Artėjant savivaldos institucijų rinkimams, teko pertraukti suplanuotos diskusijos tekstų ciklą apie gerovės valstybės kūrimo viziją ir pakviesti pokalbiui apie tai, ką šių metų įvykių virtinėje gali reikšti eiliniai savivaldos rinkimai. Ar rinkimų (šį žodį jau seniai norisi rašyti kabutėse) rezultatai turės bent kokią reikšmę labai prieštaringai vertinamai mūsų valstybės raidai?
Norint pokyčių savivaldoje, pirmiausia reikia tą „savivaldą“ turėti. Kol kas neturime tokios valdymo struktūros, kuri išklausytų vietinės bendruomenės lūkesčius ir į juos atsilieptų. Užmiesčio vietovėse kažkada turėjome tokius realius bendruomeninius junginius, kaip kaimai, seniūnijos ir valsčiai. Šiuo metu visi šie junginiai yra išnykę: kaimai ištuštėjo, didelėje jų dalyje beveik nebeliko pastovių gyventojų.
Kai kur dar yra kaimiškos gyvenvietės, kuriose yra nuo kelių dešimčių iki kelių šimtų asmenų, turinčių čia pastovų arba tik laikiną (pavyzdžiui, vasaromis) būstą – šeimos sodybą. Seniūnijos liko administraciniais- teritoriniais dariniais, kuriuose praktiškai nėra nieko, kas konkrečioje seniūnijoje gyvenančius žmones vienytų.
Seniūnijas administruoja asmenys, kuriuos paskyrė rajono savivaldybės administracijos direktorius. Seniūnas ir yra tiesiogiai atsakingas tam direktoriui. Taip numatyta Vietos savivaldos įstatyme, kuriame seniūnui surašyta daugybė funkcijų ir pareigų, tačiau nėra jokio seniūnijos biudžeto. Tai kaip, neturint jokių realių instrumentų tas funkcijas vykdyti?
Dar prieš keliolika metų įsiplieksdavo diskusijos, kad seniūnas turėtų būti vietos gyventojų renkamas, o ne iš „centro“ skiriamas. Seniūnas su savo komanda, susidedančia iš vietos bendruomenių atstovų, būtų tiesiogiai atsakingas už seniūnijos teritorijos ekonominę ir socialinę raidą. Tai reikštų, kad jis būtų suinteresuotas čia pritraukti investuotojus, kuriančius naujas darbo vietas, rūpintųsi komunalinėmis paslaugomis (vandens tiekimu ir nuotėkų surinkimu, aprūpinimu dujomis ir elektra ir kt.), vandens telkinių ir kitų gamtos objektų bei viso seniūnijos teritorijos dirvožemio priežiūra, gyvenviečių aptarnavimu ir statyba, rekreacinių zonų apsauga ir plėtra, kraštovaizdžio grožiu.
Tuo tarpu dabar turime prieš keliolika metų centrinės valdžios sukurpus darinius – „seniūnaitijas“, kurių niekada nebuvo Lietuvoje ir kurios, nežiūrint visų Vilniaus biurokratų užkeikimų, kaimiškosiose vietovėse jokia savivaldos grandimi netapo ir niekada netaps: manekenai patys niekada nevaikščios.
Galbūt miestuose tos „seniūnaitijos“ ir gali pasitarnauti atskirų miesto dalių aptarnavimui bei ryšiams tarp šių dalių palaikyti. Tačiau tam reikalinga labai aiški administracinė, juridinė ir finansinė bazė. Tas vadinamasis „seniūnaitis“ turi būti įteisintas kaip visavertis miesto administracijos darbuotojas. Tačiau kol kas ir tie vadinami „seniūnaičių“ rinkimai yra tik demokratinių permainų inscenizacijos, nes miestų gyventojai nepažįsta net gyvenančių tame pačiame daugiabutyje. Su gretimo namo gyventojais jų niekas nesieja, nebent tenka aptarinėti automobilių parkavimo ir įvažiavimo į kiemą problemas.
Štai apsukrus kažkurio namo pirmininkas priešais įvažiavimą į kiemą pasistatė kelio ženklą, draudžiantį įvažiuoti, nors to kiemo šio namo bendrija tikrai neišsipirko. Bet ženklas stovi ir to namo gyventojai jaučiasi „privilegijuoti.“. Nors dabar žinoma, kad toks kelio ženklas pastatytas neteisėtai, bet svetimo automobilio savininkas būtų nubaustas. O ką daryti pravažiuojamų kiemų naudotojams?
Seniūnas turėtų būtų toks gyventojų atstovas, kuris galėtų pasakyti: „Štai kaip pas mus gražu, jauku ir tvarkinga. Štai kokios čia palankios sąlygos įsidarbinti ir kurti sodybas, auginti vaikus ir leisti juos į šalia esančią mokyklą, kuri skaičiuoja savo garbingą istoriją ir yra tapusi tikru visos bendruomenės centru. Mes sutartinai puoselėjame sveiką gyvenseną, o sunegalavusieji turi galimybę gauti konsultaciją ir, esant reikalui, kvalifikuotą patarimą, kur kreiptis. Seniūnija puoselėja savo tradicijas, palaiko pastovius ryšius su žemiečiais, rengia jų susitikimus, o norinčius kviečia sugrįžti…“
Tada rajono savivaldybės taryba, palaikanti pastovius ryšius su seniūnais ir vietos bendruomenių atstovais, matytų visos teritorijos perspektyvas, galėtų koordinuoti projektus, išeinančius už vienos seniūnijos ribų, numatytų, kur formuojasi naujų gyvenviečių zonos, spręstų, kaip skatinti alternatyvaus pramoninio mikrorajono, teikiančio darbo vietas nedalyvaujantiems agrarine veikla, plėtrą, puoselėtų poilsio ir turizmo objektus, rūpintųsi perspektyvių agrarinio sektoriaus (pienininkystės, mėsinės galvijininkystės, sodininkystės, daržininkystės ir kt.) zonų klestėjimu. Savivaldybė operatyviai numatytų naujų specialistų poreikį ir jų įsitvirtinimo galimybes. Ši informacija būtų nedelsiant perduodama regiono ir centrinės valdžios institucijoms, kurios derintų tiek regioninius, tiek ir tarptautinius projektus.
Bet kurie rinkimai pirmiausia siekia sutelkti gyventojus, paskatinti juos domėtis bendrais miesto, regiono ir valstybės reikalais, suvokti bendrą gyventojų atsakomybę. Kol kas tai yra pati didžiausia Lietuvos socialinė problema, nes jau tenka oficialiai pripažinti, kad beveik pusė rinkėjų jokiuose rinkimuose nedalyvauja, ir neatvykstančių balsuoti dalis pastoviai didėja. Taigi ką gali atskleisti šių metų kovą numatytos rinkimų „apeigos“?
Norint išsiaiškinti rinkėjų nuostatas, pirmiausia reikia jiems suteikti išsamią informaciją. Tačiau tie, kurie faktiškai valdo žiniasklaidos priemones, vis įžūliau jomis manipuliuoja. Į parodomąsias diskusijas kviečiama tik dalis politinių jėgų, kurios laikomos palankiomis valdantiesiems, o apie kitus nutylima, formuojant išankstinę nuomonę, kad tai – kažkokie „populistai“ (nors nelabai aišku, ką tokia sąvoka reiškia), „marginalai“ arba tokie nereikšmingi, kad į juos neverta kreipti dėmesio. Kandidatai vis dar pateikiami ne kaip asmenybės, o kaip „partinių sąrašų“ atstovai.
Jokia išrinktųjų atsiskaitymo rinkėjams arba jų atšaukino procedūra nenumatyta. Jau chrestomatine tapo frazė, kad jei „išrinktieji nebepatinka, po ketverių metų galėsite išsirinkti kitus“. Taigi kokia teisė dar liko rinkėjui? Balsuoti už tą, kuris minimas „žiniasklaidoje“ arba pagal „piršto dūrimo“ metodą: į kurį užsimerkus pirštas pataikys, tą ir pažymėti. Kokia prasmė tada eiti „balsuoti“, jei tavo balsas nieko nelemia, o ryšys su taip išrinktaisiais – tik formalus?
Dabartiniai rinkimai gal ir gali būti bent iš dalies vertinami kaip kitais metais numatytų Seimo rinkimų repeticija. Galbūt per juos bent kažkiek paaiškės besikeičiančios rinkėjų nuotaikos ir nuostatos. Kol kas akivaizdu, kad ta gyventojų dalis, kuri suvokia, kokių permainų reikia tiek dabartinėje formalizuotoje savivaldoje, tiek centrinėje valdžioje, kokie strateginiai sprendimai turi būti kuo greičiau daromi, nesusitelkė. Aktyvi pilietinė grupė, pasivadinusi „Nacionaliniu susivienijimu“, formuojanti naują valstybės strategijos projektą, save pristatė ne kaip jėgą, pasirengusią tekti visuomenę Sąjūdžio išbandytu keliu, o kaip dar viena, eilinė „partija“. O tai iš karto ją pasmerkė likti panardintiems į keliasdešimties „partijų“ mišrainę.
Oficialioji, valdžios kontroliuojama ir tik jos užsakymus vykdanti žiniasklaida šios naujos jėgos stengiasi net neįvardinti. Oficialiose rinkėjų apklausose net jos pavadinimo stengiasi nepaminėti – į šias gyventojų apklausas „Nacionalinio susivienijimo“ dažniausiai lieka neįtraukti. Neseniai viename Vilniaus universitete vykusiuose debatuose dalyvavo visokie įvairiaplaukiai „demokratai“, iš teismų neišlendantys „liberalai“, dar nuo „anų laikų“ gražiai šnekėti pripratę „socialdemokratai“, bet apie Nacionalinio susivienijimo“ atstovų poziciją net neužsiminta, nors šio universiteto akademinės bendruomenės atstovai yra gana aktyvūs pilietinių diskusijų dalyviai. Todėl sunku tikėtis, kad už „Nacionalinio susivienijimo“ kandidatus susivoktų balsuoti pakankamai įspūdinga rinkėjų dalis.
Be to, šios naujos politinės jėgos akiratyje dominuoja ne tiek savivaldos, kiek žymiai platesnio masto problemų sprendimai. Yra ir dar viena aplinkybė: nežiūrint, kokios įspūdingos asmenybės atstovautų „Nacionalinį susivienijimą“, būtina telkti sąjungininkus iš kitų politinių jėgų. Tokių asmenybių tikrai yra ir tarp Valstiečių žaliųjų, ir tarp neseniai išblaškytų tautininkų, ir tarp kitų. Tačiau kategoriška nuostata pripažinti tik įstojusius į „NS“ yra neįgyvendinama.
Jei tikrai norime, kad Lietuvoje pradėtų formuotis pilietinė visuomenė, jai turi būti atverta labai aiški alternatyva: arba „Tautos susitelkimas“ – Sąjūdžio 2023 metų atitikmuo – arba dabar valdančiųjų sambūris. Delsti jau nebegalima. Tautos sveikų jėgų susivienijimas turi vykti jau dabar.
Iki Seimo ir Prezidento rinkimų dar gali pavykti susitelkti. Sąjūdis taip pat neskirstė žmonių pagal „partijas” ar pan. Vadovavosi nuostata: „Pritari – ateik”. Tik reikia atsikvošėti. Antivalstybininkų veikla plečiasi, apima vis daugiau mūsų gyvenimo sričių. Ukrainos įvykiai irgi patvirtina: ten žmonės taip pat nesitikėjo, kad Rusijos imperija išdrįs pradėti žudynes, bet ši pradėjo. Šią naktį smogta į gyvenamąjį namą, aukų skaičius auga, nors kiek jų po griuvėsiais – dar niekas nesuskaičiavo. Išdrąsėjo net tokie atviri kenkėjai, kaip „Jedinstvos” atamanas V. Ivanovas
Samprotavimai verti rimto dėmesio ir plėtojimo. Tik šiandien kelti vienijimo uždavinį jau beviltiškai pavėluota.
Labai teisingos prof. Jono Jasaičio mintys.