2025-01-15, Trečiadienis
Naujienlaiškis

Jonas Grigas. Kodėl tikime melu?

Mano jau tingiose smegenyse knibždantys minčių vikšrai primena, kad nuo senovės žmonės vieni kitiems meluoja dėl bausmės vengimo, atlygio ar naudos slėpimo, savisaugos, privatumo išlaikymo, gėdos vengimo, mandagumo ir kt.

Prof. Jonas Grigas

Meluoja kai kurie besiveržiantys į merus, Seimą ir prezidentūrą. Įžūliausiai visam pasauliui meluoja rusų specoperatorius Ukrainoje Putinas ir jo melo ministras Lavrovas. Dar Platonas sakė, kad niekas nėra taip nekenčiamas, kaip sakantis tiesą. Bet kodėl dalis žmonių tiki melu?

Priežastis glūdi mūsų ego. Mes manome, kad kritiškai mąstome ir esame atsparūs dezinformacijai. Tačiau iš tikrųjų esame iš anksto nusiteikę tikėti netikrais dalykais. Mes linkę tikėti melu.

Skaitmeniniame amžiuje teisinga ir klaidinga informacija greit plinta. Ta pati technologija, kuri suteikia prieigą prie viso pasaulio duomenų, gali iškreipti tiesą ir normalizuoti melą. Socialinė žiniasklaida (internetinis turinys, kurį interneto naudotojai kuria lengvai prieinamomis technologijomis, leidžiančiomis paprastai sukurti, patalpinti ir paskleisti informaciją) manipuliuoja žmonių elgesiu.

Nuo pat socialinės žiniasklaidos atsiradimo jos valdovai suprato, kaip ją panaudoti žmonijai valdyti, paveikti rinkimų rezultatus. Todėl rinkimai tiek daug ir kainuoja. Buvo įkurtos naujienų agentūros tariamam visuomenės informavimui, tačiau jų tikslas buvo nukreipti pasaulį į visiškos apgaulės bedugnę.

Dezinformacija plūsta socialinėje žiniasklaidoje. Jei žmogaus smegenys būtų atsparios dezinformacijai, tai nebūtų problema. Galėtume atskirti tiesą nuo melo priimant teisingus sprendimus.

Tačiau žmogaus smegenys yra labai jautrios dezinformacijai. Esame linkę tikėti melu, kuris gali būti labai destruktyvus mūsų gyvenime.

Tai kodėl mūsų smegenys tiki melu? Kodėl negalime atskirti tikro fakto nuo akivaizdaus melo? Vyrauja supratimas, kad dėl mūsų psichologinių paklaidų esame pažeidžiami melo ir net norėdami negalime juo netikėti.

Iš dalies tai paaiškina iliuzinės tiesos efektas, t. y. žinomumą ir supratimo lengvumą laikome tiesa. Tai reiškia, kad kuo dažniau kartojamas teiginys, tuo didesnė tikimybė patikėti, jog tai tiesa, nepaisant to, ar tai melas, ar tikras faktas.

Kasdieniame gyvenime tai ne visada žalinga: didžioji dauguma žinių yra teisingos. Tačiau socialinėje žiniasklaidoje žmonės kartojimą naudoja skleisti melui. Mes linkę tikėti viskuo, ką dažnai matome ir girdime per radiją, televiziją ar internete.

Kitas dalykas, kodėl tikime melu, yra patvirtinimo šališkumas. Tai tendencija ieškoti informacijos, kuri atitinka ir patvirtina tai, kuo mes jau tikime arba žinome. To pasekmė yra ta, kad kai tikime vienu melu, patikėsime ir kitais melais, kurie jį patvirtina. Patvirtinimo šališkumas yra gerai dokumentuotas ir tai viena iš priežasčių, kodėl kritinis mąstymas dingsta socialinėje žiniasklaidoje.

Dar blogiau yra tai, kad mūsų smegenys yra taip sukurtos, jog labai sunku ištaisyti dezinformaciją, net kai apie ją sužinome.

Yra tyrimų, kurie atskleidė, kad klaidinga informacija ir melas daro įtaką mūsų mąstymui. Klaidingą informaciją sunku ištaisyti, nes ištaisius melą, jis nepašalinamas iš mūsų atminties, ji pasilieka mūsų atmintyje ir ją prisimename. Ji įtraukiama į mūsų tapatybę ir įsitikinimų sistemą.

Mūsų psichika palaiko mūsų supratimą apie supantį pasaulį ir sunku pašalinti dalį to supratimo. Tai kaip kovoti su polinkiu tikėti melu, kai jis taip giliai įsišaknijęs? Bandoma išmokyti smegenis atpažinti dezinformaciją. Viename tyrime vaizdo įrašų apie manipuliavimo metodus žiūrėjimas padėjo dalyviams skeptiškai vertinti melus.

Bet geriausias būdas apsisaugoti nuo dezinformacijos yra tiesiog klausti savęs, ar tai, ką matote socialinėje žiniasklaidoje, televizijoje ar skaitote spaudoje, yra tiesa?

Nustatyta, kad žmonės, vertintys informacijos tikslumą, mažiau linkę dalytis dezinformacija. Niekas nėra apsaugotas nuo dezinformacijos, tačiau turėdami daugiau žinių, galime sumažinti jos poveikį.

Žmonių mulkinimas yra labai paveikus. Tai rodo ir minios jaunimo, plūstančios į rusų atlikėjų koncertus.

Dar Markas Tvenas rašė, kad žmones lengviau apmulkinti nei įtikinti, kad jie yra apmulkinti. Nepaisant ilgo mulkinimo, sugebėjome atkurti Nepriklausomybę.

9 KOMENTARAI

    • Tur būt nesidomėjote šventųjų gyvenimais.. Nors jų istorijos daugumoje išgalvotos ar prikurtos, bet visa tai jiems ir suteikia ,,faktinio šventojo” statusą. Taip kad dar turite šansų tapti šventąja Onute, nežiūrint kokią nuodėmių kuprą per gyvenimą užsiauginot.

      • Oi ačiū už tokią paguodą, bet tapti šventąja tikrai nesiruošiu. Be šansų. Aš, kaip ir visi, turiu saldžių ir karčių nuodėmių rinkinuką, bet jis dar manęs prie žemės nelenkia. Mano pastabėlė straipsnio autoriui buvo lengva ironija. Netikiu švariomis plunksnomis.

  1. Informacijos suvokimas yra susijęs ir su žmogaus išprusimu, bendruoju išsilavinimu. Pirmas žinias apie pasaulį, žmogų ir jo elgseną gauname šeimoje. Doroje darnioje šeimoje žmogus įgyja supratimą apie tai, kas gera ir kas nedora. Ne veltui sakoma, kad vaikas tėvams visada lieka vaiku. Seniai nebeturiu tėvų dabartinėje tikrovėje, bet tai, kas jų įdiegta, skamba širdyje iki šiol. Didžiausiais autoritetais išliko ir seneliai: jų gerumas, darbštumas, sumanumas ir pagarba tiesai. Seniai nebėra ir pirmųjų Mokytojų, bet tai, ką jie teigė apie tautą, tėvus, kultūrą, mokslą, neprarado vertės. Visa tai ir sudaro elgsenos stuburą. Baisu, jei žmogus šeimoje, giminėje ir mokykloje to negavo, jei jam reikia aiškintis, ar verta gerbti kitą žmogų, veidaknygės tekstuose.

    • Puikiai parašyta. Tą patį galėčiau pakartoti apie save. Visa, ką turiu geriausia, paveldėjau iš dorai gyvenusių tėvų ir senelių. Bet dabar kai kurios partijos propaguoja šeimų ardymą, vaikai auga be vieno ar abiejų tėvų. O juk vaikas formuojasi ankstyvoje vaikystėje. Kokias kartas išaugins Laisvės ir kitos partijos?

        • Nuo tada, kai žmonės suprato, kad reikia priklausyti kokiai nors klikai, jei nori įgyti turto ir galios. Apie tai prieš 200 metų rašė Stendalis knygoje „Raudona ir juoda”.

          • ,,Partijos propaguoja šeimų ardymą” ,,Vaikai auga be vieno ar dviejų tėvų”. Įdomu, ar Jūsų aplinkos žmonės skyrėsi dėl partijų įtakos? Ar sovietmečiu žmonės nesiskyrė? Ar prieš kelis šimtus metų nebuvo nesantuokinių vaikų? Šeimos išyra dėl kitų dalykų: skirtingų požiūrių, neištikimybės, susvetimėjimo, charakterių skirtumų, smurto ir t.t.

  2. Taip, melo pasekmės žmogaus organizmui yra baisios. O žmonės meluoja dėl Adomo šėtoniškos prigimties. Jis pasirinko šėtoną savo dievu; juk Biblijoje aiškiai parašyta, kad šėtonas yra melo tėvas. Netikintis Dievą žmogelis visada meluos, tai įrašyta jo kiekvienoje ląstelėje, todėl jam reikalingas jo nuodėmių iš velnio Atpirkėjas, kitaip žmogelis dėl vieno melo po mirties , laikui atėjus, stos prieš Dievą Jėzų Kristų Baltojo sosto teisme ir bus nusiųstas tiesiai į Ugnies ežerą, degantį siera, leisti visą amžinybę. Skaitykime Bibliją- ten viskas surašyta, kaip turime gyventi, kad patektume į Dangų, pas savo Tėvą. Daugeliui tai kvailystė…Tegul.

Komentarai nepriimami.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Darius Kuolys. Kaip LRT cenzūruoja „The New York Times“ 

  Šiandien LRT portalas lietuviams atpasakoja vakar dienraštyje „The New York Times“ paskelbtą straipsnį apie Rusijos žvalgybos rengtas diversijas...

Krescencijus Stoškus. Gal Kondratovičius su valstybine kalba iš viso mažai turėjo reikalų

Šio ryto „Aktualioji studija“ (LRT): pokalbis su Vidaus reikalų ministru V. Kondratovičiumi, kurio tėvai ir seneliai gyveno Lietuvoje,...

Karas Ukrainoje. Tūkstantis penkiasdešimt septintoji (sausio 15) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Į Tėvynę grįžo rusijos nelaisvėje laikyti 25 Ukrainos kariai ir civiliai. Ukrainos prezidentas V. Zelenskyi Lenkijos...

Tokius veiksmus galima traktuoti kaip svetimųjų inspiruotą priešišką mūsų šaliai veiklą

Sausio 12 d. paminėjome Vyčio apygardos partizanų mūšio su sovietų okupantais ir kario savanorio plk. Juozo Krikštaponio, Lietuvos...