2024-11-27, Trečiadienis

Jonas Grigas. Kas ir kodėl sėja nepasitikėjimą mokslu?

Žiniasklaidoje kartais pasirodo žodžiai „tikėti mokslu“? Kodėl? Juk mokslas kuria žinias, iš kurių kyla mūsų gyvenimą keičiančios technologijos, kurias naudoja verslas. Tačiau nešvariam verslui mokslas kartais pradeda trukdyti. Tada jis sėja nepasitikėjimą mokslu.

Tai prasidėjo dar 6-jame XX a. dešimtmetyje, kai tabako bendrovės ėmė kelti abejonių, ar cigarečių rūkymas sukelia plaučių vėžį. Mano kartos žmonės prisimena, kaip garsūs gražūs Holivudo aktoriai per televiziją reklamavo Marlboro cigaretes, kaip klestėjimo ir sveikatos šaltinį. Knygoje „Merchants of Doubt“ (2010) (Abejonių pardavėjai) Naomi Oresnes ir Erik Conway rašo, kad 1953 metais pasirodė mokslinis straipsnis apie nustatytą ryšį tarp cigarečių tabako dervos ir plaučių vėžio.

Nedelsiant Niujorke susirinkę tabako bendrovių vadovai susitarė įsteigti Tabako pramonės tyrimų komitetą, kurio tikslas įtikinti visuomenę, kad nėra įrodymų, jog cigarečių rūkymas sukelia vėžį ir kad straipsnis daugybei mokslininkų neva kelia abejonių.

Komitetas Amerikos laikraščiuose skelbė reklamas ir sėjo visuomenei abejones šiuo kausimu. 1969 metais vienos tabako įmonės vadovas kolegoms išsiuntė pranešimą: „mes kurstome abejones, nes tai geriausia priemonė kovojant su faktais, kuriais tiki visuomenė“. Keturis dešimtmečius tabako gamintojai neigė mokslinius faktus, kol 1998 metais komitetas buvo uždarytas ir bendrovės sumokėjo 200 milijardų dolerių baudą.

Po dešimtmečio tabako gamintojai pripažinti kaltais, kad siekė nuslėpti faktus apie rūkymo sukeliamą vėžį, kurie buvo žinomi dar 1953 metais. Dar ilgai papirkti ekspertai „vykdė“ netikrus „tyrimus“, jų pramanus rodė televizija, platino papirkta žiniasklaida ir tylėjo papirkti politikai. Kam laukti, kol valdžia prieis teisingos išvados, jei ją galima papirkti įmonių pinigais?

Nuo to laiko mūšio su mokslu laukas apėmė visą faktinę tikrovę. Klimato atšilimas yra kitas koordinuotas „skepticizmas“, kuriuo siekiama užginčyti mokslinius įrodymus dėl antropogeninės klimato kaitos. Minėtos knygos autoriai teigia, kad tabako žalos ir klimato atšilimo neigimas vyksta pagal tą patį principą, tik šiuo atveju finansuoja iškastinio kuro pramonė, o abejones kursto “Heartland“ institutas, gaunantis dešimtis milijonų dolerių iš naftos bendrovių. „New York Times“ paviešino instituto strategiją: „sudaryti kliūtis mokyklose mokyti apie klimato atšilimą, paremti mokymo programą, kuri verstų abejoti mokslinėmis išvadomis, kad iškastinio kuro išmetalai kelia pavojų planetos gerovei.“

Klimato kaita suabejojo ir kai kurie universitetų mokslininkai. Vienas Vilniaus chemikas iki pat mirties tvirtino, kad klimato šilimą sukelia vandens garai atmosferoje, kai kurie fizikai mano, kad šilimas periodiškai vyksta nepriklausomai nuo žmonių veiklos.

2004 metais tyrėjai paskelbė 928 mokslo straipsnių apie klimato kaitą analizę ir nė viename iš jų nerado teiginių, paneigiančių antropogeninę klimato kaitą. 2013 metais apžvelgta 4000 mokslo straipsnių apie klimato kaitą ir 97 proc. palaikė idėją, kad klimato šilimą lemia žmonių veikla. Tačiau tik 27 proc. amerikiečių mano, kad taip yra.

Kodėl visuomenės požiūris toks skirtingas?

Todėl kad bendrovės, siekiančios pralobti, be sąžinės graužaties kursto žmones abejoti mokslo faktais. 1998 metais Amerikos naftos institutas sušaukė naftos įmonių vadovus Vašingtone aptarti Kioto protokolą, siekiantį mažinti šiltnamio efektą. Nutekintoje susitikimo ataskaitoje rašoma: „laimėsime, jei pilietis supras, kad klimato mokslas nepatikimas ir abejonės taps priimtinos; jei žiniasklaidoje bus publikuojama kitokia informacija apie klimato mokslą ir bus pripažinta viešajai nuomonei prieštaraujanti teorija; jei įsisąmoninsime, kad tie, kurie palaiko Kioto sutartį remdamiesi mokslu, yra atitrūkę nuo tikrovės.“

Todėl kad bendrovės, siekiančios pralobti, be sąžinės graužaties kursto žmones abejoti

Šalia kitų įgyvendinimo taktikos primonių yra: „rasti, įdarbinti ir apmokyti 5 nepriklausomus mokslininkus, kurie skleistų informaciją žiniasklaidoje.“ Žiniasklaidai faktai buvo nesvarbūs. JAV Prezidentas D. Trumpas ir kai kurie jo senatoriai ir toliau tvirtina, kad klimato kaita yra melas.

Jei galima užmaskuoti ryšį tarp rūkymo ir vėžio, paneigti faktus apie klimato kaitą, tai tos pačios priemonės tiks ir kitoms politinėms temoms. Strategija nekinta. Jei pinigai ir ideologija svarbesni už mokslą, tiesos sunku tikėtis. Tai parodė COVID-19 pandemija. Prezidentas G. Nausėda kalbėjo: „Šiandien pasaulis susiduria su bene didžiausia krize nuo Antrojo pasaulinio karo laikų.“ Kiek garsių aukščiausios kvalifikacijos pasaulio medikų prieštaringai rašė ir kabėjo apie vakcinų naudą ir žalą? Kiek Lietuvos medicinos profesorių prieštaringai kalbėjo apie tai?

Pasaulio ekonomika patyrė milžinišką žalą, o farmacijos bendrovės susižėrė dešimtis milijardų pelno. Kiek pandemija pražudė, o vakcinos išgelbėjo žmonių sužinosime dar negreit.

Nepasitikėjimo mokslu sėją baigsiu nejonizuojančiosios mikrobanginės spinduliuotės poveikiu žmogui ir gyvajai gamtai. Buvau radiofizikas, beveik 50 metų plėtojau medžiagų mikrobanginius tyrimus, šį tą suvokiau apie mikrobangų sąveiką su įvairiais kūnais, už tai gavau mokslinius laipsnius, vardus ir mokslo premijas, Vilniaus universiteto magistrantams daugiau nei 10 metų skaičiau kursą „Elektromagnetiniai laukai ir gyvybė“, apie tai skaičiau mokslinius straipsnius ir monografijas, rašiau ir kalbėjau Lietuvos žiniasklaidoje.

Kol telekomunikacinėms bendrovėms mano kalbos ir rašiniai nekenkė, buvau ramus.

Kol telekomunikacinėms bendrovėms mano kalbos ir rašiniai nekenkė, buvau ramus. Kai žmonės pradėjo griauti mobiliųjų ryšių antenas, atsisakyti spinduliuotę skleidžiančių nuotolinio nuskaitymo vandens ir elektros skaitiklių, tos bendrovės pradėjo man grasinti, rašė Vilniaus universiteto ir Mokslų akademijos vadovams, kad mane nutildytų, jų papirkti žurnalistai šmeižė žiniasklaidoje, redaktoriai nepraleido mano straipsnių.

Tik Jurga Largo prisipažino atsisakiusi parsiduoti bendrovei „Telia“ ir skleisti jai palankią (dez)informaciją apie 5G ryšių „naudą“. Galimai nė vieno mokslinio straipsnio neskaitę kai kurie KTU inžinieriai ir VU fizikai neigė tūkstančiuose mokslinių straipsnių įrodytus faktus apie mikrobanginės spinduliuotės žalą žmonėms.

Nepaisydami mokslinių faktų, buvusi sveikatos apsaugos ministrė R. Šalaševičiūtė leido kiekvieną ką tik gimusio kūdikio ir suaugusio akį bei kiekvieną smegenų kvadratinį centimetrą 24 valandas per dieną 7 dienas per savaitę veikti 100, o ministras A. Veryga – 1000 mikrovatų spinduliuote.

Tai ne sveikatos apsauga, o sveikatos žalojimas! Daugybė mokslinių faktų rodo, kad 1000 kartų silpnesnė spinduliuotė žaloja akis, nervus ir sukelia daugybę ligų, įskaitant vėžį. Paskatinti nežinia už kokį atlygį minėtų ministrų palaiminimo, telekomunikacijų bendrovės, diegdamos 5G ryšį, stato antenas vos ne prie kiekvieno namo tuo metu, kai daugelis pasaulio šalių kovoja su mikrobanginės spinduliuotės didinimu:

Mobilieji ryšiai ir telefonai yra puikus fizikų išradimas. Telekomunikacijų bendrovės turėtų aiškinti žmonėms, kaip juo protingai naudotis. Jos daro atvirkščiai. Mokyklose, ligoninėse, viešose vietose diegia spinduliuotės šaltinius (Wi-Fi, nuotolinio nuskaitymo skaitiklius), stato ten didelę spinduliuotę skleidžiančias antenas.

Schema ta pati, kaip ir rūkymo ir klimato atvejais – papirkti žiniasklaidą, neišmanančius politikus ir nedorus mokslininkus, sėti nepasitikėjimą mokslu ir sukelti visuomenei abejones.

Pinigai nutildo nešvarią sąžinę. „Pasaulyje nyksta objektyvios tiesos samprata. Mūsų istorija virsta melu“, – rašė George‘as Orwellas.

Autorius yra akademikas, profesorius, habilituotas fizinių mokslų daktaras, tikrasis LMA narys

8 KOMENTARAI

    • Nesupratote Servanteso minties. Donkichotas atspindi protingą žmogų kvailių pasaulyje. Kai kurie žmonės dėl nesupratimo ar kažkokių proto ypatybių mano, kad aš kovoju prieš 5G ryšius. Tai netiesa! Aš džiaugiausi 3G, 4G ir džiaugsiuosi 5G, 6G, 7G …. 10G ryšių karta, nes tai yra natūrali kūrybinės visuomenės raida. Aš tik smerkiu aplinkos elektromagnetinę taršą, kaip ir kitas sveikatai kenksmingas taršos rūšis. Nesuprantu žmonių, kurie džiaugtųsi arba būtų abejingi, jeigu Sveikatos apsaugos ministras pasirašytų įsaką, kad padidina maisto taršos nuodingais chemikalais leistiną normą 100 kartų, arba vandens taršos nuodingu arsenu leistiną normą 100 kartų, arba aro taršos radioaktyviomis dalelėmis leistiną normą 100 kartų. Bet jie abejingi, kai tai padarė ministrai R. Šalaševičiūtė ir A. Veryga, padidinę elektromagnetinės taršos leistiną normą 100 kartų gyvenamojoje aplinkoje. Net rusai, kuriems žmonių gyvybė ar sveikata nelabai svarbios, suprato, kad reikia sveikos darbo jėgos, nesveika darbo jėga nereikalinga ir nustatė leistiną elektromagnetinės taršos gyvenamojoje aplinkoje normą 10 mikrovatų į kvadratinį centimetrą. Buvę ministrai R. Šalaševičiūtė ir A. Veryga Lietuvoje tą leistiną normą padidino iki 1000 mikrovatų į kvadratinį centimetrą, taip sveikatos ministrai patys paskelbė karą žmonių sveikatai! Dabar jie žmonių „sveikata“ rūpinasi Seime!

      • Iš kur Jūs žinote, kad nesupratau Servanteso minties? Kodėl reikia demonstruoti tokią aroganciją, manant, kad visi kvailiai?

        • Atsiprašau, pone Petrai, jei kažkuo įžeidžiau. Tikrai nelaikau jokių žmonių kvailiais.

  1. Pagarba gerb. profesoriaus pozicijai: žinoms, išminčiai, geriems nesavanaudiškiems ketinimams – cogito ergo sum. Bet gyvenimas nestovi vietoje ir, nors dar iki šiol nepaneigta, kad 2×2=4, bet su laiku klausimų tik daugėja ir jų daug daugiau, negu atsakymų (kurie, beje, kinta laikui bėgant).. Pradedant kad ir ,,nekaltu” prasidėjimu (kas galėtų paneigti?) su pasekmėm – kryžiaus žygiai prieš ,,pagonis”, inkvizicija ir prieš ,,savus”, apgailėtina moterų vieta, paiderastia (buvo norma ir tampa norma?), kt. bažnyčios skandalai.. ir baigiant ,,cuius regio, eius religijo” – aksioma nuo seniausių laikų. O gal profesorius panagrinėtų ne teiginius apie karvių pirstelėjimo įtaką GLOBALINIAM ATŠILIMUI, grėsmę gamtai, gyvybei, sveikatai, bet pvz kasybos, farmacijos, aviacijos, karo pramonės padarinių indėlį – kiek? kur? kodėl? nuolatos? vyksta karinių konfliktų? Ar ne didžiai civilizuotos, ,,tikiu mokslu” šalys tuo pasirūpina, gaudamos milžiniškus pelnus? Klausimų apie viską (ir nutylimų) – daugybė, tai gal iki šiol teisus Sokratas – ,,žinau, kad nieko nežinau”?

    • Apie apie 5G tikriausiai skaitė daugiau už mane, bet aš rašiau apie mikrobanginės spinduliuotės žalą žmonėms. Esmė yra ne 5G, 6G ir t.t. Gerai, kad atsiranda naujos tobulesnės ryšių kartos. Blogai, kad didinama elektromagnetinė tarša. Ar jums priimtina būtų, jei sveikatos apsaugos ministras padidintų leistiną chemikalų maiste normą 100 kartų, leistiną arseno kiekio vandenyje normą 100 kartų, leistiną jonizuojančios spinduliuotės apšvitos normą 100 kartų? Tas pats su nejonizuojančiaja spinduliuote, kuri, kaip rašiau, tūkstančiuose mokslinių straipsnių įrodyta esanti tokia pat žalinga.





  2. Ačiū akademikui už tai, kad priminė bazinius mokslo teiginius. Tik gal verta priminti ir tai, kad COVID-19 epidemijos metu kai kurios verslo kompanijos milžiniškais kiekiais platino ir nepatikrintas skiepų priemones, ardžiusias natūralų organizmo gebėjimą apsiginti. Ir dar: kuo blogi lietuviški žodžiai: „skiepas” ir „skiepijimas”, kad vietoje jų brukame svetimžodžius „vakcina” ir „vakcinavimas”?

Komentarai nepriimami.

Reklama

Susiję straipsniai

Ar narcisistinė liuteronybės etika leidžia meluoti?

Edvardas Čiuldė Neturiu muzikinės klausos, nesu melomanas, o į Dainų šventės renginius pasižiūrėti, kaip ten viskas vyksta iš vidaus,...

Prieš 70 metų nužudytas Lietuvos partizanų vadas Jonas Žemaitis-Vytautas

2024 m. minime 80-ąsias partizaninio karo pradžios metines ir Lietuvos partizanų vado Jono Žemaičio-Vytauto 115-ąsias gimimo bei lapkričio...

Audrius Bačiulis. JAV: norint atkurti normalią diplomatinę tarnybą, reikia mesti iš darbo ištisais departamentais

Kai kitą kartą matydami JAV nusikalstamą neveiklumą užsienio politikoje užsiduosit klausimu: „Viešpatie, na kodėl jie taip, nejau nesupranta,...

Vilniaus senajame teatre vykdomi nusikaltimai: smulkūs, vedybiniai

Vilniaus senajame teatre lapkričio 29 d. įvyks Raimundo Banionio režisuoto spektaklio „Smulkūs vedybiniai nusikaltimai“ (pagal to paties pavadinimo...