2025-01-01, Trečiadienis
naujienlaiškis

Justas Stankevičius. Kas šeimos gynėjams kabino prokremlinių etiketę?

Jau kurį laiką ypatingai sunku rasti skaidrių ir patikimų žiniasklaidos šaltinių, neturinčių propagandinio ar dezinformacinio pagrindo. Geras to pavyzdys – žurnalistas Šarūnas Černiauskas, kuris kadaise pretendavo „tiesą parodyti be iškraipymų“, o šiandien užsiima šališka ir nekritiška tyrimų kūryba prieš ideologinius oponentus.

Reikia pripažinti, kad jis atlieka vertingus politinės bei verslo korupcijos žurnalistinius tyrimus – todėl galima suprasti, kodėl dalis visuomenės jį vertina už tai. Visgi kai rašo ne skaidrumo, o vertybių klausimais bet koks nešališkumas dingsta. Siekiant atskirti pelus nuo grūdų ir kritiškai įvertinti žurnalisto kaip informacijos šaltinio patikimumą šiuo klausimu, būtina atsižvelgti į objektyvius faktus.

Ar Š. Černiauskas yra susikompromitavęs žurnalistas?

Dar neseniai, 2019 m., Š. Černiauskas buvo atleistas iš portalo 15min.lt už tai, jog pagal užsakymus rinko ir pardavinėjo jam kaip žurnalistui prieinamą informaciją apie fizinius ir juridinius asmenis. Dėl pastarųjų įvykių tuometinė Prezidentė Dalia Grybauskaitė atėmė iš Š. Černiausko Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordiną, kurį žurnalistas buvo gavęs už nuopelnus Lietuvai.

Pikantiška detalė: tarp aštuonių žmonių, kuriems D. Grybauskaitės prezidentavimo metu buvo atimti apdovanojimai, buvo Algirdas Paleckis ir Dmitrijus Kiseliovas.

Kokį finansinį interesų konfliktą turi Š. Černiauskas?

Š. Černiausko projektą „Siena“ per IJ4EU fondą finansuoja Atviros visuomenės fondas: detali informacija, kuo šis fondas yra žalingas Vakarams ir Lietuvai rasite čia. Šią informaciją Š. Černiauskas vadina „sąmokslo teorija“.

Visgi ar prisimindami neteisėto duomenų pardavinėjimo atvejį ir susidurdami su neslepiamu žurnalisto vertybiniu šališkumu, galime būti tikri, jog finansinis interesas nemotyvuoja jo rašyti „užsakomųjų“ straipsnių?

Š. Černiauskas „pritempinėja“ šeimų gynėjų sąsajas su Rusija

Š. m. kovo 21 d. žurnalistas paskelbė naują „tyrimą“ apie šeimų ir tėvų organizacijų iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos gautą projektinį finansavimą. Viena iš šio projekto dalių buvo dalyvavimas tarptautinėje konferencijoje Veronos mieste (Italija). Autorius rašė, kad minėtame renginyje „ryškiai matomas Rusijos oligarcho Konstantino Malofejevo pėdsakas“.

Iki absurdo pritempta ir pati straipsnio antraštė: „Valstybė finansavo šeimų gynėjų kelionę į prokremlišką renginį“. Taip skaitytojams kuriamos sąsajos, jog tradicinės šeimos šalininkai yra prokremliški. Ir nors absoliuti dauguma Lietuvos visuomenės palaiko būtent tradicinį šeimos modelį, niekas nenori būti tapatinamas su prokremliškais vatnikais.

„Prorusiško renginio“ programa

Atsidarius „prorusiško renginio“ programą matome, kad jame nėra nieko bendro nei su Rusija, nei su prokremliškais naratyvais. Žinoma, tiesos dėlei verta paminėti, kad tarp daugybės Europos politikų, monarchų (!) bei intelektualų renginyje lankėsi vienas Rusijos Dūmos deputatas bei keletas kitų šalies atstovų.

Ar kelių įtakingų rusų dalyvavimas yra pakankamas teigti, kad renginys prokremliškas, o Lietuvos valstybė finansuoja keliones į prokremliškus renginius? Jeigu to pakanka, daugybė aukščiausių Lietuvos vadovų – taip pat prokremliški: juk lankėsi įvairaus formato tarptautiniuose susitikimuose, kur dalyvavo vienas ar kitas Rusijos politikas, o gal netgi pats V. Putinas.

Kad nebūtų maža, Š. Černiauskas prokremliškumo etiketę kabina visiems šeimų gynėjams, nors minėtame renginyje dalyvavo tik vienos iš jų atstovai. Tuo tarpu nei tyrime minimos „Pro Patria“, nei Laisvos visuomenės instituto, nei jokių kitų Lietuvos šeimų organizacijų atstovai renginyje nedalyvavo.

Abejotini teiginiai

Dar daugiau abejotinų teiginių galime rasti „Sienos“ tiriamosios žurnalistikos epizode „Šeimų gynėjai, hibridinis karas… spiralės!“, skirtoje minėtai konferencijai bei šeimos gynėjų kritikai. Pasak laidos, tokių konferencijų dalyviai tampa „įrankiais Rusijos švelniosios galios politikoje.“

Š. Černiauskas tyrime taip pat teigė, kad „tradicinių šeimų asociacijos ir susivienijimai yra žemo imuniteto Rusijos hibridinio karo atmainom“ pridėdamas, kad „pats jų susijungimo principas yra ydingas, bei jis prieštarauja liberaliai demokratijai.“ Tai – dar vienas tuščias bandymas tradicines pažiūras priskirti Kremliui.

Nevengdamas daugybės etikečių (pavyzdžiui, „radikaliai dešinei priklausantys asmenys“) laidos autorius galiausiai klausė, „kaip šeimai grasina ir kuo kenksminga yra Stambulo konvencija ir kuo ji griauna šeimą?“ Laidos pašnekovė atsakė, kad toks naratyvas yra „to paties hibridinio karo, t. y. Rusijos propagandos, produktas.

Propagandai nereikia faktų, jai reikia tiesiog emocinio išsiūbavimo, propagandai reikia tikėjimo, bet ne analizės ir ne faktų kalbos“. Tai nėra sąžiningas samprotavimas nesugebant įvardinti nei vieno Stambulo konvencijos pavojų.

Kaip ir daugelis kitų laidos teiginių, šie kuria asociacijas tarp tradicinių pažiūrų organizacijų ir Rusijos. Žinia, tokia banali diskreditavimo praktika kaip tvirtinimas, kad visi, palaikantys kokią nors idėją, kurią palaiko ir visuomenėje diskredituoti ar bandomi diskredituoti asmenys, yra tapatūs tiems asmenims, paplitusi.

Prisiminkime kad ir argumentą ad hitlerum: mėginimą paneigti oponento požiūrį teigiant, jog panašiai mąstė Hitleris ar nacistai (pavyzdžiui, sakykime, kad Hitleriui patiko ūsai, taigi tie, kam patinka ūsai, yra naciai).

Visgi iš prokremliškumo etikete tradicinių pažiūrų atstovams besišvaistančio Š. Černiausko kažkodėl niekada negirdėjome panašaus komentaro, pavyzdžiui, apie Remigijų Šimašių, kuris po to, kai įsakė slapčia nukabinti atminimo lentą tarpukariu antisovietine veikla užsiėmusiam Lietuvos karininkui J. Noreikai (generolui Vėtrai), Rusijos propagandinių kanalų buvo įvardintas kaip „modernus Europos politikas, kuris aplenkė Lietuvos laiką“, nors tai, kad partizanų diskreditavimas yra vienas Rusijos hibridinio karo uždavinių – faktas. Tokia „žurnalistika“ kursto visuomenės nepasitikėjimą tiek konkrečiais ekspertais, tiek žiniasklaida apskritai.

O juk būtent Lietuvos visuomenės skaldymas (pastaruoju metu aktyviai besirutuliojantis tokių radikalių pasiūlymų kaip neapykantos kalbos įstatymas, Stambulo konvencija ir pan., ultimatyvaus valdančiųjų tono ir žiniasklaidos agitavimo dėka) yra naudingas Rusijai ir gali būti vadinamas jos politikos tikslu.

Š. Černiausko kuriama „žurnalistika“ nepalieka daug pasirinkimų. Jo tyrimų esmė yra primesti iškreiptą pasirinkimą tarp Rusijos ir radikalios kairės idėjų. Viena vertus, taip diskredituojami idėjiniai oponentai, kita vertus, nebyliai visuomenės daliai parodoma, kas bus, jei parodys savo pažiūras. Tai nėra nei tiriamoji, nei žurnalistika, o paprasčiausias visuomenės dresavimas.

1 KOMENTARAS

  1. Ir dar šis tas:
    nuo senų laikų mūsų teisėsauga laikosi tradicijos nei skelbti apie svarbius postus užimančių nusikalstamą gyvenimo būdą, veikas, piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi, korumpuotumą, nei operatyviai teisti, užkirsti tokiems kelią į įtakingus, atsakingus postus. Faktų sočiai žinoma, bet dešimtmečius nieko nedaroma, vilkinama, laikoma paslaptyje!!! Toks politikas ar aukštas valdininkas nei teisiamas, nei rinkėjas apie jo ,,savitumus” per rinkimus nėra informuojamas, jis kadencija po kadencijos be trukdžių pateka į Seimą, savivaldybę, ministerijos postus.
    Tačiau, kai toks kito įtakingesnio planus sujaukia, staiga ištraukiami tikri ar pritempti seni jo nusikaltimai, ir jį pradeda tampyti teisėsauga. Taip užkertamas kelias jo ketinimams, paskleidžiamos tikros ar sukurtos žinios apie jo nusikalstamas veikas. Kai jo keltas pavojus praeis, teisena gal net bus vėl tyliai nutraukta, niekam nieko nepaaiškinus. T.y., teisėsauga bus eilinį kartą panaudota, tik patraukti jį nuo tako, kad ,,pailsėtų” – netrukdytų kažkam svarbesniam jo ,,zadanija” vykdyti (pvz. LGBT, Stambulas, lošimai, prostitucija, šešėlis ir pan.).
    Pvz., gal net prieš 15-20 m. skelbta apie Gražulio ir ,,Jukos” istoriją. Dar kažkokių smulkesnių ar bjauresnių reikalų būta (kad ir sanguliavimas su į anūkes tinkančia mergele). Tačiau ligi šiol teisėsaugai nei VRK tos istorijos netrukdė. Ko gero, jis netgi partijos sąrašiniu buvo, be konkurencijos į Seimą ėjo? O štai tada, kai jis prie Šeimų Sąjūdžio prisidėjo, staiga teisėsauga prisiminė jį? Tai kas iš tiesų teisėsaugai rūpi – kad mūsų valstybės Seime, kituose atsakinguose postuose dirbtų tik dori piliečiai, nekenkiantys valstybei nei jos prestižui, ar kad nebūtų trukdoma kažkurio įtakingesnio tikslams – pvz., LGBT?
    Ar nėra taip, kad ilgesnio ar trumpesnio politikų ir valdininkų nusikaltimų sąrašas kaupiamas ne teisingumo, ne nusikaltimų išaiškinimo, o tik šantažo tikslais, kad priverstų susitepusį balsuoti ar priimti sprendinius taip, kaip reikia tam, iš užkulisių mūsų valstybę vairuojančiam?
    Ar ne tai yra daugybės mūsų valstybės nesėkmių, tokio ilgo valstybės mechanizmo nesuderinimo priežastis? Kažkas tuo nesuderinimu, vis gilesniu politikų klampinimu labai profesionaliai rūpinasi, naudodamasis politikų kompromatu ir šantažu bei teisėsaugos parama.
    Štai ir dabar – ištrauks ilgai ir kantriai kauptus vieno nusikaltimus, kitam inscenizuos nusikaltimą, trčiam dar kažką atkapstys, ir Šeimų Sąjūdį ,,nukenksmins” – paliks ,,be galvos”.
    Šeimų Sąjūdis turėtų tam pasirengti – pasirūpinti ,,vyriausybe egzilyje”, kuri prireikus iš karto perimtų vadovavimą. Be to, iš anksto dubliuoti visus dokumentus.

Komentarai nepriimami.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Marijona Varneckienė. Būsimieji menininkai žvelgia į gilumą

Vilniaus parodų salėje „Titanikas“ neseniai vyko Vilniaus dailės akademijos Fotografijos, animacijos ir medijų meno katedros trečiojo kurso studentų...

Pasaulyje vyrauja nuotaikos, kai nuo woke kultūros pereinama prie nacionalinės stiprybės politikos

Fausta Šimaitytė  Žymus istorikas Niall Ferguson rašo apie pasaulyje jaučiamą nuotaikų kaitą (vibe shift), kurią jis įvardija kaip „eskalavimas...

Audrius Bačiulis. Kariuomenės ideologijos yra militarizmas, patriotizmas ir profesionalumas. Visa kita yra žalinga ir nereikalinga

13-asis Izraelio Ministras Pirmininkas Naftali Benetas, Izraelio gynybos pajėgų Generalinio štabo Žvalgybos valdybos specialaus dalinio „Sayeret Matkal“ majoras,...

Kastytis Braziulis. Ar energetinė strategija, ar verslo planai?

Politikai paprašė konsultantų atsakyti į klausimą ar naudinga Skirstomųjų tinklų įmonę padalinti į dvi atskiras įmones Vakarų ir...