2025-01-16, Ketvirtadienis
Naujienlaiškis

Jonas Grigas. Mikrobanginis ginklas

Labai aukšto dažnio elektromagnetinės bangos (mikrobangos) su televizija ir mobiliaisiais ryšiais atėjo į mūsų buitį. Bet mikrobangos gali būti ir ginklas.

Dar 2007 metais Pentagonas pademonstravo deginantį skausmą sukeliantį didelės galios mikrobangų spindulį. Šis elektromagnetinis nemirtinas minios valdymo ginklas skleidžia 95 GHz milimetrinių mikrobangų spindulį. Jis įsiskverbia vos pusę milimetro į žmogaus odą ir sukelia aštrų deginantį skausmą visiems spindulio kelyje.

Tokį ginklą JAV pradėjo kurti šaltojo karo metu. Nepaisant kasmetinių 47 milijonų dolerių išlaidų progresas gaubiamas paslapčių. Mintis kurti elektromagnetinį ginklą – kariniu žargonu e-bombą – kilo 1962 m. Jungtinėms Valstijoms susprogdinus virš Ramiojo vandenyno 1,4 megatonų termobranduolinę bombą. Ji paskleidė didžiulį elektringųjų dalelių debesį išilgai Žemės magnetinio lauko. Jų sukamasis judėjimas erdvėje sukūrė mikrobangų energijos impulsą, kuris dideliu atstumu išjungė visus elektroninius prietaisus.

Tas sprogdinimas abiems šaltojo karo stovykloms parodė elektromagnetinio impulso potencialias naikinančias galimybes ir sukėlė e-bombos kūrimo varžybas. Teoriškai idėja labai įtikinama: e-bomba šviesos greičiu iššauna mikrobangų „kulkas“, kurios prašauna pro namų sienas ar stogus bei kitas terpes ir paverčia neveiksniais taikinius, nesunaikindama jų. Kelyje sustoja mašinos, išsijungia radarai ir kompiuteriai nenaudojant jokių sprogmenų.

Nepaisant stulbinančių mikrobanginės elektronikos (magnetronų, amplitronų ir kt. didelės galios mikrobangų generatorių) pasiekimų, sukurti galingą elektromagnetinį impulsą mažu ir lengvu įtaisu, kurį neštų lėktuvas ar raketa, nėra paprasta. Nors tokio elektroniką naikinančio ginklo kūrimą gaubia paslaptys, 2001 metas JAV paskelbė, kad pasiekta didelė pažanga kuriant mikrobanginį ginklą, kurio taikinys yra žmonės.

Tokio ginklo kūrimas paspartėjo, kai paaiškėjo mikrobangų kenksmingas biologinis poveikis žmogui. JAV vykdė tris projektus: „Hello“ projektas tyrė, kaip moduliuoti mikrobangas, sukeliančias šilimą žmogaus ausyje ir dėl to sukuriančias garsus galvoje; „Goodbye“ projektas tyrė mikrobangų panaudojimą minios valdymui; „Good Night“ projektas tyrė mikrobangų panaudojimą žmonių žudymui.

Tik “Goodbye” tyrimai buvo panaudoti ginklo kūrimui. Mikrobangų poveikio slapti tyrimai buvo vykdomi Brukso Oro pajėgų bazėje Teksase. 2001 metais gynybos departamentas piršo ginklą panaudoti taikos palaikymo misijose Kosove ir Somalyje.

Prasidėjus Irako karui, JAV Nemirtinų ginklų direktoratas siūlė čia naudoti mikrobanginį ginklą, bet jo buvo atsisakyta, nes mikrobangų generatorius buvo didelis, jį reikia vežioti didele mašina ir atšaldyti iki 4 kelvinų temperatūros. Be to, mikrobangos veikia ir aptarnaujantį personalą.

Gynybos departamentas norėjo panaudoti ginklą Afganistane 2010 metais, bet jis vėl buvo išsiųstas atgal nepanaudotas. Kol kas atsisakyta jį naudoti ir kalinių riaušių malšinimui.

JAV Karinis jūrų laivynas 2009 m paskelbė, kad mikrobanginius ginklus kuria Rusija, Kinija ir Iranas. Tačiau šios šalys tyrimus slepia.

Ekspertai nesutaria, ar mikrobangų spinduliai taps kovos ginklais. Dėl mikrobangų poveikio gyvam organizmui šio ginklo kūrimą gaubia paslaptys.

Panaudota informacija iš žurnalo „Nature.“

2 KOMENTARAI

Komentarai nepriimami.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Darius Kuolys. Kaip LRT cenzūruoja „The New York Times“ 

  Šiandien LRT portalas lietuviams atpasakoja vakar dienraštyje „The New York Times“ paskelbtą straipsnį apie Rusijos žvalgybos rengtas diversijas...

Valdas Sutkus. Vienišumo amžius

Šiuolaikinis gyvenimas kupinas paradoksų. Technologijos, kurios turėjo sujungti pasaulį, tapo vienišumo katalizatoriais. Namai, kurie visada buvo ne tik...

Musulmonų prievartautojų grupės – religinio karo dalyviai

Sarah Cain Didžioji Britanija vėl atsidūrė naujienų sūkuryje dėl nereagavimo į vaikų grupinio išprievartavimo skandalus. Tai yra krizės, kuri...

Prof. Gediminas Navaitis. Naujametinės viltys ir planai

Pasibaigė naujametinis šurmulys. Daugiau ar mažiau įgyvendinti reklamoje ir socialiniuose tinkluose siūlyti vaizdeliai, įpareigoję džiaugtis ir linksmintis. Pinigai...