2025-01-10, Penktadienis
Naujienlaiškis

Jonas Grigas. Superkompiuteris prognozuoja gyvybės išnykimą


Pasaulis nuolat keičiasi. Keičiasi klimatas, keičiasi žmonės ir gamta. Šiuo metu Žemė išgyvena šeštąjį masinio išnykimo periodą, o 2023 m. pradžioje geriausias Europos superkompiuteris prognozavo, kad dauguma gyvybės išnykimų tikriausiai įvyks iki šio amžiaus pabaigos.

Europos Komisijos valdomo superkompiuterio modeliavimas parodė, kad iki 2100 m. daugiau nei ketvirtadalis šiandieninių gyvybės rūšių išnyks. Kompiuterio išvadas neseniai paskelbė Corey Bradshaw ir Giovanni Strona žurnale „Sciences Advances“.

Bradshaw ir Strona prognozavo, kad geriausiu atveju planeta iki 2100 metų praras 17,6 proc. savo stuburinių įvairovės. Blogiausiu atveju Žemės gyvūnų sumažės maždaug 27 proc.

Populiarus rašytojas Timas Newcombas įsigilino į Bradshaw ir Stronos tyrimą ir atskleidė dar vieną stulbinančią statistiką. „Superkompiuteris prognozavo, kad iki 2050 m. išnyks 10 proc. visų augalų ir gyvūnų rūšių“, – rašė Newcombas, analizuodamas Bradshaw ir Stronos radinius, – o 27 proc. stuburinių gyvūnų išnyks iki 2100 m. „Tai daugiau nei ketvirtadalis mūsų gyvūnų išnyks per maždaug 75 metus“, – rašytojas rašė žurnale „Popular Mechanics“.

Viena iš baisiausių šios istorijos dalių yra tai, kaip Žemės biologinės įvairovės mažėjimas ilgalaikėje perspektyvoje paveiks žmonių populiaciją. „Bendruomenės praras iki pusės ekologinės sąveikos, taip sumažindamos sudėtingumą ir bendruomenės atsparumą“, – rašė Bradshaw ir Strona.

Tai reiškia, kad gali subyrėti sudėtingos ekologinės sistemos, kuriomis grindžiamas mūsų šiuolaikinis pasaulis, o tai labai pablogintų situaciją, nes šalutiniai poveikiai daro sumaištį mūsų pasauliui.

Modelis atskleidžia, kad ekstremali globalių pokyčių žala stuburinių gyvūnų įvairovei gali būti antraeilė, palyginti su žala ekologinio tinklo struktūrai. Europos Komisijos superkompiuteris taip pat numatė, kad šis masinis išnykimas yra neišvengiamas. Tai įvyks, nesvarbu, ką darytume, kad tai sustabdytume, – rašė Timas Newcombas „Popular Mechanics“. „Masinis augalų ir gyvūnų išnykimas nelėtėja, tik auga“, – pridūrė Newcombas.

Bradshaw ir Strona tyrinėjo modelius 2020–2100 m. laikotarpiu ir atliko 100 eksperimentų pagal kiekvieną išnagrinėtą scenarijų. Tačiau atsakymas visada buvo tas pats – Žemė praras didelę augalų ir gyvūnų įvairovę.

Tai, kad superkompiuteris prognozuoja, jog negalime išvengti nelaimės, nereiškia, kad neturėtume bandyti. Pasaulio laukinės gamtos fondas (WWF) ragina imtis skubių veiksmų, kad būtų sustabdytas šeštasis masinis išnykimas, ir rekomenduoja pasaulio lyderiams vykdyti įsipareigojimus mažinti anglies dvideginio išmetimą.

WWF taip pat rekomenduoja pasaulio lyderiams remti iniciatyvą, kuria siekiama iki 2030 m. išsaugoti 30 proc. pasaulio sausumos ir vandenynų.

„Nors vyriausybės gali nustatyti politiką, siekdamos tausoti gamtą, įmonės, bendruomenės ir asmenys turi reikalauti politinių lyderių atskaitomybės“, – savo svetainėje rašė WWF.

Pasaulis ir toliau neišvengiamai keisis, skatinamas technologijų. Kai technologijos pakeis žmogaus protą, išnyks ir Homo sapiens. Žinoma, jei prieš tai bepročiai jų nesunaikins.

1 KOMENTARAS

Komentarai nepriimami.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Jonas Jasaitis. Piliečio pozicija

Ramybė – kalėdiniuose ir naujametiniuose linkėjimuose bene dažniausiai minimas žodis. Ramybės reikia mūsų namams, apylinkėms, valstybėms. Tačiau pasaulyje...

Prof. Jonas Grigas. Ar galima pasiskolinti energijos iš kosmoso?

Energija yra pažangos varomoji jėga. Jos reikia vis daugiau. Ar galima pasiskolinti energijos iš kosmoso? Jei taip, ar turime...

Karas Ukrainoje. Tūkstantis penkiasdešimt pirmoji (sausio 9) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Antra para dega Engels (Saratov sritis) naftos perdirbimo gamykla, kuri tiekia kurą šalia esančiai rusų...

Antanas Staponkus. Kada Lietuva turės valstybės laikrodį?

Lietuvos mokslų akademijoje (Vilnius, Gedimino pr. 3) 2025 m. sausio 14 d., 15–17 val., rengiamas Lietuvos sostinės Vilniaus...