Mėnulio.

Amerikos gamtos istorijos muziejaus duomenimis, Antarkties ledo kepurėje yra apie 70 proc. Žemės gėlo vandens ir apie 90 proc. ledo.

Žurnalas „Acta Carsologica“ rašo, kad Kuboje yra didžiausias pasaulyje 67,2 metro aukščio stalagmitas Cuevo San Martin Infierno.

Žemė turi magnetinį lauką, kurį kuria besisukantis aplink kietą geležies šerdį karšto skysto metalo vandenynas. Jis kuria elektros sroves, kurios savo ruožtu kuria magnetinį lauką. Jei jis išnyktų, mes žūtume. NASA mokslininkai teigia, kad nuo XIX amžiaus pradžios Žemės magnetinis šiaurės ašigalis pajudėjo į šiaurę daugiau nei 1100 kilometrų. Ašigalis šiuo metu juda į šiaurę maždaug 64 km per metus.

Aukščiausi kalnai yra Everestas ir Mauna Kea. Everesto viršūnė siekia 8 848 metrų aukštį, rašo Indijos mokslo istorijos žurnalas. Pagal JAV geologijos tarnybą, Mauna Kea aukštis nuo bazės iki viršūnės yra apie 17 170 m. Pagal Havajų vulkanologijos centrą, aukščiausias taškas yra 4 170 m virš jūros lygio, šonai tęsiasi dar 5 000 m žemiau jūros lygio iki jūros dugno, o ugnikalnio centrinė dalis panirusi jūros dugne dar 8 000 m.

Pasak Space.com, Žemė kadaise galėjo turėti du mėnulius. Jie galėjo atsitrenkti vienas į kitą. Jų susidūrimas gali paaiškinti, kodėl abi išlikusio Mėnulio pusės skiriasi viena nuo kitos, 2011 m. rugpjūčio 4 d. žurnalo „Nature“ numeryje teigė mokslininkai.
Žurnale „Respiratory Physiology and Neurobiology“ rašoma, kad 1978 m. gegužės 8 d. alpinistai Reinholdas Mesneris ir Peteris Habeleris tapo pirmaisiais, įkopusiais į Everesto viršūnę be deguonies pagalbos. Messneris savo jausmus pasiekus viršūnę apibūdino: „Esu kaip dūstantis plautis virš rūkų ir viršūnių“.

Remiantis JAV Nacionalinės vandenynų ir atmosferos tyrimų administracijos (NOAA) duomenimis, povandeninė ugnikalnių grandinė tęsiasi apie 65 000 km. Iš jūros dugno išsiverždama lava papildo šią grandinę.

Koraliniai rifai, konkuruodami su atogrąžų miškais, išlaiko daugiausiai rūšių planetos ekosistemoje. Sudaryti iš mažyčių koralų polipų, jie yra didžiausios gyvos struktūros Žemėje, teigia NOAA.

Pasak NOAA, giliausia vieta vandenyno dugne yra Marianos įduboje 11 033 metrų žemiau jūros lygio. Žemiausias taškas Žemėje, kurio nedengia vandenynas, yra 2 555 metrų žemiau jūros lygio Bentley tranšėjoje Antarktidoje, palaidotoje po ledu.

NOAA duomenimis, vandenynai užima apie 70 proc. Žemės paviršiaus, tačiau žmonės ištyrė jų tik apie 20 proc. Maždaug prieš 300 milijonų metų buvo tik vienas didžiulis superkontinentas Pangėja ir tik vienas milžiniškas vandenynas Pantalasas.

Jūrose yra daugiau nei 20 milijonų tonų aukso, rašo „Forbes“. Tačiau jis yra atskiestas. Netirpusis auksas yra paslėptas jūros dugne esančiose uolienose. Jei jį visą išgautume, kiekvienam žmogui tektų 4 kg aukso.

Kiekvieną dieną mūsų planeta apibarstoma dulkėmis iš dangaus. Žurnalo „Astronomy“ duomenimis, kasdien į Žemės paviršių krenta apie 100 tonų tarpplanetinės medžiagos.

Pasak Space.com, Žemė yra maždaug 150 milijonų kilometrų atstumu nuo Saulės. Jos šviesa mus pasiekia per 8 minutes ir 19 sekundžių.

Manoma, kad per Žemės istoriją žemynai kelis kartus susidūrė ir vėl suskilo. Naujausias superkontinentas Pangėja pradėjo skilti maždaug prieš 200 milijonų metų.

Milžiniška sekvoja General Sherman yra didžiausias žinomas kamieninis medis planetoje. Jo kamiene yra daugiau nei 1 486 kubinių metrų medžiagos.

Japonijos miestas Tokijas yra tankiausiai apgyvendintas pasaulyje. Remiantis Pasaulio gyventojų apžvalga, jame gyvena apie 40 mln. gyventojų. Teko jame pagyventi, paklaidžioti ir pasižvalgyti nuo dangoraižių stogo.

Grenlandijoje yra mažiausias gyventojų tankis Žemėje. „ScienceNordic“ duomenimis, 2016 m. 2 180 000 kvadratinių kilometrų plote gyveno 55 847 žmonės. Dauguma Grenlandijos gyvenviečių yra susitelkusios pakrantėje.

5 KOMENTARAI

  1. Ir aš labai dėkinga gerb. Autoriui! Tartum grįžau į laikus, kai nereikėjo skaityti, kam ką dar Kremliaus „bičai” pridirbo, kai galėjai skaityti tai, kas iš tiesų domina… O pastaraisiais metais Autoriaus tekstai veikia tartum savotiška psichoterapija. Paskaitai, prisimeni, ką pati paskaitinėdavai, apie ką su tėveliu tyliais vasaros vakarais sode ant suolelio apie Žemę ir Dangų šnekučiuodavomės… AČIŪ!

  2. Ačiū gerb. Autoriui už įdomius faktus apie mūsų planetą ir dangaus kūnus- buvo labai įdomu. O Anonimui norėčiau palinkėti išmokti dėkoti, bet ne kandžiotis. Kai pats parašysite kažką panašaus, tikrai padėkosiu, bet, matyt, teks ilgai laukti, o gal niekada ir nesulauksiu.

    • Visai nesikandžioju. Paprastėti – tai ne prastėti. Juk ne visi mokame kalbėti paprastai, daugelis ieškome įmantrios kalbos, kuri daug jo neleidžia suprasti.

Komentarai nepriimami.

Kviečiame paremti

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Prof. Jonas Grigas. Plastiko gausa ir grėsmės

Šiandien mus užplūdo plastikai. Jie yra visur – nuo namų apyvokos daiktų ir pakuočių iki automobilių ir medicinos...

Edmundas Paskauskas. Žmogus yra daugiau per santykį su kitu, nei atskirai paimtas

Gyvenimas pagal dvi neoficialias paradigmas Įžanga Pažvelgus į švietimo sistemą iš platesnės, globalių gamtamokslinių dėsningumų perspektyvos, aiškėja ne tik jos...

Rengiamasi priimti papildytą asmenvardžių įstatymą

Laima Kalėdienė Seime labai netrukus rengiamasi priimti „patobulintą“ asmenvardžių rašybos su raidėmis su svetimais diakritiniais ženklais įstatymą, antrąją Dobrovolskos...

Vidmantas Valiušaitis. Iš Kazio Škirpos archyvų: „Mano šeimos likimas“

Yra dvi priežastys paskelbti šitą tekstą. Tiksliau ne tekstą, bet jo ištraukas. Kadangi visas tekstas – didelis, 46...