2025-01-11, Šeštadienis
Naujienlaiškis

Jonas Jasaitis. Žmonijos naikinimo scenarijai

Kyjivas

Kas iš tikrųjų vyksta pasaulyje, kokiais kriterijais vadovaujasi pasaulio galingieji, kurių rankose – beveik visa valdžia? Susitelkę jie galėtų nutraukti šiurpių žmogžudysčių kampanijas tiek Ukrainoje, tiek visur, kur vyksta kruvini konfliktai. Bet kokių (verslo, diplomatinių, net sporto ir kultūros) santykių nutraukimas, absoliučiai viso Rusijos atstovavimo įšaldymas priverstų šią išprotėjusią imperiją atsipeikėti ir savęs paklausti: „Ar nori Rusija karo su visu pasauliu?“

Daugelis sulaukusių brandaus amžiaus prisimena kažkada mūsų kraštuose nuolat kartotą dainą „Ar nori rusai karo“ (Chotiat li ruskije voiny). Kai mama laiko ant rankų savo ką tik gimusį kūdikį, ar ji gali įsivaizduoti, kad glaudžia ir myluoja būsimą nusikaltėlį, žmogžudį? Kaip toks šiurpus asmenybės virsmas vyksta? Kas visa tai lemia?

Mes nuolat kalbame apie technologinę pažangą, o kada susimąstysime apie dorovinę žmogaus brandą, kurios stoka ir lemia beveik visas pasaulio tragedijas, karus, nusikaltimus ir net planetos taršą. Kai žmogus įpras apie tai susimąstyti ir suvoks savo atsakomybę, ir visos žmonijos perspektyvos bus šviesesnės. Atrodo, reikia tiek nedaug – nemeluok, nevok, nepamiršk pareigų, suvok prasmigo gyvenimo tikslą…

Karas jau seniai nebėra efektyviausia žmonijos drastiško naikinimo priemonė. Kol kas niekas taip ir neatsakė (ir tikriausiai nebeatsakys), kas sukėlė pandemiją, kurios pasekmes ir dabar matome. Kiniškas šikšnosparnis ar karinėje laboratorijoje sukurtas virusas? Virusui nerūpi, ką jis užkrečia, o išsigelbėjimo nuo jo gali ir nebūti. Jei yra šio masinio naikinimo priemonės išradėjai, tai jie ir patys negali nuo jo apsisaugoti, nes žudymo priemonės dažnai ištrūksta iš jų išradėjų letenų. Pandemija gali pasikartoti bet kada.

Aptarkime pačias naujausias, bet pastaruoju metu vis agresyviau propaguojamas žmonijos naikinimo priemones. Gyventojų skaičius drastiškai mažėja visuose žemynuose, išskyrus Afriką ir dar keletą nuošalesnių regionų. Tuo tarpu žmonijos civilizacijos lopšys – Europa sensta katastrofiškai. Kol kas dar regime Vakarų sostinių prabangą, subtilų architektūros grožį, galimybę tenkinti ne tik kasdieninius poreikius, bet ir gana ekstravagantiškas užmačias. Bet ar ši materialinė gerovė ilgai išsilaikys? Apie ką signalizuoja tai, kad vokiečiai, prancūzai, švedai kai kuriose savo valstybių teritorijose jau ne tik nebesijaučia saugūs, bet ir patys ten tampa „mažuma“? Po kelias savaites tęsiasi etninės riaušės Vakarų didmiesčiuose. Kas išgelbės didįjį pasaulio verslą? Juk būtent verslo aprūpinimas darbo jėga ir žaliavomis yra didžiausias pasaulio galingųjų rūpestis. Bet ar tik apie tai verta galvoti? Ar nėra didesnių rūpesčių, kurie užklups ateityje, griaunant dorovinius žmonijos pamatus?

Migrantų riaušės Švedijoje

Daugelis Lietuvoje girdėjo patarlę: „Dievas davė dantis, duos ir duonos. “ Joje sutalpinta gili išmintis: nereikia gąsdinti, kad didėjant planetos gyventojų skaičiui, neišvengsime bado. Per civilizacijos istoriją žmogaus veiklos našumas ir gebėjimas apsirūpinti išaugo šimtus, o gal net tūkstančius kartų. Net naujausios energetinių išteklių krizės sėkmingai sprendžiamos, nebesibaiminant iškastinio kuro stygiaus.

Senkančius naftos išteklius leidžia suvaldyti naujos variklių konstrukcijos, vėjo ir saulės energija, naujos biodegalų rūšys. Surastos ir efektyvios atmosferos taršos mažinimo priemonės. Reikia tik protingai jomis pasinaudoti. Svarbiausia, kad žmogus išmoktų gyventi „be atliekų“. Gamtoje išvis nėra tokio fenomeno, kaip „atliekos“.

Jokia išeitis – skatinti planetos gyventojus tapti benamiais bastūnais. Kai iš kurios nors Afrikos valstybės atimama energingiausia (jauniausia, kūrybiškiausia) jos piliečių dalis, kas užtikrins tvarią jos ekonomikos ir kultūros raidą? Pasižiūrėkime, kuo dabar tapo Viduržemio jūra. Šimtų tūkstančių migrantų kapinėmis? Kiek nusikaltėliškų grupuočių čia suka savo kruviną biznį? Niekas šiandien nepuola įrodinėti, kad reikia grįžti prie gyventojų įkalinimo jų gimtinėse. Pasaulis yra labai mobilus. Naujausių informacinių technologijų dėka mes tapome pasiekiami praktiškai bet kurioje pasaulio vietoje. Auga nuotolinių darbo vietų populiarumas, kai specialistas gali gauti gerą atlyginimą ne kiurksodamas aštuonias valandas įstaigoje, o mėgaudamasis kurorto malonumais.

Migracija

Žemėje nėra „neperspektyvių“ vietovių, kuriose nebūtų galimybės aprūpinti vietos gyventojus maistu ar kitais būtiniausiais reikmenimis, tik ne visur tos galimybės yra suprastos ir įgyvendintos. Nors daugelis mūsų geriausiai jaučiasi savo gimtojoje aplinkoje, bet tegul žmonės keliauja po pasaulį, tegul pažįsta kitų tautų kultūras. Tačiau svarbiausia, kad jie netaptų lengvabūdiškai praradusiais savo gimtuosius namus. Niekada afrikietis netaps laimingesniu, atsidūręs prie Ledjūrio, o eskimas, nugrūstas į Maroką. Žinoma, išskyrus labai retas išimtis.

Dabartinės pasaulio galingųjų strategijos nėra skirtos tam, kad žmonija taptų laimingesne. Jiems žmogus – tik prekė, tik statistinis vienetas. Tačiau paverčiant žmogų primityvia preke, iš jo atimamas nepakartojamas, tik jam būdingas kultūrinis paveldas. Tegu musulmonas susipažįsta su krikščionybe ar budizmu, bet nepuola draskyti altoriaus krikščioniškose šventovėse ir klykti, kad visus pavers musulmonais. Tegu krikščionis suvokia islamo esmę, bet nepuola deginti Korano. Jei vieni tiki į Kristų, o kiti į Mahometą, jei vieni sako „Dievas“, o kiti „Alachas“, tai jokiu būdu nereiškia, kad reikia vieni kitiems primesti tikėjimo, kuris nėra susijęs su jų prigimtimi, su religinėmis ar kultūrinėmis tradicijomis. Visas žmonijos problemas leidžia išspręsti žmogui duotas protas ir dorovė.

Nėra jokio reikalo viso pasaulio daryti „angliakalbiu“. Kiekviena kalba turi nepakartojamas stilistines ir gramatines, sakinio struktūros ir žodžių darybos ypatybes, į kurias nevalia kėsintis nei ekonominėmis, nei politinėmis priemonėmis. Nė vienas poliglotas netvirtina, kad kažkuri kalba yra geresnė (gražesnė, tobulesnė) už kitas. Gimtoji kalba yra nepakartojamas tautų turtas, kuria remiasi įvairiaspalvio pasaulio kultūra. Kai žmonės mokosi kitų kalbų ir geba jomis bendrauti, pirmiausiai jie tampa dvasiškai turtingesniais. Ir nėra jokio reikalo jų rengti vienodomis uniformomis.

Dabartinė itin agresyvi tautų niveliavimo politika bando paversti žmones bejausmiais manekenais. Todėl taip įnirtingai puolama tikroji žmogaus prigimtis, meilė ir šeima. Mus vis bandoma įtikinti, kad monogamija ir tradicinė vyro ir moters santuoka jau yra atgyvenusi, kad neva egzistuoja visokios kitokios „santuokos“ ir „šeimos“. Net Lietuvoje kai kas jau ima sapalioti, kad valstybės pagalba šeimai, auginančiai vaikus, pažeidžia homoseksualių asmenų teises. Tai gal paklauskite bet kurį iš tų „netradicinės šeimos“ propaguotojų, kuris iš jų yra pagimdytas dviejų moterų ar dviejų vyrų? Kurio iš jų motina buvo vyras? Kam iš jų iš tikrųjų prireikė „teisės keisti savo lytį“? Juk niekas nepersekioja tų, kurie apsisprendžia nekurti šeimos ir neauginti vaikų.


Galima suprasti, kodėl šeimos samprata, jos teisių ir pareigų visuma turi priešininkų. Net aršiausi LGBT pažiūrų propaguotojai gerai žino, kiek pastangų įdėjo juos augindami tėvai, ne kartą įsitikino, kokį skausmą pajuntame matydami, kad tėvai nebesutaria.

Visi suvokiame, kad šeima reiškia savęs pratęsimą ateities kartose, žmonijos atsinaujinimą. Kas gali būti gražiau už darnius sutuoktinių, tėvų ir vaikų, vaikaičių ir senelių santykius, įamžintus teik mūsų kultūroje, tiek mūsų sąmonėje.

Kokie nelaimingi yra tie, kurie augdami neįgijo tikroviško šių santykių įvaizdžio. Ne kartą pasakota ir rašyta apie žmones, kurie užaugo valdiškuose vaikų namuose, bet dešimtmečiais bando rasti savo kraujo giminaičius, sužinoti, ar turi brolių ir seserų, net pamatyti motinas, kurios jų išsižadėjo. Ir pamatyti ne dėl kažkokios neapykantos ar keršto, o tiesiog pažvelgti į akis tai, kuri tau davė gyvybę.

Gana dažnai net tokie susitikimai duoda visai nelauktus rezultatus. Kas gali būti gražesnio už meilę ir ištikimybę? Kas gali turėti stipresnį poveikį asmenybei, dažnai net viso gyvenimo sėkmei už darnios šeimos įtaką?

Kaip tik suvokimas, kokia yra tos atsakomybės našta, atbaido lengvabūdžius nuo siekio kurti šeimą. Kai kas apsisprendžia „gyventi be įsipareigojimų“. Bet ar savaitgaliai, praleisti su panašiai mąstančiais prie alaus butelio, suteiks gyvenimo pilnatvę, jo vertės pajautimą?

Gražus rytas daugiabučių kvartale. Vos vienas kita mamytė vedasi vaikelį, vos vienas kitas tėvelis laiko už rankelės dukrytę arba sūnelį. Jie gana greitai nuveda savo atžalas į darželį arba palydi į mokyklą. Užtat rytines valandų valandas aplink tuos daugiabučius bindzinėja visokiausių veislių šuniukų vedžiotojai. Susitikę ilgai šnekučiuojasi apie savo „augintinius“.

Bet ar suvešėjusi „šunomanija“ gali pakeisti šeimą, artimuosius? Ar senatvėje šuo ar katinas atneš tau lėkštę sriubos, kai būsi silpnas ir alkanas? Apie ką liudija šunomanija? Ar ne apie santykių su artimaisiais praradimą? Įsižiūrėkime į tuos rytinius šunų vedžiotojus ir pamatysime didžiausią sielvartą jų akyse. Kas juos taip apleido? Ar jie tik tokios draugijos nusipelnė?

2 KOMENTARAI

  1. Puiku, tegu griuva tas srutu pasaulis! Vaziuosiu gyventi i Rusija. Ten greitu laiku bus saugiausia, moraliausia ir dvasingiausia. O jus dekit pragare, europietiskos issigimeliu sunaujos pamazgosPrie ko sliauzet, ta ir gavot

Komentarai nepriimami.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Karas Ukrainoje. Tūkstantis penkiasdešimt antroji (sausio 10) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Ukrainos pajėgos vėl dronais atakavo agresoriaus teritoriją. Sprogimai fiksuoti Gatchina acetono gamyklos teritorijoje (Leningrado sritis),...

Vytautas Sinica. Politiniai nekrologai ir Trampo imperializmas?

Ne visada pasidalinu „Už balos“ laidomis, kuriose aptariam pasaulio politikos reikalus su JAV lietuviu advokatu Povilu Žumbakiu. Manau,...

Naujųjų metų išvakarėse chaosą esą sukėlę „vokiečiai“ – beveik visi vardu Abdul ar panašiai

Policija trimitavo, kad net 60 proc. suimtųjų per šių metų naujametinį chaosą Berlyne yra „vokiečiai“. Tačiau laikraštis Nius...

Ilonas Maskas apie Švedijos arabų prievartavimus: „Oho“

„Oho“ – taip Ilonas Maskas (Elon Musk) komentavo Švedijoje atliktą tyrimą, kuris parodė, kad išprievartavimų statistikoje Švedijoje vyrauja...