Autorius yra akademikas, profesorius, fizikinių mokslų habil.daktaras, tikrasis Lietuvos mokslų akademijas narys.
XXI amžiaus sandūroje daug kalbėta ir rašyta apie ozono skylę atmosferoje. Devintajame dešimtmetyje buvo nustatyta, kad tam tikros žmogaus sukurtos cheminės medžiagos mažina apsauginį Žemės sluoksnį, kilo suprantama panika. Tačiau dabar daug labiau kalbama apie klimato kaitą. Apie ozono sluoksnį beveik nieko negirdime. Dėl to kyla klausimas: kas nutiko ozono skylei?
Aukštai virš Žemės paviršiaus, tiksliau, nuo 9,6 iki 48,2 km, yra atmosferos sluoksnis, žinomas kaip stratosfera. Stratosferoje yra didžioji dalis Žemės ozono – bespalvių arba šviesiai mėlynų dujų, kurios atlieka svarbų vaidmenį, kad mūsų planeta būtų tinkama gyventi.
Ozono sluoksnis veikia kaip apsauginis skydas nuo Saulės ultravioletinių spindulių; be jo Žemėje apskritai nebūtų gyvybės.
Devintajame dešimtmetyje buvo didelis susirūpinimas, kai Britanijos Antarkties tyrimas paskelbė, kad ozono sluoksnyje yra skylė. Tyrimas parodė, kad Žemės ozono sluoksnį ardo chlorfluorangliavandeniliai (CFC), kurių yra aerozoliuose ir aušinimo įrenginiuose. Mokslininkai Mario Molina ir F. Sherry Rowland dar 1974 metais rašė, kad CFC gali sunaikinti ozono sluoksnį. Deja, jų darbas buvo pamirštas.
CFC naudojimas gaminiuose, pradedant šaldytuvais ir baigiant pramoninėmis valymo priemonėmis, išaugo, o devintojo dešimtmečio viduryje padėtis tapo pavojinga. Laimei, tuo metu pasaulio vyriausybės susibūrė ir ėmėsi precedento neturinčių veiksmų, kad ištaisytų skylę stratosferoje, kuri veikia kaip natūralus Žemės skydas.
Būtent dėl šios priežasties šiandien nebegirdime apie ozono skylę ir jos galimus niokojančius padarinius. Pasak Lauros Revell, Naujosios Zelandijos Kenterberio universiteto docentės, „dabar nerimo mažiau, nei buvo anksčiau“.
1987 m. buvo priimtas pasaulinis susitarimas, vadinamas Monrealio protokolu, kurio tikslas buvo apsaugoti ozono sluoksnį. Planas buvo palaipsniui atsisakyti jį ardančių medžiagų. Monrealio protokolas buvo nepaprastai veiksmingas: iki 2009 m. dingo apie 98 proc. chemikalų, kurių šalys susitarė palaipsniui atsisakyti.
Monrealio protokolo sėkmę nulėmė tai, kad jame buvo pripažinta bendra, bet diferencijuota atsakomybė išsivysčiusioms ir besivystančioms šalims. Chemikalų atsisakymo grafikai buvo išdėstyti laipsniškai, ir buvo įsteigtas fondas, skirtas teikti finansinę ir techninę pagalbą toms šalims, kurioms jos reikėjo.
Buvo sukurtos kitos medžiagos, pakeitusios CFC, ir, deja, kai kurios iš jų kenkia klimatui. Sutartis taip pat apribojo jas. Monrealio protokolą pasirašė visos pasaulio šalys, todėl tai buvo vienintelė sutartis, kuri kada nors buvo visuotinai ratifikuota. Tai puikus tarptautinio aplinkos apsaugos bendradarbiavimo pavyzdys. Kai kurie modeliai rodo, kad sutartis padėjo išvengti iki dviejų milijonų odos vėžio atvejų kasmet. Mokslininkai pripažįsta, kad jei pasaulis nebūtų uždraudęs CFC, būtume atsidūrę pavojingoje situacijoje. Pasak JAV vyriausybės tyrėjos Susan Solomon, „iki 2050 m. visoje planetoje dėl ozono skylės planeta būtų tapusi negyvenama“.
Ozono skylė virš Antarktidos vis dar egzistuoja, tačiau yra įrodymų, kad ji pradeda nykti ir kad ozono sluoksnis visiškai atsistatys. Mokslininkai mano, kad maždaug XXI amžiaus viduryje ozono sluoksnis turėtų grįžti į savo formą, buvusią prieš devintąjį dešimtmetį. Atsistatymo procesas yra ilgas; ozono sluoksnį ardančios molekulės gali išbūti atmosferoje iki 150 metų, kol pradės irti.
Tačiau stratosferos ateityje yra pavojų. Dideli ugnikalnių išsiveržimai gali sukelti ozono sluoksnio ardymą. Azoto oksidas taip pat gali pakenkti ozono sluoksniui. Šiltnamio efektą sukeliančių dujų nekontroliuoja Monrealio protokolas, todėl išmetamų teršalų kiekis didėja. Revell teigimu, „labai svarbu nepamiršti pamokų, kurias išmokome iš ozono skylės istorijos, ir nuolat žinoti, kas vyksta stratosferoje“. Taip pat reikia lyginti nykstantį ozoną ir klimato kaitos krizę, su kuria susiduriame. Verta prisiminti, kad pagrindinis klimato kaitos kaltininkas yra iškastinis kuras, kuris yra daug labiau paplitęs, todėl jį sunkiau pakeisti nei CFC.
Monrealio protokolo sėkmė yra puikus tarptautinio bendradarbiavimo aplinkos apsaugos srityje įrodymas, tačiau ar jo pamokos bus panaudotos sprendžiant klimato kaitos problemą? Pagal „Stars Insider“.
Kvailas dalykas tikėti, kad Žemė paklūsta žmogui. Galbūt yra dar ir kitų priežasčių, dėl ko ozono skylė pradėjo trauktis.
Kvailas dalykas netikėti mokslu, bet nuolat naudotis jo sukurtu gėriu.