2025-01-11, Šeštadienis
Naujienlaiškis

Jonas Grigas. Mokslo triumfas kosminiame okeane

Prieš 40 metų, 1977 metų rugsėjo mėnesį, JAV kosminis laivas Voyager 1 išskrido į kosminę tamsą. Voyager laivas nešė auksinę plokštelę su didžiausių žmonijos pasiekimų Žemėje įrašu: mūsų sveikinimą 55 kalbomis, mūsų muziką, žmonių juoko ir banginių skleidžiamus garsus. Įraše yra užkoduotos mūsų smegenų bangos ir mokslo bei kultūros vaizdai. Pasiuntėme į visatą tai, ką turime apie save pasakyti geriausio. Norėjome sudaryti gerą įspūdį bet kuriam potencialiam kosmoso klausytojui.


Įrašas aukso plokštelėje buvo apie tai, kas mes esame, ir apie planetą, kurią vadiname savo namais. O taip pat apie mokslo grožį ir galią. Įrašo kūrėjai turėjo užkoduoti Žemės garsus ir vaizdus taip, kad ši informacija būtų suprantama labai skirtingoms nuo mūsų proto rūšims.

Prielaida buvo tokia, kad visos pažangiosios civilizacijos turėtų suprasti matematikos, atominės fizikos, chemijos ir astronomijos kalbą. Įrašo kūrėjai užrašė ir mūsų namų adresą, pažymėdami saulės sistemą žymių kosminių orientyrų atžvilgiu. „Pažvelk į Žemę šių 14 pulsarų atžvilgiu. Tai parodys, kur mes gyvename,“ – sakoma įraše.


Iškilus kosmologas Karlas Seiganas (Carl Sagan) pastebėjo, kad mes taip tarsi išmetėme butelį į kosminį okeaną. Mokslas buvo mūsų būdas padėti butelio radėjams perskaityti žinią butelyje.

Dabar, po keturiasdešimties metų, mokslo grožiu ir galia toliau žavisi likęs pasaulis, nors 21 amžiuje kai kurių šalių galingieji politikai ignoruoja mokslo žinias apie klimato kaitą ir kitokias, statydami į pavojų mūsų planetos gyvybės palaikymo sistemas.

Įrašas aukso plokštelėje buvo bandymas užmegzti bendravimą su tolimomis civilizacijomis. Bet praėjus keturiems dešimtmečiams po kosminio laivo Voyager paleidimo, mes vis dar neradome būdo dėmesingai bendrauti Žemėje tarpusavyje, ypač su tais, kurie yra kitokie nei mes.


Galbūt kosmose yra stebėtojai, galaktikos sargai, valdytojai technologijų, kurių mes net negalime įsivaizduoti. Jie galėjo pastebėti greitą Žemės šiltnamio dujų didėjimą per pastaruosius porą šimtmečių, sutampantį su industrinės civilizacijos atsiradimu. Jie galėjo pastebėti greitą atmosferos temperatūros kitimą, sąlygotą šiltnamio dujų didėjimo. Jie galbūt žino, kad toks greitas pokytis mūsų planetos gyvybės palaikymo sistemoje yra blogas ženklas įrašo aukso plokštelėje kūrėjams.


Voyager 1 kosminiame laive yra ir JAV prezidento Džimio Karterio žodžiai: „Tai dovana iš mažo tolimo pasaulio, pavyzdžiai mūsų garsų, mūsų mokslo, mūsų vaizdų, mūsų muzikos, mūsų minčių ir mūsų jausmų. Mes bandome pragyventi savo laiką taip, kad galėtume gyventi jūsiškiame.“

Mes tikrai bandome pragyventi savo laiką ir privalome neleisti, kad mūsų gyvenimui grasintų jėgos, priešingos mokslui, protui ir mūsų žmoniškumui, kuriuo privalome dalintis.

Autorius yra fizikas, profesorius, habilituotas daktaras,Lietuvos mokslų akademijos tikrasis narys

Veidaknygė

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Jonas Jasaitis. Piliečio pozicija

Ramybė – kalėdiniuose ir naujametiniuose linkėjimuose bene dažniausiai minimas žodis. Ramybės reikia mūsų namams, apylinkėms, valstybėms. Tačiau pasaulyje...

Prof. Jonas Grigas. Ar galima pasiskolinti energijos iš kosmoso?

Energija yra pažangos varomoji jėga. Jos reikia vis daugiau. Ar galima pasiskolinti energijos iš kosmoso? Jei taip, ar turime...

Dirbtinį apvaisinimą atliekančios įstaigos kritikuojamos dėl dirbtinio intelekto naudojimo sprendžiant, kurie kūdikiai turėtų gimti

Kai nusprendėme, kad priimtina žmones paversti prekėmis, juos sukuriant dirbtinai kaip pirkinį, neišvengiamai pradėsime taikyti atrankos kriterijus, pagal...

Almantas Stankūnas. Kasčiūno utopija ir Lietuvos naikinimas

Nors vis dar teigiama, kad konservatizmas siekia išsaugoti ilgą laiką buvusias tradicionalistines visuomenės nuostatas, tačiau save konservatyviomis vadinančių...