Mokslas vis giliau skverbiasi į Visatos paslaptis. Viena jų yra Visatos gimimas. Kaip atrodė tik ką sprogusi Visata?
Šią paslaptį atskleidė fizikai CERN‘e Didžiuoju dalelių greitintuvu. Jie gavo medžiagos fazę – kvarkų ir gliuonų plazmą, kuri turėjo atsirasti po Visatos Didžiojo Sprogimo.
Gauta medžiaga egzistavo tik sekundės dalis, bet mokslininkai spėjo ištirti jos savybes, kokios buvo sunkiai įsivaizduojamoje temperatūroje gimstant Visatai.
Ta medžiaga buvo skysta kvarkų ir gliuonų plazma (teigiamų ir neigiamų dalelių mišinys).
Kvarkai yra elementariosios dalelės, kurios stipriąja sąveika tarpininkaujant bemasėms dalelėms gliuonams sujungia protonus ir neutronus atomų branduoliuose.
Švino atomų, įgreitintų beveik iki šviesos greičio, tarpusavio smūgiai greitintuve sukūrė temperatūrą, 100 000 kartų didesnę nei Saulės centre. Tokioje temperatūroje protonai ir neutronai suskyla į kvarkų ir gliuonų plazmą. Ši plazma rodė visas takaus kūno (skysčio) savybes, panašias į vandens!
Taigi, iškart po Didžiojo sprogimo ankstyvoji Visata buvo sudaryta iš labai didelio tankio karštos kvarkų ir gliuonų „sriubos“. Po kelių mikrosekundžių ji atšalo ir kūrė medžiagos statybines plytas, kurios dabar sudaro Visatą.
Medžiagų, kurios mus supa dabar, savybės labai skiriasi nuo kvarkų ir gliuonų „sriubos“ savybių. Pavyzdžiui, vandenį sudaro daug didesni deguonies ir vandenilio atomai ir jų molekulės už primityvias kvarkų ir gliuonų daleles, ir sujungti šie vandens atomai ir molekulės daug silpnesnėmis ryšio jėgomis. Nepaisant šių skirtumų, kvarkų ir gliuonų „sriubos“ savybės tekėti labai panašios į skysčių.
Šie rezultatai iliustruoja fizikos galią pažinti pasaulį ir kaip toli nuėjo mokslas per paskutinį šimtmetį. Sukurta kvantinės chromodinamikos teorija aprašo galingas sąveikos jėgas tarp kvarkų ir gliuonų.
Stebina jų panašumas su skysčių dinamika. Tolimesni tyrimai parodys, kaip kvarkai ir gliuonai susiorganizuoja į protonus ir neutronus (arba į kitas mums nepažįstamas daleles, kurios sudaro tamsiąją Visatos medžiagą), galbūt sąlygoję ypač greitą Visatos plėtimąsi (kosminę infliaciją) po Didžiojo Sprogimo.