2024-11-25, Pirmadienis

Jonas Grigas. Kodėl protingi žmonės nori mažiau bendrauti?

Prof. Jonas Grigas

Praeitame straipsnelyje rašiau, kaip elgiasi protingi žmonės. O štai žurnalas „British Journal of Psychology“ taip pat rašo, kad protingi (aukštesnio sąmoningumo) žmonės vengia kitų žmonių kompanijos. Jie vertina savo laiką. Jie linksminasi ir mėgaujasi savo draugijoje. Jie naudoja savo laiką informacijos apmąstymui, apdorojimui ir savo psichinių baterijų įkrovimui. Jų vienatvė yra galimybė netrukdomai pasinerti į savo mintis ir idėjas. Ji suteikia jiems erdvės tenkinti asmeninius pomėgius, kurie skatina jų mintis.

Nereikšmingi pokalbiai juos vargina. Jiems įžymybių apkalbos atrodo kaip brangios smegenų galios švaistymas. Jie trokšta prasmingų pokalbių, kurie meta iššūkį jų intelektui ir praplečia žinias. Paviršutiniški pokalbiai juos išsekina. Jiems labiau patinka vienas gilus pokalbis nei dvidešimt paviršutiniškų.

Jie išrankūs socialiniam ratui. Draugystėje jie renkasi kokybę prieš kiekybę, pirmenybę teikdami bendraminčių grupei.

Jų protas nuolat užimtas idėjomis. Jiems sunku socialiai bendrauti. Socialinėse situacijose jie atrodo išsiblaškę arba nuošalūs, nes jų smegenys yra užimtos sudėtingų minčių apdorojimu.

Jie turi daugybę pomėgių. Jiems reikia laiko ir susikaupimo. Nesvarbu, ar tai skaitymas, rašymas, ar eksperimentavimas, jie teikia pirmenybę dalykams, kurie maitina jų intelektą.

Jie efektyviai naudoja savo laiką ir energiją. Jie mano, kad bendravimas yra neefektyvus išteklių naudojimas.

Dažnai jų idėjos, humoras ar požiūriai nesuprantami. Kvaili pokalbiai vargina. Jie nusprendžia mažiau bendrauti, kad išvengtų tokių situacijų.

Jiems patogi vienatvė. Skirtingai nuo daugelio žmonių, jiems vienatvė yra produktyvi. Jie nejaučia poreikio nuolat apsupti save žmonėmis, kad jaustųsi pilnaverčiai.

Nors kitiems žmonėms patinka triukšmingi vakarėliai ar barai, jiems patinka ramiai diskutuoti, pavyzdžiui, apie fiziką ar filosofiją. Kadangi jiems patinkami dalykai skiriasi nuo kitų žmonių pomėgių, jie gali visai nebendrauti.

Jie dažnai pasinėrę į darbą. Nesvarbu, ar tai būtų tyrimai, knygos rašymas, ar programinės įrangos kūrimas, šios pastangos reikalauja ilgų valandų sutelkto dėmesio. Jų atsidavimas palieka mažai laiko ir energijos bendravimui.

Jiems socialinės normos gali atrodyti nelogiškos. Tačiau jie stengiasi prisitaikyti prie jų, nors jos nėra prasmingos.

Jie linkę daug mąstyti. Jie analizuoja situacijas iš įvairių pusių. Tai tinka sprendžiant problemas, bet netinka pernelyg apmąstant socialinę sąveiką.

Jie dažnai turi netradicinių interesų. Temos, kurios juos žavi, gali būti svetimos kitiems. Jų diskusijos gali suktis apie kvantinę fiziką ar filosofiją – dalykus, kurie neįdomūs kitiems žmonėms. Dėl didžiulio interesų neatitikimo yra sunkiau rasti pašnekovus.

Jie vertina savo psichinę energiją. Ją jie laiko brangiu ištekliu. Jie atsargiai išleidžia šią energiją ir skiria dalykams, kurie jiems atrodo intelektualiai skatinantys. Bendravimas su žmonėmis, su kuriais jie nesusiję intelektualiai, atrodo kaip šio resurso švaistymas.

Jie dažnai būna intravertai, nes tarp intelekto ir intravertiškumo yra ryšys. Intravertus sekina socialinis bendravimas, jiems reikia laiko pabūti vieniems, kad galėtų pasikrauti.

Jie stengiasi mokytis ir tobulėti. Jie teikia pirmenybę veiklai, prisidedančiai prie jų asmeninio augimo, pavyzdžiui, skaitymui, kursų lankymui ar naujų įgūdžių praktikavimui, o ne socialiniam bendravimui. Todėl pamiršta skirti laiko kitiems žmonėms.

Jie jautrūs aplinkos dirgikliams. Perpildytos, triukšmingos socialinės aplinkos jiems sunkios dėl jautrios nervų sistemos. Norėdami apsisaugoti nuo jausmų perkrovos, jie renkasi ramią aplinką ir rečiau bendrauja.

Nuotraukoje ramybė ir vienatvė miškais apsuptoje sodyboje Dzūkijoje.

14 KOMENTARAI

  1. Nesiekiu nei pasipuikuoti nei Tamstai ką prikišti.
    Siekiu pažinti Materijos, Pasaulio subtilybes kitu būdu nei CERN’e, ar moderniose tyrimų laboratorijose…

    • Kažin kodėl šis mano komentaras ,,įkrito” kitoje vietoje?
      Tarkim, pasitaiko.

    • Esate protingas žmogus, kodėl save nužeminote iki daikto ir norite, kad bendrautume kaip su daiktu.

      • Malonu skaityti Jūsų atgarsius. Ačiū.
        Tik apie ‘daiktiškumą’ nesupratau.
        Spėju, kad čia dėl mano pseudonimo (nick’o) – Stiklo Valytuvas.
        Tiesos.lt portale manęs netenkino tenykščiai minčių kratiniai, tad pagal principą, ‘kas jeigu ne aš, ir kada jeigu ne dabar’, pradėjau siekti tvarkingos minčių rikiuotės… o dėl pseudonimo, tai…
        Dabar visi vienaip ar kitaip naudojasi automobiliais…, na, ir… stiklo valytuvais…
        Man nėra svarbus viešas pripažinimas, bet mintis kurias ištransliuoju, sieku kad įsišaknytų…
        Visada kai jungiamas automobilio stiklo valytuvas (valant namų langus…), kai prieš akis šmėžuoja stiklo valytuvas kaip hipnotizuotojo švytuojantis laikrodis, iš pasamonės gelmių neišvengiamai iškyla ir mano skaitytos mintys… (Tampu neužmirštamu klasiku.)
        Be to, stiklo valytuvas, nekuria naujo pasaulio, nekelia revoliucijų…, o TIK pagerina matomumą ir regimo vaizdo aiškumą (atlieka švietėjišką funkciją).

        • Pritariu, kad stiklo valytuvas labai naudingas. Bet vis tiek nesuprantu, kam save slėpti po pseudonimu?

  2. Klausimas bitininkui J. Grigui.
    Bičių motina, kaip žinia nei nektaro, nei žiedadulkių… nerenka!
    Kaip perduodama evoliucinė informacija iš lauko bičių apeinant (bičių perus maitinančias) vidaus bites?
    Pavieniai atvėjai, kai sutrinka vidaus ir lauko bičių tarpusavio balansas, čia statistinės reikšmės neturi.
    Ačiū.

    • Nelabai supratau klausimą. Bitės pasiskirstę darbais – vienos žvalgo, ieško žiedų, kitos – neša medų, dar kitos neša vandenį, dar kitos saugo avilį, jaunos bitės maitina perus ir t.t. Motinėlė feromonais viskam vadovauja ir deda kiaušinėlius. Evoliucinė informacija perduodama genetika panašiai, kaip žmonėms, gyvūnams, paukščiams ir t.t.

      • ,,Vieno lizdo” biologiniai individai, kad ir kokie panašūs ir artimi bebūtų, vistiek nėra identiški.
        Bet koks biologinis individas gyvenamoje aplinkoje maitinasi ir dauginasi.
        Maitinantis tenka išnaudoti visus individualius privalumus… Geriau prisitaiko, išgyvena ir gimdo palikuonis geriau prisitaikę… Tai biologinė atranka… (Darvinizmas.)
        Tas (geresnis) prisitaikymas siejasi su paveldėta genetine informacija.
        Bet.
        Evoliucionistai linkę nutylėti, ypač kalbant apie bites, kad ne tik prigimtinė genetika, bet ir gyvenimiškos aplinkybės smarkiai įtakoja būsimų palikuonių genetiką!
        Bičių motina nerinkdama nektaro(!) (bitės renka nektarą, ne medų) ir t.t. neįgyja tokios patirtinės informacijos… neįgyta patirtinė informacija ,,nenusėda” DNR struktūroje ir suprantama, neperduodama palikuonims.
        Lauko bitės turėdamos patirtinę informaciją nemaitina motinos, nemaitina perų ir neperduoda patirties palikuonims per genetiką! Reiškia kelias evoliucijai suvaržytas iki minimumo (tik motinos DNR*)? Buvo skelbta informacija kad bičių (gal bitinių šeimos individų?) pasaulyje priskaičiuojama apie 50 000 rūšių (rasių?).
        Ir tai dar neviskas.
        Dar nuo mokyklos suolo prisimename akių ir plaukų spalvos priklausomumą pagal motiną ir tėvą… Veisliniame bičių reikale, taip pat žiūrima motinos ir tranų…
        Vai – vai.
        Visi šie ,,genetikai” kažkaip pamiršta (hmmm?), kad moteriškos lyties individai NĖRA savo vaikų biologinės – genetinės motinos !!! Paaiškinu, patinai gamina spermą ir yra savo vaikų tėvai, o patelės jau gimsta su konkrečiais dar neapvaisintais kiaušinėliais – taip vadinamos patelės yra tik kiaušinėlių ir apvaisintų kiaušinėlių nešiotojos, bet ne genetinės motinos! Kiaušinėliai patelėse yra ,,senelės” DNR…
        Tai dar labiau apsunkina paveldimumą, ir ne tik bičių. Tai kur kas sudėtingesnė evoliucija nei primityviai teigiama…
        Hipotetinis Einšteino klausimas, ar sūnus gali užmušti savo senelį, vis labiau jaukia supratimą apie evoliuciją… Vis labiau artėjame prie neišvengiamo pripažinimo, kad tikroji evoliucija vyksta taip vadinamame metafiziniame pasaulyje… o šitame pasaulyje tik evoliuciniai ,,atgarsiai”…

        Ir dar…
        … sodininkas skiepija vaismedį…
        Įskiepyto vaismedžio syvai(?) (gal ne tik syvai, a?!) maitina prigijusią kito vaismedžio (DNR) šakelę… Jokios (natūralios) darvinistinės atrankos !!! O rezultatas?!
        DNR-1 + DNR-2 = DNR-3.
        Jokių modernių genetinių manipuliacijų, o genetika nauja (kita).

        Tai mano autorystė!
        Tai mano autorinės teisės!
        Ačiū.

        • Šaunu. Ačiū už puikų komentarą. Aš taip giliai neišmanau nei apie bites, nei apie genetiką.

  3. Kas tie protingi žmonės, jei nesugeba iš šešių atimti tris, baigę aukštus mokslus ir su deliais jų laipsniais?

    • Turėjo būti „su dideliais jų laipsniais”, dovanokit. Mano PC tupi labai gudrus įlindęs kagebistas, todėl be klaidų parašyt man neįmanoma. Gal Jurgis, nežinau kas tokis.





  4. ,,… jiems patinka ramiai diskutuoti, pavyzdžiui, apie fiziką ar filosofiją. Kadangi jiems patinkami dalykai skiriasi nuo kitų žmonių pomėgių…”

    ,,Jų atsidavimas palieka mažai laiko ir energijos bendravimui.”

    ,,Jiems socialinės normos gali atrodyti nelogiškos.”

    ,,Jie linkę daug mąstyti. Jie analizuoja situacijas iš įvairių pusių. Tai tinka sprendžiant problemas, bet netinka pernelyg apmąstant socialinę sąveiką.”

    ,,Jie dažnai turi netradicinių interesų. Temos, kurios juos žavi, gali būti svetimos kitiems. Jų diskusijos gali suktis apie kvantinę fiziką ar filosofiją – dalykus, kurie neįdomūs kitiems žmonėms. Dėl didžiulio interesų neatitikimo yra sunkiau rasti pašnekovus.”

    —————

    Tarybinis akademikas Čiževskis prie Stalino sėdėjo kalėjime už tai kad 1917 metų audringus įvykius Rusijoje susiejo su Saulės aktyvumu, tai yra sumenkino proletariato reikšmę…

    O dabartiniai audringi įvykiai baltųjų rasės ir visos žmonijos plotmėje ar nesietini su mokslui dar beveik nepažintais gamtos/pasaulio procesais… (Pvz., tamsioji materija, tamsioji energija.)
    Laisva valia, arba žmogaus teisė į saviraišką…
    Ar ‘laisva valia’ nėra saviapgaulė?
    Ar ta/tokia ‘saviapgaulė’ nėra Didingo Technologinio Proceso sudėtinė dalis?

    Toliau, dar ,,gražiau”.
    Žmogus yra atomų rinkinys(?).
    Kokia jėga apsprendžia ,,rinkinio” sruktūrą, faktūtą, dinamiką, sąveiką su kitais ,,rinkiniais” (ir ne tik žmogiško pavidalo rinkiniais…)?

    Uoga ant torto.
    Atomų nėrą! Tai tik žmogiška samprata.
    Kas tada yra?
    Yra… bangos…
    Kas generuoja tas bangas iš kurių susideda elektromagnetinės bangos (matoma šviesa, radio bangos…)?
    Bangos (subtilios) kuria ,,apčiuopiamas” bangas…
    ,,Bangavimas” visais lygiais, visom kryptym… kuria grubią materiją… žmogų… su tariamu pasirinkimo algoritmu…
    Juk tai technologinis procesas…
    Ar tokiame kontekste yra ,,individo” sąmonė, jo gyvemimas ir gyvenimo prasmė?!

    Einantis žmogus yra subtilių bangų… atomų rinkinys… grubi materija… iš po kurio batų dėl materijos trinties į materiją generuojasi ir sklinda šiluma (infraraudonieji spinduliai)…
    Kuom tai (ne)panašu į gyvatę ryjančią savo uodegą?

    P.S. Šviesoforas reguliuoja eismą sankryžoje.
    Kas reguliuoja susikertančius šviesos srautus, neskaitant bangų linkimo, lūžimo ir atsispindėjimo?
    Kaip gilus triušio urvas, oi, bangų fraktališkumas?!

    Astronomijos mylėtojo Keplerio klausimui, kodėl naktį tamsu?, atsakyti prireikė 300 metų, mokslo ir technologijų pažangos, bei Hablo įžvalgų…

    Kiek ir ko prireiks, kad būtų atsakyta į mano klausimus.

Komentarai nepriimami.

Reklama

Susiję straipsniai

Lenkijos konservatyvioji opozicinė partija kandidatu į prezidentus iškėlė istoriką

Varšuva, Lenkija (AP). Lenkijos konservatyvioji partija „Įstatymas ir teisingumas“, kuri mėgina susigrąžinti praėjusiais metais prarastą valdžią, sekmadienį savo...

Karas Ukrainoje. Tūkstantis šeštoji (lapkričio 25) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Ukrainos pajėgos surengė eilę smūgių Bryansk, Kaluga ir Kursk srityse. Pastarojoje ATACMS raketomis atakuotas Khalino...

Paryžiuje atidengtas Lietuvos partizanų vado J. Lukšos-Daumanto atminimo ženklas

Lapkričio 23 d. minint Lietuvos kariuomenės dieną buvo atidengta vieno žymiausio Lietuvos partizano Juozo Lukšos atminimo lentelė jo...

Edvardas Čiuldė. Kas čia yra Vingių Jonas, o kas – sofistai?

Jeigu labai norisi, su pritemtos vaizduotės pagalba Remigijų Žemaitaitį galima pavadinti Vingių Jonu, tačiau net ir labai norint,...