Ar esame sumaniausi visatoje?
Nepanašu, bet jei nesame sumaniausi, galime nesuprasti svarbių detalių apie nežemiškąją gyvybę.
Neaišku, kiek protingų civilizacijų yra Paukščių tako galaktikoje, kur jos slepiasi ir ar jos yra protingesnės už mus?
Astronomai nuo 1960 metų radijo bangomis siunčia signalus į galaktiką, pranešdami apie mūsų egzistavimą ir klauso iš jos sklindančių signalų. Tik mūsų signalai labai menkučiai galaktikos mastais. Galbūt signalus siunčia ir kitos civilizacijos, tokių jau nemažai užregistruota, tik ar mes esame pakankamai protingi suprasti jų signalus ir atpažinti jų technologijas, jei jos pasirodytų saulės sistemoje? Jei netikėsime jų egzistavimu, tai galime jų ir neatpažinti.
Kaip mūsų civilizacija bręsta? Panašiai kaip vaikas – palikdamas namus, lankydamas kaimynus, susitikdamas kitus ir keisdamasis informacija. Žmonės savo technologijomis taip pat ieško nežemiškojo proto, pavyzdžiui, SETI programa (SETI angl. Search for Extra-Terrestrial Intelligence – nežemiško intelekto paieška). Kadangi mūsų technologiniai laimėjimai eksponentiškai auga, sunku įsivaizduoti, kokie jie galėtų būti milijardų metų senumo civilizacijos.
Tačiau nežemiškojo proto buvimas neturi nieko bendro su neatpažįstamų skraidančių objektų (NSO) pranešimais. NSO yra žmonių vaizduotės arba jų technologijų rezultatas.
Tačiau nežemiškojo proto atpažinimo kliūtis būtų apriboti savo vaizduotę tuo, ką jau žinome. Juk nežemiškoji gyvybė nebūtinai turi būti apibūdinama natūraliais cheminiais ir geologiniais procesais, kurie buvo Žemėje. Galima sukurti sintetinę gyvybę laboratorijoje kitomis nei gamtos sąlygomis. Metaforiškai sakant, iš tų pačių sudedamųjų dalių galima iškepti naujus pyragėlius, išplečiant Motinos Gamtos receptų knygą.
Supratimas, kad gyvybė gali egzistuoti naujomis sąlygomis, mokslininkams padeda numatyti, kur jos ieškoti ir kaip interpretuoti faktus, panašiai kaip fizikos dėsniai, pirmiausia atskleisti laboratoriniais bandymais, leido astrofizikams tirti visatą.
Svarbus išgyvenimo nežinomų kaimynų bendrijoje menas yra paklausyti prieš kalbant. Dėl žmonių sentimentalaus elgesio siunčiant signalus į kosmosą galime tik tikėtis, kad netapsime galaktikos kaimynų pajuokos objektais. Norint žinoti, kaip elgtis, pirmiausia turėtume išsiaiškinti, kas yra mūsų gatvėje – geriausiais teleskopais ieškoti neįprastų elektromagnetinių signalų, pramoninės taršos pėdsakų, dirbtinės šviesos ar šilumos šaltinių, dirbtinių šiukšlių planetų atmosferose ir visko visiškai netikėto.