Privalomą vakcinaciją nuo COVID-19 svarstančios skelbti valstybės turi užtikrinti, kad būtų paisoma žmogaus teisių, trečiadienį teigė Jungtinių Tautų (JT) vyriausioji žmogaus teisių komisarė Michelle Bachelet ir pabrėžė, kad tokia priemonė niekuomet nebuvo priimtina.
Vaizdo žinute kreipdamasi į Žmogaus teisių tarybos seminarą, M. Bachelet perspėjo, kad, prieš skelbiant privalomą skiepijimąsi, būtina apsvarstyti žmogaus teises. Bet kokios „vakcinacijos prievolės turi atitikti teisėtumo, būtinumo, proporcingumo ir nediskriminavimo principus“, teigiama M. Bachelet žinutėje.
„Žmonės jokiomis aplinkybėmis negali būti privalomai skiepijami“, – pridūrė JT vyriausioji žmogaus teisių komisarė.
M. Bachelet teigė, kad, nors prievolę svarstančių šalių tikslas apsaugoti gyvybes yra „legitimus ir svarbus“, ji tvirtino, kad „vakcinacijos prievolės turi būti priimamos tik tada, kai tai yra būtina, norint pasiekti su visuomenės sveikata susijusius tikslus“.
„Ir jos (prievolės) turi būti svarstomos tik tada, kai atitinkamų tikslų nepavyksta pasiekti tokiomis priemonėmis, kaip kaukių dėvėjimas ir saugaus atstumo laikymasis“, – kalbėjo ji. Nors M. Bachelet nurodė, kad kai kuriais atvejais gali būti tinkama apriboti kai kurias asmens teises ir laisves, į tam tikras viešas vietas įleidžiant tik pasiskiepijusius žmones, privaloma vakcinacija nėra priimtina.
JT vyriausioji žmogaus teisių komisarė pridūrė, kad, paskelbus skiepijimo prievoles, „jos turi būti dažnai peržiūrimos, siekiant užtikrinti, kad jos tebėra būtinos, proporcingos ir nediskriminuojančios“.