2025-01-09, Ketvirtadienis
Naujienlaiškis

Jonas Grigas. Kokiais NASA išradimais naudojamės kasdien


JAV kosmoso agentūra NASA nuo pat įkūrimo 1958 m. sukūrė daug technologijų ne tik kosmoso tyrinėjimui, bet ir žemiškiesiems reikalams.

Aštuntajame dešimtmetyje NASA reikėjo mažo, lengvo ir su savo maitinimo šaltiniu įrenginio dulkėms surinkti nuo Mėnulio paviršiaus. Ji pasamdė Black & Decker įmonę, kuri sukūrė vakuuminį dulkių siurblį.

NASA sukūrė nerasojančią stiklo dangą iš skysto ploviklio, dejonizuoto vandens ir ugniai atsparios alyvos tirpalo, kuri vėliau pritaikyta slidinėjimo akiniams, automobilių stiklams ir kitur.

NASA sukūrė maisto džiovinimo šalčiu technologiją, tinkamą ilgoms Apollo misijoms. Maistas kepamas, užšaldomas ir lėtai kaitinamas vakuume, kad pasišalintų ledas. Jis išlaiko 98 proc. savo maistinės vertės ir tik 20 proc. pradinio svorio.
Sportiniai drabužiai yra gaminami taikant aušinimo sistemos technologiją, kuri buvo sukurta siekiant apsaugoti astronautus nuo nesvetingos kosmoso aplinkos.

Ausų termometruose, kuriuos naudoja sergančių kūdikių ir mažų vaikų tėvai, naudojama infraraudonųjų spindulių technologija, kurią išrado NASA.

Temper putos, žinomos kaip atminties putos, buvo sukurtos kaip paminkštinimas, siekiant pagerinti oro linijų keleivių apsaugą avarijų metu. Dabar jas galima rasti visur – nuo čiužinių iki parko atrakcionų ir žirgų balnų.

Aštuntajame dešimtmetyje NASA sukūrė būdą plonai plastikinei dangai uždėti ant erdvėlaivio. Ji pasirodė įbrėžimams atspari kosminių šalmų skydelių danga. Ši technologija buvo pritaikyta plastikiniams lęšiams.

Apollo 14 misijai 1971 m. NASA sukūrė nešiojamą darbastalį ant ratų su guminėmis padangomis, tinkančiomis -126°C temperatūrai. Iš tos pačios medžiagos pradėjo gaminti automobiliams skirtas žiemines padangas.

NASA sukūrė naują požiūrį į fasuotų maisto produktų kokybės kontrolę. Vėliau jis tapo pramonės standartu visame pasaulyje.

Aliuminio Mylar antklodes kūno temperatūrai reguliuoti NASA sukūrė erdvėlaivių ir astronautų apsaugai nuo ekstremalių temperatūros kritimų. Šiandien jų galite rasti daugelyje skubios pagalbos rinkinių.

Žmonės, sergantys cukriniu diabetu, gali padėkoti NASA už insulino pompą. Jie sukūrė prietaisą, kuris gali stebėti žmogaus cukraus kiekį kraujyje ir siųsti signalus, kad prireikus būtų įleistas insulinas į organizmą.

Dešimtajame dešimtmetyje NASA sukūrė mažą fotokamerą erdvėlaiviams. Ši technologija dabar naudojama mūsų telefonuose.

NASA sukurtos termoelektrinės ledo šalinimo sistemos dabar apsaugo lėktuvus nuo apledėjimo.

Devintajame dešimtmetyje NASA mokslininkai sukūrė suvirinimo akinius, sugeriančius, filtruojančius ir išsklaidančius intensyvią šviesą. Vėliau tą pačią technologiją panaudojo akiniams nuo saulės, ir taip atsirado ultravioletinius spindulius blokuojantys akiniai nuo saulės.

NASA pirmą kartą išbandė mikrodumblius kaip maistinę medžiagą ilgalaikėms kelionėms į kosmosą. Dabar jie yra daugiau nei 90 proc. parduodamų mišinių kūdikiams.

Nematomos petnešos gaminamos naudojant skaidrų polikristalinį aliuminio oksidą, kurį NASA sukūrė šilumą skleidžiančioms raketoms sekti.

NASA 60-ųjų pradžioje sukūrė elektrolitinį sidabro jonizatorių, skirtą astronautų geriamam vandeniui išvalyti. Dabar jis naudojamas baseinams valyti.

Siekdama išvengti orlaivių avarijų ant šlapių kilimo ir tūpimo takų, NASA sukūrė betono griovelių techniką. Dabar ji naudojama ir greitkeliuose.

NASA inžinierius M. Frankas Rudy užpatentavo gumos pūtimo technologiją, skirtą kosminiams kostiumams, kurią vėliau Nike panaudojo savo sportbačiuose.

NASA 60-aisiais sukūrė kompiuterinę pelę, kad kompiuteriai būtų interaktyvesni ir vartotojai galėtų manipuliuoti duomenimis ekrane.

NASA sukūrė antikorozinę dangą, kad kosminė įranga atlaikytų raketų išmetamųjų dujų karštį ir žemą kosmoso temperatūrą.

Slidinėjimo batai naudoja skafandrų sujungimams naudojamą technologiją.

Aliuminizuota polimerinė blizgi plėvelė, sukurta komandinių modulių nuo saulės spinduliuotės ir erdvės temperatūros izoliavimui, dabar naudojama namuose ir komerciniuose pastatuose.

Jei naudojatės saulės energijos elementais, už mažesnes energijos sąskaitas turite dėkoti NASA, kuri kartu su „SunPower Corporation“ sukūrė didelio našumo nebrangius energijos elementus nuotoliniu būdu valdomų orlaivių maitinimui.
NASA sukūrė belaides ausines astronautų bendravimui laisvų rankų įranga ir be laidų.

Pagal „Stars Insider“.

1 KOMENTARAS

  1. ,,Stebėdamas šį stebuklą – dangų, pažink pats save”, – skatino B. Paskalis.

Komentarai nepriimami.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Karas Ukrainoje. Tūkstantis penkiasdešimtoji (sausio 8) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Šią naktį ukrainiečiai surengė intensyvius dronų smūgius agresoriaus teritorijoje. Rusai skelbia numušę 105 dronus virš...

Kviečiama į paminėjimą: nekaltumą vertina ne komisijos ar istorikai, o tik teismas

2025 m sausio 12 d. Ukmergėje, Lėno miestelyje ir Lėno miške minimas žymiausias Vyčio apygardos partizanų mūšis su...

Linas Karpavičius. Kam Vytautui karūna?

Istorija su valdovų insignijomis įgauna prastą kvapelį. Gal net pasakyčiau smarvę. Ir tai kažkodėl manęs nestebina. Šiandieną politinėje erdvėje...

Valdas Sutkus. Nugalėjusio trampizmo šalyje naikinama cenzūra

Sausio 6 d. Kongrese įvyko JAV prezidento rinkimų sertifikavimas. Nuo šiol D. Trumpas yra oficialiai patvirtintas JAV prezidentu....