2024-11-29, Penktadienis

Jonas Grigas. Smalsūs protai apie Visatos paslaptis


Esame dalelės begalinės Visatos, kuri kupina paslapčių. Sunku suvokti Visatos tvarką, o joje mes gyvename, jos beveik nesuprasdami, nors per paskutinįjį šimtmetį apie ją sužinojome daugiau nei nuo žmonijos pradžios. Fizikos dėsniai yra vartai į Visatos paslaptis. Ką apie jas sako mokslininkai?

Jei yra Šiaurės žvaigždė, ar yra Pietų žvaigždė?

Kielderio observatorijos astronomė Natasha Lund: kaip Šiauriniame dangaus ašigalyje aplink Šiaurės žvaigždę dėl Žemės sukimosi apie savo ašį sukasi žvaigždynai, taip Pietiniame dangaus ašigalyje yra blanki žvaigždė, aplink kurią sukasi Pietų pusrutulio žvaigždės.

Ar Paukščių Takas apie ką nors sukasi?

Sidnėjaus astronomijos instituto direktorius prof. Joss Bland-Hawthorn: Paukščių Takas, kaip ir viskas Visatoje, sukasi. Mėnulis sukasi aplink Žemę, Žemė – aplink Saulę, Saulė – aplink Galaktikos centrą, Paukščių Takas – aplink Andromedą, kuri taip pat sukasi. Visatoje veikiant gravitacijai niekas nestovi vietoje.

Kas atsitiko po Didžiojo sprogimo su antimedžiaga?

Acheno universiteto Vokietijoje dr. Silvia Manconi: Kiekviena medagos dalelė turi antimedžiagos atitikmenį. Kai dalelė susitinka su antidalele, įvyksta anihiliacija ir atsiranda šviesos blyksnis. Po Didžiojo sprogimo buvo tiek antimedžiagosži, kiek ir medžiagos. Šiandien Visatoje antimedžiagos yra mažiau nei viena dalis iš milijardo. Tikėtina, kad antimedžiaga telkiasi antiplanetose ir antigalaktikose. Paaiškinimas vis dar yra danguje ir laukia atradimo.

Ar dujų milžinuose orai panašūs kaip Žemėje?

NASA Goddardo kosminių skrydžių centro dr. Amy Simon: milžiniškose planetose yra gili debesų atmosfera, kuri elgiasi taip pat, kaip ir Žemės. Oro fizika yra vienoda visose planetose. Jupiterio ir Saturno planetose orą sudaro amoniakas, o metano arba vandenilio sulfidas yra Neptūne ir Urane. Kaip ir Žemėje, debesyse stebima perkūnija, ciklonai, kurie sukelia vėjus. Neptūno audros trunka keletą metų, o Jupiteryje ir Saturne vėjai siaučia dešimtmečius ar šimtmečius.

Kas atsirado pirmiau – juodosios bedugnės ar galaktikos?

Lankasterio universiteto Anglijoje dr. Davidas Sobralis: Galaktikos greičiausiai susikūrė pirmiau. Pirmosios žvaigždždės greičiausiai susiformavo praėjus keliems šimtams milijonų metų po Didžiojo sprogimo. Nežinome, kas yra tamsioji medžiaga, bet galbūt be tamsiosios medžiagos nesusidarytų žvaigždės, o Visata nebūtų buvę pirmųjų supernovų sprogimų ir vėliau atsiradusios biologijos. Pirmosios juodosios bedugnės buvo pirmųjų žvaigždžių likimo rezultatas, kai jos sprogo, pagamino deguonies, kuriuo šiuo metu kvėpuojame. Manoma, kad žvaigždės atsirado pirmiau už juodąsias bedugnes.

Ar plokščių tektonika yra gyvybės evoliucijos kituose pasauliuoe rodiklis?

Vestminsterio universiteto prof. Lewisas Dartnellas: plokščių tektonika yra viena iš pagrindinių sąlygų gyvybei atsirasti. Plokščių tektonika padėjo atsirasti gyvybei Žemėje ir žmonių kilmei.

Kokių yra įrodymų, kad Europoje galima gyvybė?

NASA mokslininkas dr. Robertas Pappalardo: Jupiterio palydove Europoje maždaug 20 kilometrų po ledo paviršiumi yra vandenynas, kuriame yra plyšiai, susidarantys dėl didelių atoslūgių. Europa turi magnetinį lauką. Žemėje visur, kur yra skysto vandens, yra gyvybė. Gyvybei reikalingi skystas vanduo, skatinantis chemines reakcijas, cheminiai elementai, iš kurių susidaro organinės molekulės – anglis, vandenilis, azotas, deguonis, fosforas ir siera. Europoje tikriausiai yra šių elementų. Gyvybei maitinti reikalinga energija – Saulės šviesa, kuri skatina fotosintezę, arba cheminė. Žemės mikroorganizmai yra maitinami cheminės energijos. Ateities tyrinėjimai parodys, ar Europos vandenynas gali palaikyti gyvybę, maitinamą chemosintezės.

Kaip veikia laikas prie juodosios bedugnės?

Marselio universiteto fizikas Carlo Rovelli: arti juodosios bedugnės laikas sulėtėja. Jei ten pabūčiau dešimt minučių, Žemėje prabėgtų 3000 metų.

Ar žvaigždė gali turėti panašų į Saturno žiedą?

Rockhurst universiteto Misūryje fizikos doc. Mark Pecaut: žvaigždžių orbitose gali būti akmenų ir dulkių, primenančių Saturno žiedus. Iš dulkių susilieję uoliniai kūnai primena Saulės sistemos asteroidus ir Kuiperio juostas. Saturno žiedai yra ledas, o diskai aplink žvaigždes – uolos.

Kodėl Saulės vėjas nenupučia Veneros atmosferos?

Mėnulio ir planetų instituto dr. Allan Greiman: Veneros atmosferos vandenilį ir deguonį Saulės vėjas (elektringųjų dalelių srautas) nupūtė. Venera neturi magnetinio lauko, todėl Saulės vėjas iš jos atmosferos ištraukia jonus. Kai vandens molekules Veneros atmosferoje paveikia Saulės ultravioletinė šviesa, jos skyla į vandenilio ir deguonies jonus. Juos nuneša Saulės vėjas. Yra įrodymų, kad Venera prarado daug vandens.

Kodėl nėra dujinių mėnulių?

Kalifornijos Santa Kruzo universiteto prof. Francis Nimmo: iš Saulės sistemos palydovų tik Titanas turi atmosferą. Ankstyvojoje Saulės sistemoje buvo daug vandenilio, bet kadangi jis yra labai lengvas, jį išlaiko tik didelių planetų gravitacija. Kadangi nė vienas iš Saulės sistemos mėnulių nėra didelis, nė vienam jų nepavyko išlaikyti vandenilio. Titanas išlaiko sunkesnių dujų atmosferą. Ganimedas ir Kalistas neturi atmosferos, nors pirmasis yra didesnis už Titaną, o Kalisto yra maždaug tokio paties dydžio. Priežastys, kodėl jie neturi atmosferos, neaiškios.

Kuo skiriasi Encelado ir Marso organinė medžiaga?

Berlyno planetos mokslų prof. Frank Postberg: Saturno mėnulyje Encelade erdvėlaivis rado įvairią organinę chemiją. NASA „Curiosity“ rado organinių medžiagų Marse. Marso ir Encelado organinės molekulės didelės, jose yra aromatinių struktūrų. Abiejų planetų organinėse molekulėse yra deguonies ir azoto. Marso organinėse medžiagose yra sieros. Tam nustatyti Marse prireikė 50 kosminių misijų. Enceladą tyrė tik vienas erdvėlaivis.

Kiek kainuoja išsiųsti žmogų į kosmosą?

JK kosmoso agentūros vadovė Libby Jackson: patekti į Tarptautinę kosminę stotį (TKS) kainuoja nuo 65 iki 90 milijonų dolerių. TKS kainavo apie 100 milijardų dolerių. Šie pinigai perka laiką ir patirtį dešimčių tūkstančių žmonių, projektuojančių, statančių ir eksploatuojančių TKS, kurioje atliekama šimtai mokslinių eksperimentų. Pinigai grįžta verslo forma įvairioms įmonėms.

Ar gali būti kitos kosminės lenktynės?

Pažangių kosmoso studijų Alabamoje prof. Wendy Whitman Cobb: kosminės lenktynės jau vyksta tarp verslininkų Elono Musko „SpaceX“ ir Jeffo Bezoso „Blue Origin“. Šios bendrovės sukūrė daugkartinio naudojimo raketų technologiją. Daugelis bendrovių lenktyniauja, erdvės tyrimai tampa pelningi. Jie paskatino technologinius proveržius. Gali kilti ir karinės lenktynės kosmose. Naujos kosminės lenktynės suteiks atradimų ir galimybių.

Mokslas nėra viskas, bet jis gražus. Pagal „Space.com“.

2 KOMENTARAI

    • Jūs esate vienas iš nedaugelio, kuriam dar rūpi žinios, kas vyksta toliau nuo mūsų nosies. Ačiū už žingeiduma.

Komentarai nepriimami.

Reklama

Susiję straipsniai

Valstybės saugumo departamento direktorius: „Man, tiesą sakant, tai kelia siaubą“

Artūras Anužis „Man, tiesą sakant, tai kelia siaubą“, – taip apie mūsų valstybės saugumą kalba VSD direktorius Darius Jauniškis. Valstybės...

„Už balos“. Trampo komanda

Išrinktasis JAV Prezidentas Donaldas Trampas neįprastai greitai pradėjo teikti kandidatūras į svarbiausius savo būsimos administracijos postus. Ką apie būsimos...

Rodas Dreheris. Ką simbolizuoja atnaujinta Berlyno katedra?

Prieš keletą metų mano šeima lankėsi vieno miestelio metodistų bažnyčioje, kur buvo sutvirtinamas mano vaikų pusbrolis. Įėjome į...

Karas Ukrainoje. Tūkstantis devintoji (lapkričio 28) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Agresorius surengė kombinuotą ataką prieš Ukrainos energetinę sistemą. Smūgiuota 91 raketa (numušta 79) bei 98...