Graikų mitologijoje pasakojama apie labai gražų jaunuolį, kurio vardas buvo Narcizas. Jis taip save mylėjo, kad aplinkui nieko nepastebėdavo. Tačiau už tai dievai jį nubaudė ir pavertė gėle.
Dabar narcizu vadinamas žmogus, manipuliuojantis kitais, neturintis empatijos, apsėstas grandiozinės fantazijos dėl savo galios ir žavesio, ir piktnaudžiaujantis ryšiais dėl asmeninės naudos. Jam būdingas savo reikšmės pervertinimas ir didelis noras, kad juo būtų žavimasi.
Todėl nenuostabu, kad narcisizmas būdingas daugeliui pasaulio lyderių, įskaitant Sadamą Huseiną, Winstoną Čerčilį, Vladimirą Putiną, Donaldą Trumpą ir net fantastą Styvą Džobsą.
Narcizo bruožų turi daugelis vyrų ir moterų, tik ne visi tai pripažįstame. Narcizai kenkia patys sau, o narcisizmas yra pavojingas kitiems.
Psichiatrijoje narcisizmas pripažįstamas kaip asmenybės sutrikimas. Narcisizmas veikia kaip kompensacinis nepilnavertiškumo komplekso mechanizmas. Bet narcisizmas būdingas ne tik individams, bet ir tautoms.
Neseniai tyrėjai apklausė 35 šalių 7 000 universiteto studentų, klausdami „Koks yra jūsų šalies indėlis į pasaulio istoriją“? Atsakymus vertino skalėje nuo 0 iki 100 proc. Jie buvo vidutiniškai tokie: Šveicarijos studentai savo šalies indėlį į pasaulio istoriją įvertino 11 proc., Rusijos 61 proc., JAV 30 proc., Jungtinės Karalystės 55 proc., Indijos 54 proc., Italijos 44 proc., Kinijos 42 proc., Malazijos 49 proc., Kanados 40 proc., Fidži studentai savo šalies indėlį į pasaulio istoriją įvertino 36 proc.
JAV studentai savo šalies indėlį į pasaulio istoriją turbūt įvertino kukliai. O štai Rusijos studentai aiškiai pervertino savo šalies vaidmenį pasaulio istorijoje.
Pasireiškė rusų kolektyvinis nacionalinis narcisizmas. Jų nacionalinis narcisizmas gali atspindėti žiniasklaidos ar elito įtaką (pvz., grandiozinius Putino pareiškimus).
Bet kas yra sveika meilė ir žavėjimasis sava šalimi?
Moralinė ar socialinė vienos tautos viršenybė prieš kitas veda į norą dominuoti ir žeminti kitas tautas. Todėl nacionalinis narcisizmas prilygsta individualiam narcisizmui kaip pranašautojui visuomeninės agresijos ir atpildo, jeigu narcizo jausmams būtų grasinama, jeigu narcizais nesižavima ar jie nepripažįstami.
Austrų psichiatras Zigmundas Froidas perteklinį narcisizmą aprašė kaip patologinę savimeilę.
Blogai, kai ja užsikrečia visa tauta.