2025-01-13, Pirmadienis
Naujienlaiškis

Jungtinių Tautų komitetas – skaudus smūgis Lietuvai: pažeista terorizmu kaltintos Kusaitės teisė į saviraiškos laisvę

Jungtinių Tautų Žmogaus teisių komitetas (toliau – Žmogaus teisių komitetas arba Komitetas) 2019 m. liepos 24 d. priėmė išvadą byloje Kusaitė prieš Lietuvą (Nr. 2716/2016) pripažindamas, kad Lietuva pažeidė Tarptautinio pilietinių ir politinių teisių pakto (toliau – ir Paktas) 19 straipsnio 2 dalį (saviraiškos laisvė), nes E. Kusaitei buvo pritaikyta baudžiamoji atsakomybė ir skirta 1 300 litų (apie 380 eurų) bauda už tai, kad ji savo komentaru įžeidė valstybės tarnautojus – Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros prokurorus. Komiteto nuomone, baudžiamoji atsakomybė E. Kusaitei buvo pritaikyta nepagrįstai.

Žmogaus teisių komitetui skundo autorė E. Kusaitė teigė, kad prieš ją buvo pradėta baudžiamoji byla pagal Baudžiamojo kodekso 290 straipsnį (valstybės tarnautojo ar viešojo administravimo funkcijas atliekančio asmens įžeidimas) ir jai buvo skirta 1 300 litų bauda. E. Kusaitė buvo pripažinta kalta dėl to, kad vieno baudžiamosios bylos, iškeltos prieš ją, posėdžio pertraukos metu ji pasakė įžeidžiantį komentarą apie prokurorus, tiriančius baudžiamąją bylą. Komentaras skambėjo taip: „prokuroras, mano manymu, yra … vykdo nusikaltimus…, kaip jie gali žudyti žmones… L. ir D. yra nusikaltėliai”.

Skundo autorės manymu, taip buvo pažeista jos saviraiškos laisvė garantuojama Pakto 19 straipsnio. E. Kusaitė teigė, kad prokurorai neturėtų būti laikomi valstybės tarnautojais, jos nuomone nacionaliniai teismai per plačiai interpretavo Baudžiamojo kodekso 290 straipsnį ir tai neatitiko įstatymo aiškumo ir numatomumo reikalavimų. Taigi, jos nuomone, jos saviraiškos teisių ribojimas nebuvo numatytas įstatymo.

Taip pat skundo autorė manė, kad Baudžiamojo kodekso 290 straipsnio tikslas buvo apsaugoti valstybės tarnautojų ar asmenų, vykdančių viešojo administravimo funkcijas, veiklą, ir kad toks tikslas nėra numatytas Pakto 19 straipsnyje kaip vienas iš tikslų, kuriems esant saviraiškos laisvės ribojimas yra galimas. E. Kusaitės manymu, saviraiškos laisvės ribojimas nebuvo proporcingas, o nacionaliniai teismai nepateikė tinkamų ir pakankamų argumentų tokiam ribojimui pateisinti.

Spręsdamas dėl E. Kusaitės skundo esmės, Žmogaus teisių komitetas pažymėjo, kad E. Kusaitės pripažinimas kalta reiškė jos saviraiškos laisvės ribojimą ir nusprendė nagrinėti, ar toks ribojimas buvo pateisinamas pagal Pakto 19 straipsnio 3 dalį. Komitetas nurodė, kad Pakto 19 straipsnio 3 dalis leidžia tam tikrus saviraiškos laisvės ribojimus, tačiau tik tiek, kiek ribojimus numato įstatymai ir tai yra būtina kitų asmenų teisėms ir reputacijai gerbti arba valstybės saugumui, viešajai tvarkai, gyventojų sveikatai ar dorovei apsaugoti.

Komitetas pabrėžė, kad saviraiškos laisvė yra neatsiejama nuo asmens raidos ir yra būtina bet kuriai visuomenei. Saviraiškos laisvė yra laisvos ir demokratinės visuomenės pagrindas. Bet koks šios laisvės ribojimas turi atitikti griežtus būtinumo ir proporcingumo reikalavimus. Komitetas pritarė Vyriausybės pozicijai, kad saviraiškos laisvės ribojimas skundo autorės atžvilgiu turėjo teisinį pagrindą.

Spręsdamas, ar saviraiškos laisvės ribojimas atitiko teisėto tikslo reikalavimą, Komitetas nurodė, kad anksčiau jis jau buvo pažymėjęs, kad bent jau kiek tai susiję su komentarais apie viešus asmenis, valstybės turėtų vengti baudimo už neteisingus komentarus kurie buvo paskelbti per klaidą, tačiau nesant piktos valios.

Tuo pačiu Komitetas pripažino, kad prokurorai negali būti laikomi esantys tokioje pat pozicijoje kaip viešieji asmenys ir tam, kad jie tinkamai atliktų savo funkcijas, būtinas visuomenės pasitikėjimas jais, kaip ir kitais pareigūnais bei atkreipė dėmesį į Vyriausybės argumentą, kad Baudžiamojo kodekso 290 straipsnis skirtas apsaugoti prokurorus jiems vykdant savo funkcijas, ir sutiko, kad tai prisideda prie visuomenės pasitikėjimo išsaugojimo ir bendro teisingumo administravimo. Taigi Komitetas nusprendė, kad Baudžiamojo kodekso 290 straipsnio teisėtu tikslu galėtų būti viešosios tvarkos saugumas.

Dėl pritaikytos E. Kusaitei priemonės reikalingumo ir proporcingumo Komitetas nurodė, kad jis atkreipė dėmesį į Lietuvos Aukščiausiojo Teismo argumentus, kad skundo autorė buvo nuteista ne už kritikos prokurorų atžvilgiu išsakymą, bet už kritikos išreiškimą įžeidžiančiu būdu.

Vis dėlto Komitetas pažymėjo, kad kai kurios E. Kusaitės komentaro dalys liko nacionalinių teismų nenagrinėtos, kad nacionaliniai teismai pateikė sutrumpintą komentaro versiją ir kad jie nepateikė konteksto, kuriame komentaras buvo pareikštas.

Taip pat, Komiteto nuomone, nebuvo tinkamai atsižvelgta į aplinkybę, kad skundo autorės komentaras buvo išsakytas baudžiamajame procese, kuriame E. Kusaitei buvo pareikšti rimti kaltinimai, bei į tai, kad komentaras buvo spontaniška skundo autorės reakcija į žinią, kad jai bus taikomas suėmimas.

Komitetas taip pat manė, kad E. Kusaitės baudžiamoji byla sulaukė didelio visuomenės susidomėjimo ir galėjo turėti politinių aspektų, todėl kritikos, kurią ji išreiškė prokurorų atžvilgiu, ribos galėjo būti platesnės.

Komitetas nurodė, kad nors E. Kusaitei buvo skirta tik bauda ir ji bus laikoma nebausta baudžiamąja tvarka praėjus 3 metams nuo jos pripažinimo kalta pagal Baudžiamojo kodekso 290 straipsnį, ji visgi buvo kaltinamoji baudžiamajame procese už komentarus, išsakytus kitos baudžiamosios bylos prieš ją kontekste.

Taip pat Komitetas manė, kad skirta bauda galėjo būti E. Kusaitei per didelė našta, atsižvelgiant į jos jauną amžių ir į tai, kad baudžiamojo proceso metu ji niekur nedirbo.

Komitetas atkreipė dėmesį į Bendrąjį komentarą Nr. 34, kuriame valstybės Pakto dalyvės yra skatinamos apsvarstyti šmeižto dekriminalizavimą, o baudžiamojo įstatymo taikymas turėtų būti pateisinamas tik sudėtingiausių bylų atvejais.

Šiame kontekste Komitetas pažymėjo, kad 2017 m. sausio 1 d. Baudžiamojo kodekso 290 straipsnis neteko galios ir naujojo Administracinių nusižengimų kodekso 507 straipsnis, taikomas tokiais atvejais, kaip skundo autorės, numato jau tik administracines sankcijas už panašius pažeidimus, o nebe baudžiamąją atsakomybę.

Komitetas manė, kad E. Kusaitės atvejis nepriklausė sudėtingiausių bylų kategorijai ir nusprendė, kad jos saviraiškos laisvės ribojimas buvo neproporcingas ir nepateisinamas bei pripažino Pakto 19 straipsnio 2 dalies pažeidimą.

Galiausiai Komitetas atkreipė dėmesį, kad pagal Pakto 2 straipsnio 3 dalies a punktą, Lietuva privalo užtikrinti skundo autorei veiksmingą teisinės gynybos priemonę, taip pat jai sumokėti tinkamą kompensaciją už patirtus pažeidimus, įskaitant ir patirtas atstovavimo išlaidas.

Lietuva taip pat privalo imtis visų įmanomų priemonių, kad užkirstų kelią panašiems pažeidimams ateityje. Be to, per 180 dienų Lietuva privalo informuoti Komitetą apie priemones, kurių ji ėmėsi Komiteto išvadoms įgyvendinti. Taip pat prašoma, kad šioje byloje priimtos Komiteto išvadas būtų paskelbtos viešai lietuvių kalba.

Iš 18 nepriklausomų ekspertų tik 2 JT Komiteto nariai, José Santos Pais ir Yadh Ben Achour, pateikė atskirąją nuomonę:

Jie nurodė, kad nesutinka su Komiteto sprendimu dėl Pakto 19 straipsnio 2 dalies pažeidimo. Nurodė, kad šioje byloje kalbama apie teismo pareigūno, t. y. prokuroro, įžeidimą.

Šioje byloje nėra kalbama apie viešuosius asmenis arba politikus, bet apie teisėsaugos pareigūną, kuris dalyvauja teismo procese. Daugelyje šalių ši byla būtų laikoma nepagarba teismo pareigūnui ar teismo įžeidimu vykdant jam savo funkcijas. Taigi, šių Komiteto narių nuomone, Pakto 19 straipsnio 2 dalies pažeidimo nustatymas galėtų lemti savavališkas interpretacijas, ypač, kai šiuo metu daugumoje šalių teisminė valdžia yra itin kritikuojama arba kenčia nuo kišimosi į jos veiklą.

Dviejų Komiteto narių nuomone, Komitetas, vietoje to, kad prisidėtų prie teismo autonomijos ir savarankiškumo išsaugojimo, įskaitant pagarbą teisėjams ir prokurorams ir teisinės valstybės principo taikymą, nusprendė eiti visai kita kryptimi.

Daugelyje teisinių sistemų kartu su teisėjais prokuroras laikomas teisminės valdžios nariu, veikiančiu visuomenės labui ir jos interesais. Komiteto nariai rėmėsi Europos Tarybos Bordo deklaracija, kurioje numatyta, kad tinkamas skirtingų, bet vienas kitą papildančių teisėjų ir prokurorų vaidmenų atlikimas yra būtina teisingo, nepriklausomo ir efektyvaus teisingumo vykdymo garantija.

José Santos Pais ir Yadh Ben Achour teigė, kad jie E. Kusaitės skundą būtų atmetę kaip nepakankamai pagrįstą arba, jei visgi jis būtų buvęs priimtas, jie nebūtų nustatę Pakto 19 straipsnio 2 dalies pažeidimo. Šiame kontekste jie atkreipė į Komiteto sprendimą byloje X prieš Australiją (Nr. 3580/209), kurioje įžeidimas buvo kur kas menkesnis nei skundo autorės atveju ir kurioje Komitetas nusprendė, kad priemonės, kurių ėmėsi Australija, buvo numatytos įstatyme, turėjo teisėtą tikslą, o sankcija, skirta skundo autoriui, buvo proporcinga netinkamam jo elgesiui (toje byloje skundo autorius buvo teisininkas, kuris buvo pripažintas kaltu už netinkamą elgesį ir kuris privalėjo lankyti ir baigti teisinės etikos kursą savo lėšomis).

Žmogaus teisių komiteto išvada byloje Kusaitė prieš Lietuvą (anglų kalba).

1 KOMENTARAS

  1. Iš viso tai sufabrikuota byla tradiciniais KGB metodais prieš jauną politiškai aktyvią merginą

Komentarai nepriimami.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Vytautas Sinica: negalime leisti be teismo pasmerkti partizano J. Krikštaponio

Seimo narys Vytautas Sinica sekmadienį dalyvavo Vyčio apygardos partizanų vado Juozo Krikštaponio 80-ųjų žūties metinių minėjime Ukmergėje. „Lietuvoje teisingumą...

Arvydas Akstinavičius. „Šalin rankas nuo „Sodros“!

Jau ne vieną dešimtmetį privatus verslas gašliai dairosi į „Sodrą“, siekdamas pabizniauti Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto sąskaita....

Edvardas Čiuldė. Kaip keitėsi laisvės skoniai, bėgant metams? (II)

Prieš daugelį metų Kovo 11-osios proga rašiau: Šįkart leiskite tarstelėti keletą žodelių apie laisvę jau ne metafizine, atitraukta prasme,...

Meloni: „Pavojus demokratijai kelia Sorosas, o ne Muskas“

Zoltán Kottász Konservatyvioji Italijos ministrė pirmininkė Giorgia Meloni užsitraukė kritikų nemalonę dėl teiginių, kad jos vyriausybė pasidavė užsienio...