Televizija buvo sukurta skleisti mokslą, kultūrą ir žinias, ji sujungė pasaulį, ji leidžia pamatyti, kas įvyko bet kur pasaulyje, tačiau tuo pačiu tapo viena pelningiausių šių dienų pramonės šakų, kurianti pasaulinio garso pramogų žvaigždes ir žavinti auditoriją visame pasaulyje. Bet kaip ji veikia mūsų visuomenę?
Televizija (TV) dažnai vadinama „masių opiumu“ arba vienu iš labiausiai mėgstamų pramogų.
TV mažiau laiko palieka bendravimui realiame gyvenime, ji leidžia atsiriboti nuo realaus gyvenimo ir mėgautis nuolatiniu pramoginių laidų srautu. Tačiau TV skatina socializaciją. TV laidos susivienija žmones bendrai patirčiai – ar tai būtų naujausias siužetas, ar sėkmingo šou finalas.
Psichologai tvirtina, kad TV laidos padeda kovoti su depresija. Tačiau kai jus blaško ekranas, valgant prarandamas pasitenkinimo jausmas. Remiantis 2017 m. Harriso apklausa, beveik 80% Amerikos žmonių persivalgo žiūrėdami televizorių. Mankštos stoka ir padidėjęs valgymas prie ekrano lemia didesnį nutukimą.
TV keičia mūsų požiūrį į visuomenę, į kitataučius ir spalvotus žmones. Televizoriai yra daugelio namų židinys.
TV yra prieinama švietimo forma. Nors televizija skleidžia daug negerų dalykų, įkyrią kvailą melagingą reklamą (pvz., apie 5G), ji suteikia ir reikšmingų žinių. Tačiau televizija dėl mėlynos ekrano šviesos sukelia miego trūkumą. Miego trūkumas reiškia, kad jūsų organizme sumažėja natūrali melatonino gamyba, dėl kurios kyla daugybė kitų fiziologinių problemų.
TV didina toleranciją smurtui. 1977–1992 m. atliktas ilgalaikis tyrimas apžvelgė 557 vaikus iš penkių šalių ir jų televizijos žiūrėjimo įpročius. Dar kartą juos apklausus kaip suaugusius nustatyta, kad ankstyvas TV smurto poveikis buvo agresyvaus elgesio pranašas vėliau.
TV keičia mūsų standartus. Televizija kuriama taip, kad žiūrėdami tuos, kurių elgesio standartai žemesni, jaustumėmės geriau, tačiau kai kalbama apie romantiką ir savęs suvokimą, televizija teikia mums nerealius standartus.
TV skatina savižudybių skaičių. Mičigano universiteto atliktame tyrime nustatyta, kad televizijos laidos didina paauglių savižudybės riziką.
TV gali pakenkti santykiams. Televizijos laidose rodomas klaidingas visuomenės atspindys, kai personažai keičia partnerius ir neatsakingai linksminasi sukelia žiūrovams efektą „žolė yra žalesnė“.
TV iškraipo kūno įvaizdį. Lieknos aktorės ir sportiški aktoriai remiasi juokingais grožio standartais.
TV sujungia pasaulį skausmu ir triumfu – nuo nusileidimo į Mėnulį iki rugsėjo 11-osios atakų televizijos įvykiai sujungė viso pasaulio žiūrovus, suartindami mus kaip žmoniją.
TV naujienos gali turėti įtakos jūsų psichinei sveikatai. Daugybė tyrimų nagrinėjo neigiamą 24 valandų naujienų poveikį psichinei sveikatai. Kai žurnalistika vadovaujasi tik verslo principais, nesunku suprasti, kur tai veda.
TV skaldo visuomenę, nes TV kanalai tapo šališkais verslo interesų, o ne žinių šaltiniais, dėl kurių žmonės yra mažiau informuoti apie aktualius įvykius. TV gali būti daugelio klaidingų nuomonių šaltinis, kuris iškreipia Vakarų pasaulio suvokimą apie gyvenimą.
Išpopuliarėjus televizijai, sumažėjo vakarienių prie stalo, mažiau laiko lieka pabendrauti apie tikrąjį gyvenimą. Ilgas TV žiūrėjimas susijęs su dėmesio problemomis ir augančių smegenų pažeidimu.
Nuo tada, kai televizija pradėjo transliuoti sporto įvykius, pasaulis tapo didžiuliu stadionu, iš kurio visi puikiai mato žaidimą.
Televizija tapo labai vertinamu menu – siužeto struktūros, personažų, kinematografijos ir temos menas TV laidas pakėlė daug daugiau, nei kada nors anksčiau.