Jonas Ivoška. Ar Lietuva gali tapti naujo visuomenės savivaldos modelio pavyzdžiu?


Blaiviai mąstantiems žmonėms savaime suprantama, kad tai, jog 1% žmonijos valdo 50% planetoje esančių finansinių išteklių, nėra normalu. Nors žmonių gebėjimai gana skirtingi, bet rasti atskirą asmenybę, kuri savo intelektinėmis ar fizinėmis galiomis viršytų 50-ties normalių žmonių (planetoje tokių žmonių daugiausia) intelektines ar fizines galias, nėra realu. Tai liudija, kad visuomenės savivaldos modelis nesiejamas su teisingumo kriterijais.

Tai, jog masiškai žudomi ir luošinami žmonės, kad kažkas iš „karo vanagų“ per žmonių pralietą kraują turtėja iš ginklų prekybos, nėra normalu. Ar tai didžiajai daliai žmonijos nėra suprantama? Žinoma, suprantama. Tai kodėl visuomenė taikstosi su tokiu tariamos savivaldos modeliu, kur dėl niekingos mažumos trokštamo besaikio turtėjimo „pragaru“ verčiamas tūkstančių ir milijonų žmonių gyvenimas?

Man, kaip ir daugeliui kitų, pasakymas, jog geresnės visuomenės valdysenos niekas nesugalvojo (kalbama apie esamą pseudodemokratiją) skamba kaip bailiųjų melas. Užuot prisipažinę, kad mes esame bailūs svetimpročiai, nes nepasitikime savo įžvalgomis, todėl, bijodami ką nors keisti, suokiame apie idėjų stygių. Žinant, kad bailiai niekada nepatiria atradimo džiaugsmo (archimediško „eureka“), mes liekam apgailėtinai atsilikusia Europos provincija, apie kurią kaimynai sužino tik iš besikartojančių „šūvių į savo kojas“.

Ar daug reikia progresyvesnei tautos savivaldai įgyvendinti?

Pirma. Tiesioginei demokratijai suteikime gyvybingumą – svarbiausius šalies gyvenimo klausimus spręskime pagal pilietinės daugumos valią, protingumo kriterijų pagrindu konstituciškai sutvarkę referendumų organizavimo procedūras.

Antra. Laikykimės logiško principo: kas renka, tas ir atšaukia, kas skiria, tas ir atleidžia; konstituciškai nustatykime prezidento, parlamentarų ir vietos savivaldos tarybos narių atšaukimo tvarką, nesibaigus kadencijai, rinkėjų valia, visiškai atsisakius viešiesiems ištekliams nuostolingo apkaltos instituto.

Trečia. Prezidentui, Seimo nariams, Vyriausybės nariams ir teisėjams skiriamas algas susiekime su vidutiniu darbo užmokesčiu šalyje, kad jų pastangos būtų orientuotos į krašto gerovę.

Ketvirta. Vykdomajame valstybės sektoriuje, kuris tvarko viešuosius išteklius, įveskime pilietinę kontrolę ir viešojo intereso teisminę gynybą.

Penkta. Panaikinkime antikonstitucinį (prieštarauja galiojančios Konstitucijos 7 straipsniui) teismo aktų galutinį ir neskundžiamą galiojimą, skatinantį korupcinius santykius, ir įveskime instanciškai baigiamiesiems teismo aktams atitikties Konstitucijai kontrolę.

Šešta. Likviduokime LR Konstitucijos nuostatas šiurkščiai pažeidinėjančią instituciją, klaidingai pavadintą Konstituciniu Teismu (tai ne teismas, nes jam galiojanti Konstitucija nenumatė kaip teismų sistemos teismams vykdyti teisingumą), pavesdami valstybės institucijų atitinkamų aktų (jų projektų) konstitucingumo kontrolę Konstitucingumo priežiūros kolegijai, kuri „įdarbintų“ dirbtinį intelektą ir taip išvengtų žmogiškojo šališkumo dėl tikrinamų aktų atitikties Konstitucijai.

Tai tik fragmentinis naujo visuomenės savivaldos modelio nuostų rinkinys. Gerokai plačiau siūlomi Lietuvos valstybingumo pokyčiai atspindėti naujos LR Konstitucijos projekte, su kuriuo galima susipažinti monografijoje: Jonas Ivoška. „Pilietinės visuomenės teisiniai valstybingumo pagrindai“,

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Reklama

Susiję straipsniai

Ginsime Almantą Stankūną, kol reikės

Vytautas Radžvilas | Veidaknygė Įvyko Vilniaus m. savivaldybės Tarybos Etikos komisijos posėdis. Jame svarstytas Tarybos nario P. Pinelio skundas...

Karas Ukrainoje. Aštuoni šimtai šešiasdešimt ketvirtoji (liepos 6) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Agresorius antrą naktį iš eilės intensyviai su dronais Shahed atakavo visą Ukrainos teritoriją. Iš...

Marius Kundrotas. Patriotizmas, teisė ir teisingumas

atodangos.com Jau kurį laiką lietuvius skaldo klausimai: ar Lietuva – vis dar mūsų valstybė, ar ji uzurpuota priešiškų jėgų,...

“Europoje socialdemokratija išnyko. Turime radikaliąją kairę”: Pokalbis su Janezu Janša

Gegužės mėn. paskelbiau interviu su Slovėnijos opozicijos lyderiu ir buvusiu ministru pirmininku Janezu Janša. Su šiuo slovėnų politiku...