2024-12-27, Penktadienis
naujienlaiškis

Jonas Grigas. Įspūdingiausi istorijos polimatai

Prof. Jonas Grigas

Nuvilnijus kandidatų į prezidento postą kalboms, protingoms ir nevisai, ir dar gausesniems žurnalistų komentarams, prisiminkime kai kuriuos įspūdingo proto ir gebėjimų pasaulio žmones – polimatus – plataus akiračio ir turinčius daug žinių iš įvairių sričių. Daugialypius genijus. Tokių istorijoje buvo daug.

Leonardas da Vinčis buvo polimato įkūnijimas. Jis ne tik nutapė ikoniškus meno kūrinius „Paskutinė vakarienė“ ir „Mona Liza“, bet išmanė anatomiją ir pirmą kartą tiksliai pavaizdavo žmogaus stuburą. Jo dirbtuvėse buvo daugybė įvairių įrankių, robotų ir net skraidančių mašinų brėžinių ir stereotipų.

Kita Italijos renesanso ikona buvo Galilėjus Galilėjus. Jis ne tik išrado teleskopą ir suformavo astronomijos studijas, bet ir išmanė fiziką, padėdamas pagrindus I. Niutono gravitacijos dėsniams. Dėl neįtikėtinai gilaus mokslinio Galilėjaus proto jis buvo apkaltintas erezija, nes moksliškai paaiškino tai, ką Bažnyčia laikė Dievo veiksmais. Jis yra 12-asis įtakingiausias pasaulio asmuo (iš 100).

Izaokas Niutonas yra vienas iškiliausių fizikų istorijoje. Šlovę Niutonui atnešė gravitacijos dėsnių atradimas, tačiau jis taip pat išrado diferencialinį skaičiavimą ir netgi buvo žymus alchemikas. Jis 2-asis įtakingiausias pasaulio asmuo po Mahometo. Jėzus Kristus yra 3-asis.

Romos imperatorius Markas Aurelijus buvo ne tik vienas didžiausių garsiausios civilizacijos istorijoje valdovų, bet ir vienas didžiausių klasikinio pasaulio filosofų. Jo „Meditacijos“ iki šių dienų yra laikomas vienu svarbiausių filosofinių kūrinių pasaulyje.

Graikų polimatas Archimedas (g. 287 m. pr. Kr.) pakeitė senovės pasaulio supratimą apie matematiką ir fiziką. Jis taip pat buvo išradėjas, sukūręs daugybę hidraulinių įrenginių ir sudėtinių skriemulių, kurie palengvino didelių objektų statybą ir judėjimą.

Hipatija iš Aleksandrijos (IV a.) buvo viena iškiliausių tų laikų mokslininkių ir filosofių. Ji gynė neoplatonizmo filosofiją ir parašė daugybę ankstyvosios matematikos komentarų.

Kinijos polimatas Shen Kuo (g. 1031 m.) įnešė indėlį į daugiau nei 30 studijų krypčių. Žymus valstybės veikėjas, botanikas ir laiko matavimo bei optikos ekspertas Shen Kuo yra viena žymiausių figūrų Kinijos istorijoje.

Prancūzas Renė Dekartas žinomas kaip moderniosios filosofijos tėvas, jis daug prisidėjo prie matematikos ir fizikos raidos. Sutuokęs algebrą su geometriją, Dekartas sukūrė Niutono skaičiavimo išradimo pagrindą.

XX amžiaus polimatas Albertas Einšteinas buvo ne tik genialus fizikas, sukūręs reliatyvumo teoriją. Jis pakeitė mūsų sampratą apie Visatą ir buvo aktyvi politinė figūra. Tačiau mikropasaulio kvantinė teorija yra galbūt ne mažiau reikšminga už reliatyvumo teoriją, kuri net nebuvo įvertinta Nobelio premija, bet „Dievo išrinktajai tautai“ reikia naujo dievuko garbinimo. Einšteinas yra 10-asis įtakingiausias pasaulio asmuo.

Anglas Maiklas Faradėjus buvo pagrindinė elektros tyrimo figūra, taip pat patyręs chemikas ir išradėjas. Faradėjui turime padėkoti už variklių ir generatorių, taip pat už elektrolizės dėsnių atradimą. Yra 23-asis įtakingiausias pasaulio asmuo.
Čarlzas Darvinas yra pripažintas polimatas už savo darbą biologijoje ir evoliucijos teorijos sukūrimą. Jis buvo aistringas botanikas ir geologas ir yra 16-asis įtakingiausias pasaulio asmuo.

Benjaminas Franklinas yra viena garsiausių figūrų JAV istorijoje. Jis ne tik padėjo parengti Nepriklausomybės deklaraciją, kuri padėjo jam patekti į 100 JAV dolerių banknotą, bet ir buvo svarbus išradėjas. Jam net priskiriamas (deja, neteisingai) elektros atradimas.

Plačiai žinomas kaip empirizmo tėvas, anglas Francis Beikonas nešė svarbų idėlį ne tik filosofijoje. Jis buvo viena iš mokslinės revoliucijos figūrų, buvo žymus parlamento narys ir netgi parašė Wiljamui Šekspyrui priskiriamas pjeses. Yra 90-asis įtakingiausias pasaulio asmuo.

Ada Lovelace, garsaus poeto lordo Bairono dukra, buvo įspūdinga XIX amžiaus Londono politikė. Ji prisidėjo prie skaičiavimo algoritmų kūrimo ir parašė daugybę mokslinių straipsnių apie matematiką ir algoritmus.

Šveicarijos 18-ojo amžiaus matematikas, astronomas ir fizikas Leonardas Euleris buvo grafų teorijos ir geometrinės topologijos pradininkas. Astronomijos srityje Euleris sugebėjo stulbinančiu tikslumu apskaičiuoti dangaus objektų orbitas.

Čekijos vienuolis, mokslininkas ir polimatas Gregoras Mendelis savo gyvenimą paskyrė ne tik šventojo Augustino, bet ir augalų tyrinėjimui. Mendelis žinomas kaip genetikos tėvas ir yra 58-sis įtakingiausias pasaulio asmuo.

Matematikas ir polimatas Džonas von Neumanas laikomas vienu universaliausių visų laikų matematiku. Jis buvo svarbus daugelio tyrimų, įskaitant matricų teoriją, skaičiavimą ir statistiką, teorinės ir taikomosios praktikos kūrėjas.

Išradėjas Nicola Tesla buvo pirmasis asmuo, kuris iškėlė idėją apie belaidžio energijos perdavimo galimybę.

Bengalų polimatas Jagadish Chandra Bose buvo glaudžiai susijęs su tikrais ir išgalvotais mokslais. Buvo rašytojas, bengalų mokslinės fantastikos tėvas, studijavo radiofiziką Kembridže, fizikoje paliko Boze-Einšteino kondensatą ir net išrado svarbų botanikos įrankį kreskografą augalų augimui stebėti.

Ne visi didžiausio proto ir gebėjimų žmones padarė didžiausią įtaką pasauliui ir atvirkščiai.

Reklama

Susiję straipsniai

Prof. Jonas Grigas. Senatvės privilegija

Kai lipant gyvenimo ratu žemyn mūsų pečius slegianti vienos tonos oro masė tampa per sunki ir gravitacija jau...

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Kokias šeimas ginti? Atsakymas P. Gritėnui

Nėra rimtesnių problemų? Tai dažnai skambantis pasipiktinimas, kai vėl ir vėl kalbame apie civilinės sąjungos įteisinimą. Išties, keista...

Karas Ukrainoje. Tūkstantis trisdešimt septintoji (gruodžio 26) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Niekada nebuvo, štai ir vėl. Prieš šešias dienas ukrainiečiai atakavo agresoriaus kietojo raketinio kuro gamyklą...