Architektūrologės, tarptautinės kultūros paveldo ekspertės – ICOMOS narės Jūratės Markevičienės pastabos apie tragišką šalies kultūros paveldo būklę. Šia tema ji padarė pranešimą Seime vykusiame forume „Ką daryti, kad išsaugotume kultūros paveldą.
Pažeidimų yra apstu todėl, kad pas mus tariamasi su visuomene ne iš anksto, ne pirmame etape, o tik pačiame gale, kada būna investuotos milžiniškos plėtros bendrovių lėšos, kai būna priimta daugybė valdžios sprendimų, kurių naikinti niekas nenori…
Gal tai specialiai daroma, kad po to būtų galima sakyti, jog žiūrėkite, kiek mes pinigų investavome, gal taikos sutartį sudarykime….
Praktiškai paveldas naikinamas ir kuo toliau, tuo labiau…
Poveikio paveldui vertiniams iš viso Lietuvoje neegzistuoja ir jis nedaromas…
Paveldo komisija pasiūlė Seimui užtikrinti visuomenės narių Orhuso konvencijos teise, kad visuomenės nariai ginant paveldą už tai nebūtų persekiojami ir baudžiami… kad valstybė persekiojamiems teiktų nemokamą teisinę pagalbą…
Visą vaizdo įrašą žiūrėkite žemiau:
Man atrodo, kad reikia gerokai pagalvoti, kuri pavelda verta palikti, o su kuriuo verta atsisveikinti. Jeigu objektas yra unikalus, isreiskia nauja minti – tai vertybe. Salia tokiu objektu siuolaikiniu stikliniu deziu statymas yra principo „Pinigai nekvepia” realizacija.
Bet paprastu mediniu lusnu Zveryne stropus saugojimas man visada buvo stebetinas.