Žemė yra gražiausia ir vienintelė tinkama gyventi planeta Saulės sistemoje. Tačiau ji dėl natūralių priežasčių ir žmonių veiklos nuolat keičiasi.
Apie 71 proc. žemės paviršiaus yra padengta vandeniu. Vandenynuose yra apie 95 proc. viso planetos vandens, bet žmonėms jo prieinama mažiau nei 1 proc. Likusi dalis yra arba sūrus vandenynų vanduo, arba gėlas (2 proc.), užšalęs poliarinėse ledo kepurėse, arba neprieinamas. Pasak „EcoWatch“ ekspertų, 64 proc. buteliuose išpilstyto vandens yra vanduo iš čiaupo. PSO duomenimis, 2025 metais pusei pasaulio gyventojų truks vandens.
Saulė senesnė už Žemę, o Žemės vanduo senesnis už Saulę! Galimai jis atneštas iš kosmoso.
Kasdien iškertama apie du milijonus medžių pasaulinei tualetinio popieriaus paklausai patenkinti.
Aliuminis yra 100 proc. perdirbamas. Viena perdirbto aliuminio skardinė sutaupytų energijos lemputei degti 20 valandų, kompiuteriui veikti tris valandas arba televizoriui dvi valandas.
Oro tarša kasmet sukelia apie devynis milijonus priešlaikinių mirčių, ir šis skaičius didėja.
Daugiau nei 99 proc. gyvybės Žemėje rūšių jau išnyko. Per pastaruosius 500 m išnyko apie 900 rūšių. Lieka vis mažiau žuvų.
Tektoninės žemės plutos plokštės juda ir sukelia žemės drebėjimas. 1960 m. 9,4–9,6 balo žemės drebėjimas Čilėje buvo galingiausias.
Apie 100 000 rūšių grybų palengvina organinių medžiagų skilimą ir maistinių medžiagų ciklą. Jie sugeria atmosferos anglį ir dirvoje saugo jį šimtmečius.
Nors žmonės ir šimpanzės dalijasi 98,8 proc. savo DNR, mes turime daugiau bendro su drambliais. Panašūs bruožai yra savęs jausmo, empatijos ir žinojimo, kokia svarbi yra šeima. Šie milžinai supranta komandinį darbą, pasižymi abstrakčiu mąstymu, guodžia draugus ir serga potrauminio streso sutrikimu. Jie viens kitam suteikia vardus.
Yra daugiau nei 1400 šikšnosparnių rūšių. Nė vienas nėra aklas. Šie skraidantys žinduoliai turi mažas ir labai jautrias akis. Medžiodami tamsoje jie pasikliauja echolokacija, t. y. siunčia ultragarsą ir gaudo jo aidus, atsimušančius nuo objektų.
Kadaise šimtų trilijonų skruzdėlių svoris žemėje buvo didesnis už žmonių. Tačiau gyventojų skaičiui 2022 m. pasiekus 8 milijardus, svoriu aplenkėme skruzdėles.
Viena didžiausių šio amžiaus aplinkos rykščių – plastikas suyra po 20 – 500 metų, priklausomai nuo struktūros. Į vandenį išmetami polistirolo putplasčiai ir plastikiniai maišeliai naikina jūros gyvūnus ir paukščius. Plastikas yra didelė chemikų nuodėmė.
Dar ilgaamžiškesnis yra stiklas. Butelis gali irti iki milijono metų. Stiklo ilgaamžiškumą įrodo antikos laikų stiklo dirbiniai. Bet stiklas yra 100 proc. perdirbamas, neprarandant kokybės. Perdirbus vieną butelį sutaupoma energijos elektros lemputei maitinti keturias valandas.
Labiausiai paplitusios šiltnamio efektą sukeliančios dujos yra metanas, vandens garai ir anglies dioksidas (CO2). CO2 susidaro deginant iškastinį kurą. Padidėjęs CO2 kiekis ore sumažina baltymų, cinko ir geležis kiekį maistinėse medžiagose, todėl pasėliai tampa mažiau maistingi.
Galvijai skatina metano, CO2 ir azoto oksido išsiskyrimą. Karvė per dieną išraugėja 570 litrų ir išbezda apie 30 litrų metano, 25 kartus labiau šildančio aplinką nei CO2. Pasaulyje taip susidaro apie 80 milijardų kilogramų metano per metus. Žmogus per parą išbezda apie 1,5 litro metano, o 8 mlrd. žmonių – 12 mlrd. litrų metano per parą. Per paskutinius 50 metų žmonės į orą išmetė apie 1 150 trilijonų kilogramų CO2. Remiantis „McKinsey & Company“ ataskaita, 2018 m. mados sektoriaus medžiagų gamyba ir perdirbimas išmetė apie 2,1 milijardo tonų CO2.
Priminsiu, kad viename litre oro yra apie 25 000 000 000 000 000 000 000 molekulių. Tuo oru mes kvėpuojame ir norime būti sveiki. Bet prognozuojama, kad klimato atšilimas vienu laipsniu sumažins žmonių skaičių milijardu.
Meškos lavono kvapą užuodžia už 30 kilometrų. Informaciją perduoda oro molekulės, kurių dauguma juda 500 m/s greičiu, dalis 1 km/s greičiu. Per pusę minutės ar minutę jos pasiekia mešką už 30 kilometrų.
Pasaulio bankas skelbia, kad 2022 m. atliekų aplinkoje padidėjo iki 2,01 milijardo tonų, o 2050 m. sieks 3,40 milijardo tonų. Nepaisant vandenynų ir aplinkosaugos eurokomisaro V. Sinkevičiaus pastarųjų metų veiklos, didėjantis Ramiojo vandenyno šiukšlių plotas yra didžiausia plastiko sankaupa pasaulyje, žudanti žuvis ir paukščius.
Seniausi medžiai pasaulyje yra Kalifornijos Baltųjų kalnų pušys. Kai kurioms yra 4800 metų ir senesnės už Egipto piramides.
Nacionalinio aplinkos informacijos centro duomenimis, stichinės nelaimės Jungtinėse Valstijose 2021 m. kainavo apie 152 milijardus dolerių.
Jungtinių Tautų aplinkos programa nurodo, kad 2021 m. maisto pramonė pagamino 931 milijoną tonų atliekų. Apie 8–10 proc. CO2 dujų yra susiję su išmetamu maistu.
Abejoju, ar greit mažiau teršime ir grįšime prie paprastesnio gyvenimo būdo. Mums pernelyg patinka mėsa, mobilieji telefonai ir kelionės lėktuvais.
Aplinka stebėtinai išradinga. Sudėtingiausia technologija yra žmogaus sąmonė ir pasąmonė. Bet ar tikite, kad ji pati save susikūrė? Bolonijos universiteto astrofizikas F. Vazza ir Veronos universiteto neurochirurgas A. Feletti žurnale „Frontiers in Physics“ rašo, kad Visatos struktūros stebėtinai panašios į žmogaus neuronų tinklus. Smegenyse yra apie 69 milijardai neuronų, o stebimą Visatą sudaro apie 100 milijardų galaktikų. Tiek galaktikos, tiek neuronai sudaro atitinkamai tik apie 30 proc. Visatos ir smegenų masės. Galaktikose 70 proc. masės yra tamsioji energija. Ją smegenyse atitinka vanduo. Abu tinklai vystosi veikiant tiems patiems gamtos dėsniams.
Ne tik aplinka, bet ir žmonija sparčiai keičiasi. Į JK parlamentą jau balotiruojasi dirbtinio intelekto robotas.
Faktai iš The New York Times, Planetary Health, BBC, National Geographic, Guinness World Records.
Nė vieno komentaro. Ar niekas neskaito?