2025-02-24, Pirmadienis
Naujienlaiškis

Jonas Vaiškūnas. Lyčių kvotos – verslo žlugdymas po „lygybės“ vėliava

Vytautas Sinica / Alkas.lt koliažas

Verslui ir valstybės įstaigoms primesta „lygybės užtikrinimo“ šūkiu pridengta lyčių kvotos prievolė pažeidžia asmens laisvę ir kelia grėsmę ūkio našumui.

Pertekliniai reikalavimai – grėsmė verslui

Lietuvoje dabar galiojanti tvarka, grindžiama Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymu, numato lyčių kvotas didelėms įmonėms, yra akivaizdus biurokratinės naštos pavyzdys.

Pagal esamą įstatymą, nepakankamai atstovaujamos lyties asmenys turi sudaryti bent 33 proc. įmonių vadovų, valdybų ir priežiūros organų narių.

Ši nuostata nepaiso laisvos rinkos dėsnių, pagal kuriuos svarbiausiais reikalavimais darbuotojui turėtų būti jo gebėjimai, patirtis ir žinios, o ne lytis.

Vasario 18 d. Seimo narys Vytautas Sinica pateikė Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymo Nr. VIII-947 įstatymo pataisas, kuriomis siekiama sumažinti perteklinį lyčių kvotų taikymą Lietuvos įmonėms.

Įstatymo pakeitimo aiškinamajame rašte atkreipiamas dėmesys į tai, kad Europos Sąjungos nurodymai reikalauja tokių kvotų tik bendrovėms, kurių akcijomis prekiaujama biržoje, tačiau Lietuvoje šie reikalavimai buvo išplėsti iki visų didelių įmonių, o tai, pasak V. Sinicos, yra nepagrįsta.

V. Sinica atkreipia dėmesį į tai, kad tokie reikalavimai tampa ypač kenksmingi srityse, kuriose vyrauja viena lytis dėl istorinių ar kultūrinių priežasčių, kaip pavyzdžiui, inžinerijoje, energetikoje ar gamybos pramonėje. Dėl specialistų stokos įmonės dažnai priverstos rinktis kandidatą pagal lytį, o ne pagal žinias ir gebėjimus.

Siūlomomis įstatymo pataisomis siekiama atkurti pusiausvyrą, leidžiant įmonėms vadovautis objektyviais atrankos kriterijais – profesionalumu, patirtimi ir gebėjimais, o ne išoriniais, dirbtiniais kvotų reikalavimais. Šios pataisos siūlo grįžti prie minimalių reikalavimų, kuriuos numato ES teisė, taip apsaugant tiek verslo laisvę, tiek jo našumą.

JAV pavyzdys: lyčių kvotų atmetimas

Jungtinėse Amerikos Valstijose prezidentas Donaldas Trampas neseniai pasirašė vykdomuosius nurodymus, kuriais siekiama panaikinti privalomas lyčių kvotas valstybės įstaigose ir verslo srityje. Šie sprendimai grindžiami siekiu užtikrinti, kad darbo vietose būtų vertinami asmenų gebėjimai ir žinios, o ne lytis.

Prezidento D. Trampo vadovaujama valdžia pradėjo peržiūrą, kuria siekiama atsisakyti visų lyčių kvotų valstybės tarnyboje. Naujais nurodymais siekiama naikinti visus reikalavimus dėl privalomo lyčių atstovavimo, pabrėžiant, kad darbuotojų atranka turi būti pagrįsta gebėjimais ir patirtimi.

Be to, prezidentas D. Trampas priėmė sprendimus, kuriais panaikinami valstybės reikalavimai dėl lyčių kvotų privačiame versle, ypač tose įmonėse, kurios sudaro sutartis su valstybės valdžia. Šiais veiksmais siekiama sumažinti valstybės reguliavimo naštą verslui ir leisti įmonėms pačioms spręsti dėl savo darbuotojų atrankos, remiantis verslo poreikiais ir rinkos dėsningumais.

Šie pokyčiai atspindi naujosios JAV administracijos siekį mažinti valstybės įtaką verslo sprendimams ir skatinti laisvosios rinkos dėsnius.

Socialinės ir ūkinės pasekmės

Kvotos, primetamos verslui, kuria naujus nelygybės pavidalus. Užuot sprendę tikrai opius visuomenės klausimus, tokiomis priemonėmis dirbtinai ribojame įmonių galimybes pasirinkti tinkamiausius darbuotojus, o tai veda į:

gebėjimų nuvertėjimą –  pareigybė skiriama ne pagal gebėjimus;
motyvacijos mažėjimą –  vertinami ne pasiekimai;
ūkio našumo mažėjimą – įmonės negali pasinaudoti visomis rinkos siūlomomis galimybėmis.

Lietuva turi rinktis laisvės kelią

Mes lietuviai turėtumėme mąstyti savo galva, užuot mėgdžiojusi ir taikiusi „teisingo“ lyčių santykio ideologų išsigalvojimus, Lietuva turėtų siekti tikrosios lygybės – sudaryti galimybes kiekvienam žmogui siekti karjeros pagal savo gebėjimus ir pastangas. Tik taip gali būti užtikrinta ne tik darna visuomenėje, bet ir ilgalaikis šalies ūkio augimas.

V. Sinicos siūlymas yra sveikintinas. Turime atsispirti žalingiems biurokratiniams eksperimentams. Privalome ginti tikrąją laisvę bei demokratinius pagrindus. Lietuvoje turime kiekvieną žmogų vertinti pagal savo gebėjimus ir nuopelnus, o ne pagal turimą ar įsivaizduojamą lytį. Kai kurie politikai jau net nebežino kiek iš viso yra tų lyčių.

Parašykite komentarą :

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Captcha verification failed!
Captcha vartotojo balas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!

Kviečiame paremti

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Ar tikrai reikia naujo pastato Kauno administracijos biurokratams?

Asta Katutė „Išlaisvintos fantazijos“ rezultatai Kauno miesto savivaldybė savo FB paskyroje džiugiai praneša: „Jonavos g. 1F teritorijos konversijai fantaziją išlaisvinę...

Demografinio sprogimo mitas

Nors nuo 1970-ųjų platinamos apokaliptinės pranašystės apie per greitą pasaulio populiacijos augimą, iš tikrųjų duomenys rodo, jog prasideda...

Edvardas Čiuldė. Kam pasiskųsti dėl Trampo ir jo bendraminčių?

  Interneto dienraštyje delfi.lt praeitos savaitės įvykius apžvelgiančios video laidos „ELTA savaitė“ paskutinioji serija taip ir vadinasi – „JAV...

Valdas Vižinis. „Būti žiniasklaidos smaigalyje“

Keli dalykai, kuriuos reikia žinoti norint suprasti Žemaitaitį (Nemuno aušros simpatikai, ne jums. Tiesiog pataupykite save, draugai) Tai, kad...